Президент Академії української преси Валерій Іванов під час візиту до Запоріжжя у межах робочої поїздки, зустрівся з головною редакторкою прифронтової оріхівської газети «Трудова слава» Світланою Карпенко, ознайомився з роботою редакції, вислухав думки і пропозиції, плани на майбутнє. Зустріч відбулася у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
–У межах ініціативи з підтримки прифронтових медіа неможливо не згадати героїчну історію журналістів оріхівської газети «Трудова слава». Їхня робота – це не просто журналістика. Це прояв надзвичайної людської стійкості, вірність професії та незламний зв’язок із людьми, які живуть на лінії фронту, – зазначив Валерій Іванов під час зустрічі. – Газета залишається джерелом важливої інформації для мешканців прифронтової зони, підтримуючи зв’язок із громадою навіть у складних умовах. Особливу роль у відновленні газети відіграла її головна редакторка Світлана Карпенко. Саме її особиста рішучість стала рушієм відновлення видання. Редакція має амбітні плани – розширити географію видання і охопити інші громади Запорізького краю. Місцева газета виконує не лише інформаційну, а й комунікаційну функцію – вона потрібна як жителям, так і органам місцевого самоврядування для поширення важливої інформації.
Керівниця редакції Світлана Карпенко підкреслила:
–Такі газети, як наша, дуже важливі. Особливо зараз, коли немає ні світла, ні води, ні газу. Саме вони підтримують віру в життя. Люди чекають і читають свою газету, довіряють їй, вона залишається частиною повсякденного життя Оріхова, який продовжує жити – і чекати на мир, що обов’язково настане.


Газета «Трудова слава» веде свою історію з 1930 року. І весь цей час було надійним джерелом новин для мешканців Оріхова та сіл району, було затребуваним і популярним. До повномасштабного вторгнення газета виходила двічі на місяць. Але 26 лютого 2022 року вийшов її останній номер. Редакція змушена була евакуюватися, бо буквально в кількох кілометрах від міста пролягла лінія фронту. Приміщення редакції, до речі, пам’ятка історії – в результаті постійних обстрілів і бомбувань було зруйноване.
Та, попри все, це був не кінець, а початок нової, героїчної історії газети, біля витоків створення якої стояли журналісти, які віддали рідній газеті більшу частину свого життя. І, незважаючи на втрати і важку ситуацію, навесні 2023 року за підтримки Національна спілка журналістів України (НСЖУ) та міжнародних партнерів видання відновило вихід. Перший спеціальний випуск вийшов 5 квітня – на чотирьох сторінках, накладом 2500 примірників. Газета знову почала надходити до мешканців Оріхова – через пункти незламності, старостати, рятувальників та волонтерів. Редакторка особисто возить її у прифронтові громади.
…Недарма ж говорять, хто сам вміє працювати, тому допомагають. Зважаючи на важливість друкованих місцевих ЗМІ на прифронтових територіях, до їх підтримки доєдналася і Академія Української преси, запровадивши «Проєкт «Українські регіональні (прифронтові) ЗМІ: модернізація через менторинг», який вона реалізує за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США U.S. Embassy Kyiv Ukraine
Додамо також: нещодавно про історію відродження газети «Трудова слава» нещодавно було знято документальний фільм НСЖУ «Сторінки надії». Його прем’єра відбулася у Львові під час семінару від партнерів Спілки – IRMI, International Institute for Regional Media and Information та Fondation Hirondelle.
Презентуючи стрічку, голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначив:
–Команда Національної спілки журналістів України відвідала Оріхів цієї весни – за 5–15 кілометрів від лінії фронту. Там ми побачили, як медійники разом із рятувальниками ДСНС доставляють людям не лише хліб, а й свіжі випуски газети. Тому наш фільм розповідає реальну історію колег, які не залишили свою громаду навіть після того, як від редакції залишилися руїни. Ми даємо голос читачам, які живуть в умовах постійної небезпеки, Газета – це не просто папір, не просто інформація. Це – зв’язок із життям.


–З нетерпінням чекаємо кожен номер улюбленої для багатьох поколінь оріхівців нашої газети. Зі сторінок «Трудової слави» дізнаємося про мужність земляків, про наше незламне місто Оріхів та героїзм воїнів, які його захищають, – зауважує Наталія Красно, педагог.
–Отримую у старости села газету «Трудова слава». Дякую, рідна газето!, – каже Валентина Алексеєва, жителька прифронтової громади.
–Вітання колегам «Трудової слави» на чолі з мужньою професійною редакторкою Світланою Карпенко! Про газету відомо далеко за кордоном, і зарубіжні журналісти висловлюють своє захоплення і підтримку. Разом з хлібом, гуманітарною допомогою до людей прямує «Трудова слава». Вона дає силу Оріхову, який продовжує жити, боротися – і чекати на мир, що обов’язково настане, – підкреслила Анна Кліковка, ветеранка журналістики.
***
Мережа Центрів журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, реалізована у співпраці з Міжнародною та Європейською федераціями журналістів, ЮНЕСКО та за підтримки народу Японії. Наша головна мета – допомога медійникам, які працюють в Україні під час війни. Центри працюють у Києві, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі, Львові та Івано-Франківську. Цей проєкт є частиною більш широких зусиль ЮНЕСКО, спрямованих на підтримку безпеки журналістів та свободи слова в Україні.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 15.
Валентина Бистрова
Дискусія з цього приводу: