У німецькому місті Фульда розпочала роботу фотовиставка Національної спілки журналістів України «Україна: журналісти в зонах бойових дій». Експозиція, що представляє 28 робіт українських фотожурналістів, розміщена у приміщенні Католицької академії (Bonifatiushaus Fulda) і триватиме до 28 лютого.
Відкриття виставки стало можливим завдяки плідній співпраці НСЖУ з Асоціацією журналістів Німеччини (DJV, земля Гессен) та місцевим представництвом Товариства політики безпеки (GSP). Серед представлених світлин – знакові роботи українських фотожурналістів, які документують реалії війни в Україні. Зокрема, на виставці можна побачити фотографію Євгена Малолєтки, зроблену після обстрілу пологового будинку в Маріуполі, де загинула вагітна Ірина Калініна разом із ненародженим сином.
«Коли бачиш згасання двох життів замість початку нового – просто неймовірно, що деякі люди заперечують жорстоку правду української війни», – відзначило у своєму репортажі видання Оsthessen-News.
Директор Католицької академії Гюнтер Гайгер під час відкриття виставки наголосив на важливості роботи журналістів у воєнний час: «Ми запрошуємо вас не тільки дізнатися про реалії війни, але й оцінити величезну роль журналістів, які самовіддано виконують свою справу».
Голова Гессенської асоціації журналістів Кнуд Зілян поділився особистими враженнями: «Я ніколи не міг уявити двох речей – це возз’єднання Німеччини та те, що в Європі коли-небудь знову буде війна. І все ж усе це стало реальністю».
Національну спілку журналістів України на відкритті представила член Херсонської обласної організації НСЖУ Оксана Мелещенко, яка наразі мешкає в Берліні. Журналістка особливо відзначила роботи, зроблені на Херсонщині – фотографії Сергія Вольського, Єфрема Лукацького та Олексія Філіпова, які зафіксували історичні моменти визволення Херсона та наслідки руйнування Каховської ГЕС.
«Я бажаю вам лише бачити ці фотографії війни. Я бажаю вам не чути їх, не відчувати, не дихати ними», – звернулася до присутніх Оксана Мелещенко.
Під час заходу було процитовано слова голови НСЖУ Сергія Томіленка: «Кожного дня журналісти в Україні ризикують своїм життям, щоб розповісти правду про цю війну. Вони бачать свою місію в тому, щоб бути очима та голосом правди в цій нищівній війні».
Голова місцевого представництва Товариства політики безпеки Міхаель Шваб окремо підкреслив значущість українських локальних медіа: «Українські локальні газети мають особливе значення. Деякі з них друкуються для людей, що живуть у прифронтовій смузі й часто не мають електрики та інтернету».
Варто зазначити, що ця виставка вже була успішно представлена в Парижі та Брюсселі. Кожна фотографія має свою унікальну історію, привертаючи увагу міжнародної спільноти до подій в Україні та демонструючи, наскільки виснажливою є війна для людей.
Символічно, що у головному соборі Фульди зберігається ікона Божої Матері з українського села Стрюкове Одеської області – дар української родини Ольги Кащук, переданий у серпні 2022 року. Ця ікона, створена, за переказами, німим монахом у ХІХ столітті, пережила часи революції та переслідування релігії, ставши своєрідним символом незламності українського духу.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: