Висвітлювати тему СНПК журналістам заважає незнання теми, психологічне навантаження і складний пошук потерпілих, згодних на інтерв’ю. Для зміни ситуації потрібна комплексна освітня кампанія серед населення, і медіа мають стати її частиною
У Національній спілці журналістів 27 березня презентували результати соціологічного дослідження серед журналістів із висвітлення сексуального насильства під час війни.
Дослідження було проведене у форматі фокус-групи в лютому 2024 р. в рамках проєкту «Сприяння соціальній інтеграції постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, та порушення ланцюгів стигми», який реалізовує Національна спілка журналістів України за підтримки Фонду Муквеге. Експертка з проведення фокус-групи «Висвітлення теми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом» — голова відділу якісних досліджень Київського міжнародного інституту соціології, кандидатка психологічних наук Анастасія Бастракова.
Спікерками під час презентації були перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ, правозахисниця, громадянська журналістка, колишня політична ув’язнена, директорка з комунікацій ГО “СЕМА Україна”, лауреатка Національної правозахисної премії Людмила Гусейнова і тренерка з прав жінок Марія Дмитрієва.
Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (СНПК), є однією з найбільш важливих і актуальних тем сьогодні і в майбутньому. Про це свідчать розповіді українців, які повернулись із російського полону, або тих, хто зміг виїхати з окупованих територій. Зазначалося, що матеріалів на цю тему буде значно більше після завершення війни, деокупації територій і появи більшої кількості очевидців.
На сьогоднішній день респонденти фіксують недостатню кількість матеріалів з теми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.
На думку учасників опитування, рівень обізнаності журналістів із теми дослідження невисокий. З прикладів, наведених респондентами під час дискусії, можна зробити висновок про недостатній рівень навчання у вищих навчальних закладах саме в напрямках роботи зі складними темами та цільовою аудиторією. До того ж існує недостатнє розуміння важливості участі в тренінгах із цієї теми.
Велика кількість представників медіа, на думку учасників фокус-групи, не зацікавлена готувати матеріали про сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом. Серед основних причин можна виокремити: ризик не отримати фінансову винагороду, якщо співрозмовники відмовляться від згоди на публікацію; високе психологічне навантаження під час інтерв’ю та подальшої підготовки матеріалів.
В цілому респонденти розуміють, що можуть відігравати важливу роль в документуванні воєнних злочинів, пов’язаних з сексуальним насильством. Учасники групи зазначали, що мають інтерес та бажання працювати в цьому напрямку за умови грантової підтримки діяльності чи оплати праці. Питання фінансування виходить на перший план, тому що підготовка матеріалів про сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, досить складна і вимагає багато часу. При цьому є ризик, що в останній момент герої можуть змінити рішення і відмовитися від публікації.
Для популяризації теми в суспільстві учасники запропонували комплексний підхід. Необхідна злагоджена робота влади та неурядових організацій у проведенні освітніх заходів, а також поширення соціальної реклами та просування матеріалів в медіа і соціальних мережах.
Актуальність теми сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом
Серед причин актуальності учасники фокус-групи зазначили такі:
– реальність загрози, висока ймовірність зустрітися з СНПК;
– тема стала набагато ближчою, потерпілі можуть опинитися в колі спілкування будь-якої людини;
– розуміння важливості показати, що це злочин і він має бути покараним;
– необхідність зняття ярликів «сам винуватий» / «сама винувата»;
– можливість постраждалому(лій) відчути себе не одиноким(ою);
– збільшення кількості людей, які можуть говорити про свій травматичний досвід.
Також учасники зазначали, що проблема сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом, не є проблемою тільки потерпілих від СНПК. Це проблема і членів їхніх родин, близьких людей, друзів. Вони також відчувають психологічний тягар від травматичного досвіду, якого зазнала їхня близька людина.
Учасники дослідження прогнозують появу високої кількості історій від постраждалих щодо сексуального насильства під час конфлікту на територіях, які наразі є окупованими. Думки підкріплюють історіями героїв та героїнь своїх сюжетів, які розповідають про випадки сексуального насильства з боку російських військових на окупованих територіях.
ТОП-5 проблем, які заважають журналістам висвітлювати тему сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Варіанти їх вирішення
До переліку ТОП-5 проблем, які заважають журналістам висвітлювати тему СНПК, учасники фокус-групи віднесли:
– небажання героїв сюжетів бути публічними;
– брак інформації та складнощі з пошуком героя майбутнього матеріалу;
– відсутність достатньої кількості співробітників, яка дасть можливість присвячувати достатню кількість часу для інтерв’ю та підготовки матеріалу;
– відсутність підготовки у журналістів (психологічної та професійної);
– заборона з боку правоохоронних структур потерпілим брати участь в інтерв’ю.
Серед варіантів вирішення цих проблем зі слів респондентів можна виділити:
– Проведення освітніх кампаній серед населення країни.
В першу чергу, на думку респондентів, цим повинні займатися громадські організації (в тому числі і міжнародні) у співпраці з владою. Медіа в цьому випадку можуть стати допоміжним інструментом для поширення знань.
– Обговорення теми лідерами суспільних думок, наприклад, президентом.
– Навчання для журналістів щодо роботи з даною темою.
– Психологічна підтримка та програми реабілітації для постраждалих.
Це допоможе прибрати психологічний бар’єр щодо небажання ділитися травматичним досвідом.
– Налагодження співпраці з організаціями, що допомагають людям після деокупації територій (психологи та міжнародні організації).
Це допоможе знаходити потенційних героїв матеріалів.
– Надання грантів або стипендій для журналістів, які працюють з темою сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом.
– Впровадження премії, нагороди за кращий матеріал із теми СНПК.
– Наявність у медіа історій щодо покарання винних, яких наразі немає в Україні.
– Висвітлення та популяризація аналогічного досвіду та історій постраждалих в інших країнах.
ПОВНИЙ ТЕКСТ ДОСЛІДЖЕННЯ
analitychnyj-zvitКонтакти для довідок:
+380 (96) 905 22 76