Як за допомогою іміджу знаходити спільну мову зі співрозмовником? Чи необхідно змінювати імідж, готуючись до висвітлення тієї чи тієї події? Чому важливо дотримуватися дрес-коду? На ці та інші питання дали відповіді у Дніпровському Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
Своїми знаннями з майбутніми медійниками-першокурсниками Університету митної справи та фінансів і НТУ «Дніпровська політехніка» поділилася журналістка, заступниця начальника відділу комунікацій Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Дніпропетровській області Наталія Руссу.
Спікерка звернула увагу учасників тренінгу на те, що професія журналіста безпосередньо пов’язана з публічністю. А імідж – невід’ємна складова публічних людей. Вона зазначила, що інколи його помилково ототожнюють із зовнішнім виглядом. Насправді це комплекс чинників: міміка, жести, манери, звички, вчинки, уміння говорити і поводитися. Він дозволяє створити довірливу атмосферу з аудиторією.
«Імідж – це також мова, на якій ви будете спілкуватися з респондентами. Для представників ЗМІ позитивний образ допомагає вести діалог і досягати бажаного результату. Негативний імідж може створити бар’єри», – сказала Наталія Руссу.
За словами експертки, завдяки іміджу журналіст заявляє про себе ще до інтерв’ю, телеефіру, зйомок сюжету.
Щоб імідж допомагав журналістам реалізуватися у професії, експертка радить:
– до заходу готуйтеся завчасно. Продумайте не лише запитання для інтерв’ю чи підводку до сюжету, а й подбайте про свій зовнішній вигляд;
– вимова журналіста має бути чіткою, зрозумілою. Неправильний наголос пробачать представникам різних професій, але не медійникам;
– дотримуйтесь дрескоду. Офіційний захід вимагає офіційного стилю в одязі. Короткі спідниці, різкі парфуми, яскравий манікюр та макіяж – табу для будь-яких медійних подій. Спортивний одяг доречний лише під час спілкування зі спортсменом на стадіоні;
– ваші вбрання та аксесуари не повинні відволікати респондента. Людина, з якою спілкується журналіст, має зосереджуватися лише на відповідях.
Під час майстер-класу Наталія Руссу розповіла історії, коли зовнішній вигляд журналіста заважав конструктивному діалогу. Студенти мали можливість «проаналізувати» свій професійний гардероб. А на завершення заходу поділилися враженнями.
- На заходах, які проводить Центр журналістської солідарності, я не вперше. Подібні майстер-класи – це щось більше, ніж знання. Наприклад, тренерка звернула увагу на такі речі, про які ми майже не замислюємося. Виявляється, зовнішній вигляд може або допомогти нам у професії, або ж завадити, – розповіла першокурсниця Університету митної справи та фінансів Дар’я Любарська.
- Для себе деякі поради візьму за правило. Можна довго готуватися до інтерв’ю, але, наприклад, недоречний одяг справить на співрозмовника негативне враження. У журналістиці не буває неважливих речей, – підкреслив студент НТУ «Дніпровська політехніка» Назар Шарков.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Дніпрі – 096 208 67 88 (Наталя Назарова, координатор Дніпровського центру), адреса: вул. Старокозацька, 8.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба Центру журналістської солідарності в Дніпрі