ЯК НЕ ВТРАПИТИ В ПРАВОВУ ХАЛЕПУ допомагали розібратися редакторам місцевих ЗМІ високопрофесійні юристи компанії IBC LEGAL SERVICES.
«Застосування трудового законодавства в редакції» – тема вебінару, організованого Національною спілкою журналістів. Для редакторів місцевих ЗМІ його провели юристи компанії IBC LEGAL SERVICES, яка спеціалізується на правовому забезпеченні бізнесу.
Відповіді і роз’яснення на численні запитання з усіх регіонів України давали кандидат юридичних наук, адвокат, керуючий партнер юридичної компанії IBC LEGAL SERVICES Михайло КОЧЕРОВ, адвокати цієї юридичної компанії Олександр ЗОЗУЛЯ та Олексій ПАЛІЙ.
Судячи з великої кількості запитань, що надійшли на адресу НСЖУ, а потім і в ході вебінару, юридичні консультації редакціям дуже на часі.
Чимало запитань стосується укладення трудових договорів, посадових інструкцій, застосування контрактної форми, співвідношення необхідності посадових інструкцій з трудовими й колективними договорами відповідно до діючого законодавства.
Роз’яснення з цих питань давав Михайло Кочеров. Учасники вебінару отримали найдетальніші відповіді на запитання, чи необхідно укладати трудовий договір в письмовому вигляді і як він має вписатися в діяльність редакції.
Розповів він і про контрактні договори, роз’яснив питання взаємин редакції з фрілансерами і позаштатними працівниками, зазначивши, що ці питання тепер на часі не тільки в редакціях, а й у інших підприємствах. «Всі шукають можливості знизити податкове навантаження і шукають законні шляхи щоб мінімізувати сплату податків», – каже адвокат, трактуючи законодавчі акти з цього питання.
Цікаво було почути про права на інтелектуальну власність, як провести необхідне для виживання редакції скорочення кадрів, щоб наступного дня звільнена посада не була зайнята іншою людиною, направленою з центру зайнятості населення.
В роботі редакцій може виникати необхідність внесення певних змін до трудового договору. Це може бути зменшення розміру заробітної плати, можуть бути зміни, пов’язані з простоєм і понаднормовою роботою, може бути запроваджений гнучкий робочий графік тощо. Про всі ці зміни в умовах роботи редакцій і відповідне внесення змін роботодавцем детально говорив адвокат Олександр Зозуля.
Торкнувся він і питання про визначення норм виробітку працівником редакції та інтенсивності праці, умов скорочення працівника. При цьому звернув увагу на те, що інтенсивність праці регулюється нечасто, розповів, якими документами це може визначатися. Зазначивши, що працівники часто оскаржують своє скорочення, адвокат робить примітку: як засвідчує судова практика, скорочення – це прерогатива і компетенція власника, який має обґрунтувати свої дії.
Йшлося і про випадки перерозподілу часток, вихід або виключення учасника з ТОВ, якими є сьогодні редакції, а також якими документами цей процес регулюється.
«Чи може керівник відкликати себе з відпустки?». На це запитання учасників вебінару відповів адвокат Олексій Палій. Він каже, що це право керівника, як і будь якої іншої особи. Важливо тільки обґрунтувати причину такого кроку.
Упродовж теми відпусток з’ясовували й питання термінів відпустки – чи можна, наприклад, скорочувати зазначений в трудовому договорі термін 36 днів до 24-денної відпустки?
Прозвучало запитання, чи повинна редакція виплачувати до відпускних ще й матеріальну допомогу на оздоровлення? Виявляється, така виплата не обов’язкова, якщо тільки вона не передбачена колективним договором.
Ряд запитань озвучив модератор вебінару – голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО. Зокрема, йшлося про скорочення штатів в умовах кризи під час коронавірусного карантину. Наприклад, який алгоритм може бути запропонований, щоб скорочена за штатом людина коректно розпрощалася з місцем роботи і могла отримати максимальну допомогу від держави в Центрі зайнятості.
У такій ситуації Олексій Палій рекомендує варіант звільнення за скороченням або згодою сторін, коли працівник може стати на облік у центрі зайнятості і отримати компенсацію. До того ж, людина може за кілька місяців повернутися на своє місце роботи, якщо в редакції з’явиться можливість знову заповнити цю вакансію.
Звичайно, що один навіть об’ємний вебінар не зміг дати відповіді на всі запитання, що виникають в редакціях. Сергій Томіленко повідомив, що учасникам вебінару будуть розіслані документи і рекомендації, які стануть у пригоді в кращій організації діяльності редакції. Продовжить свою роботу і гаряча лінія НСЖУ, куди можна звертатися із запитаннями юридичного характеру.
Вебінар проведено в рамках реалізації проекту НСЖУ «Захист трудових прав журналістів та збереження робочих місць журналістів місцевих медіа в Україні під час кризи, викликаної епідемією COVID-19» за підтримки Міжнародної федерації журналістів.