У неділю, 5 грудня, відзначив свій 45-й день народження севастопольський журналіст, заступник головного редактора часопису «Чорноморська безпека» Олексій Бессарабов. Вшосте Олексій зустрів день народження в російських катівнях. Він – «севастопольський диверсант», один із понад 120 бранців Кремля, незаконно засуджених і позбавлених волі після окупації Криму Росією.
Олексій – колишній військовий моряк, капітан-лейтенант, який обрав собі мирною професією журналістику. Після закінчення у 2009 році Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Бессарабов публікувався в журналах «Судоходство», «Чорноморська безпека», газеті «Дзеркало тижня» та інших. Маючи, крім журналістської, ще й військову освіту, Олексій зарекомендував себе майстром аналітики, розплутуючі хитрі корупційні вузли «флотської суборенди», зловживань і махінацій, що чинили російські військові чиновники на нашій кримській землі. А в актуальних і яскравих репортажах з Криму та Севастополя для «Главреда» проявилася репортерська жилка Бессарабова.
9 листопада 2016 року Олексія Бессарабова, його друзів Володимира Дудку та Дмитра Штибликова захопили «феесбешники». Українців звинуватили в начебто підготовці диверсій на об’єктах інфраструктури Севастополя. Закидали і шпигунство на користь України. «Судовий процес» тривав майже три роки. Незважаючи на фізичні тортури і моральний тиск, Олексій не зламався, не обмовив себе і друзів. На суді звинуватив ФСБ в підробці доказів, заборонених методах слідства, катуваннях. Навіть окупаційний суд вимушений був погодитись із цим. Втім, долю бранців вирішували в іншому місці, а не в Севастопольському міському суді: Олексій Бессарабов і його товариші були засуджені до тривалих термінів позбавлення волі. Олексій отримав 14 років суворого режиму.
З кінця грудня 2019 року Олексій утримується в колонії суворого режиму №1 ФКУ ІК-1 УФСІН Росії по Ставропольському краю в селищі Кочубеївське. В колонії Олексій, людина з загостреним почуттям справедливості, продовжує боротись за волю… Не за себе, а за «братів по нещастю», незаконно утримуваних в Росії бранців Кремля, за звільнення Криму.
В травні цього року Бессарабов передав із ув’язнення лист до Держсекретаря США Ентоні Блінкіна. Ось деякі цитати з нього:
«Мене звуть Олексій Бессарабов. Я ‒ громадянин України. Я ‒ один з більш ніж сотні громадян України, які були арештовані ФСБ Росії в окупованому Криму та засуджені до тривалих термінів позбавлення волі за сфальсифікованими справами «терористів», «екстремістів», «шпигунів» і «диверсантів».
Незважаючи на те, що моє ім’я, як імена десятків інших політичних в’язнів, є у списках таких правозахисних організацій, як Freedom House, «Меморіал», ми майже забуті. Про нас пам’ятають тільки наші рідні, друзі, колеги з роботи. Ми забуті, тому що проблематика Криму не обговорюється ні в «нормандському форматі», ні в Мінських переговорах. Ці формати стосуються тільки окупованої Донеччини. Але не Криму. Олег Сенцов вже на свободі, але «список Сенцова» залишився, навіть більше: він постійно поповнюється новими іменами арештантів…
Ми, політв’язні, знаючи про підготовку зустрічей з президентом України, а потім і президента США з російським президентом, вважаємо, що основною має бути тема безумовного звільнення незаконно утримуваних Росією осіб з колоній на території РФ та Криму. Це не питання політики, це питання відновлення мінімального рівня довіри, честі та моралі лідерів націй ХХI століття…
З 14-річного терміну ув’язнення за сфальсифікованою «справою «українських диверсантів» я вже 4,5 роки позбавлений волі. Є ті, хто вже сьомий рік в ув’язненні, є ті, кого заарештували минулого місяця.
Нам залишається лише вірити, що за наявності політичної волі під впливом США ми зможемо вийти на свободу».
Держсекретар США запевнив Бессарабова та інших українців – політичних бранців Кремля, – що «Сполучені Штати Америки не забули про вас та ще про десятки ваших несправедливо засуджених співгромадян». А чи пам’ятаємо про цих своїх співгромадян ми?
«Центр Громадянських Свобод» в рамках кампанії #PrisonersVoice 5-6 грудня проводить онлайн-марафон привітань до Дня народження політв’язня Олексія Бессарабова. Аби підтримати бранця Кремля та привітати його у цей особливий день, пропонується сфотографуватися з коротким привітанням, розмістивши це у себе на сторінці в соціальних мережах з хештегами #PrisonersVoice та #FreeBessarabov.
Інший спосіб підтримати бранців Кремля – приєднатися до акції-марафону «Напиши листа політв’язневі!». Повні інструкції для написання листів та адреси в’язниць: http://letmypeoplego.org.ua/uk/support/letter/
З Днем народження, Олексію!