Видання обсягом майже 500 сторінок, підготовлене за безпосередньої участі Київської обласної організації Національної спілки журналістів України «Україна: журналісти на передовій», презентували вчора в Укрінформі.
У книжці йдеться про журналістів, які під час повномасштабної російсько-української війни захищають Україну, виконуючи професійний та громадянський обов’язок – хто з пером, а хто й зі зброєю в руках. Книга містить журналістські матеріали, створені в жанрах інтерв’ю, замальовки, огляду, фотографії. Окремий розділ складають матеріали, в яких вшановано пам’ять загиблих журналістів.
– В Україні немає такої редакції, засобу масової інформації, якого б не торкнулася ця осоружна, безглузда, кровопролитна війна, – сказав, представляючи видання, голова Київської облорганізації НСЖУ Михайло Сорока. – Дуже багато наших колег воювали в гібридній війні 2014–2022 років і продовжують воювати зараз… Інші журналісти щоденно, щонічно ведуть літопис цих трагічних подій. І згодом ці події будуть вивчатися, в тому числі, й по цій книзі.
Одна з упорядників книжки, заступниця голови Київської організації НСЖУ Алла Малієнко, зазначила, що важливо писати про колег, які роблять героїчні вчинки.
– Журналісти – люди дивної «групи крові». Коли стається якась надзвичайна ситуація, інші тікають звідти, а журналісти, оператори – йдуть туди. Що рухає цими людьми? Прагнення подати правдиву інформацію… – сказала Алла Малієнко. – Коли ми готували цю книжку, не було ніякого здивування вчинками і пересічних українців, і наших колег. Було тільки захоплення молодими нашими колегами, які носять на собі бронежилети, і їх ніщо не стримує.
Як зазначив інший упорядник книжки, завідувач кафедри соціальних комунікацій Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Юрій Бондар, авторам видання іноді бракувало часу на роботу над книжкою, бо час ішов на відрядження, волонтерство або військову службу, участь у бойових діях. Тож підготовка видання зайняла більше часу, ніж планувалося.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зі свого боку наголосив, що вихід цієї книжки, – літопису української журналістики, героїзму та мужності українських журналістів є важливою подією.
– Власне це той документ, який підтверджує, що абсолютна більшість українських медіа та українських журналістів сьогодні на передовій захисту України. Хто в окопах захищає… Хто у своїх редакціях, хто волонтерить, – зазначив Сергій Томіленко.
Голова НСЖУ нагадав, що від початку широкомасштабної війни більше третини українських засобів масової інформації, головним чином локальних, призупинили свою роботу або зовсім закрилися. Але, незважаючи ні на що, журналісти й далі виконують свій професійний обов’язок.
– Сьогодні саме медіа та журналісти дають шанс кожному на те, що його історію буде почуто. І шанс на наближення справедливості, – заявив очільник Спілки.
Щойно видана книжка стала свого роду продовженням видання, яке вийшло друком на початку 2022 року, – «Журналісти на війні» (упорядник Михайло Сорока), де вміщено розповіді про події так званої гібридної війни, починаючи з 2014 року.
Інформаційна служба НСЖУ