Обмін досвідом розвитку місцевих медіа став одним із ключових питань під час IV польсько-українського медіафоруму, що відбувся у місті Казімеж-Дольний Люблінського воєводства Польщі.
Видавець газети «Обрії Ізюмщини» з Харківщини Костянтин Григоренко розповів про життя районки після реформування.
— У 2017 році «Обрії Ізюмщини» були серед перших ластівок реформування офіційних газет, — сказав редактор. — Але й сьогодні перед традиційними виданнями стоїть чимало загроз. Найперша з них — напружені стосунки з монополістом розповсюдження «Укрпоштою», що постійно встановлює необґрунтовані тарифи на доставку газет, не консультуючись із видавцями. Друга загроза — висока вартість газетного паперу, 90% якого закуповується в Росії, з якою у нас війна.
Костянтин Григоренко запропонував Польській Асоціації журналістів допомогти українським видавцям налагодити постачання паперу для друку газет із Польщі.
За словами авторитетного видавця, найважливіші акценти традиційних ЗМІ в Україні — розвиток цифрових технологій та створення альтернативної мережі доставки газет. Як секретар НСЖУ, Костянтин Григоренко звернувся до польських колег із пропозицією встановити прямі контакти локальних ЗМІ для обміну актуальним досвідом.
Марина Животкова, головний редактор видання «Сільські новини» з селища Троїцьке Луганської області, акцентувала на тому, що роздержавлення газети крок у крок відбувалося зі створенням об’єднаних територіальних громад. На базі приватної роздержавленої редакції тут створили сучасний медіа майданчик для громад — газету й портал, при цьому не залучаючи додаткових ресурсів та працівників. За сприяння гранту Інтерньюз для редакції «Сільських новин», у числі шести редакцій медіа зі сходу України, був розроблений сучасний сайт, що розширив коло споживачів інформації. Користь для громад у тому, що через портал журналісти збирають найбільш актуальні питання читачів, і через газету та сайт дають на них відповіді, отримані шляхом запитів до відповідних відомств.
Головний редактор обласної газети «Черкаський край» Тетяна Калиновська поділилася тривогами, що попри складнощі роздержавлення, проблеми у редакцій все ще тривають. У газет змінюються власники, йдуть судові суперечки за приміщення та землю під редакціями. Знижуються наклади, колективи відчувають фінансові труднощі. Тому редакції інтенсивно залучають нові види діяльності для наповнення бюджетів.
Польські колеги також ділилися досвідом формування тиражів, залучення реклами і формування розповсюдження. За їхніми словами, нині в країні місцеві органи влади видають багато безкоштовних бюлетенів, що перешкоджають приватним газетам. Вони запропонували українським видавцям об’єднувати сили для створення спільного інтернет-порталу, що розповсюджував би місцеві новини на всю Україну. Ресурс міг би стати потужною платформою для рекламодавців, що стане прибутковою справою для реформованих ЗМІ. В Польщі немає проблем із доставкою, тож європейські колеги закликали нас протестувати проти неприйнятної політики монополіста. Разом з тим, у цій країні передплата та розповсюдження видань за передплатою не є визначальними для редакцій, знайдено чимало інших шляхів передачі інформації до читача. Паперовим виданням у Польщі також нелегко боротися за читача, і в цьому польські колеги відчувають потребу обмінюватися досвідом із європейськими видавцями.