У Національній спілці журналістів України працює координаційний центр з роботи у період війни. Зокрема, відбулась надзвичайна онлайн-нарада з журналістами Донецької, Луганської областей та з секретарями Національної спілки журналістів. Її учасники обговорювали, яка допомога журналістам потрібна зараз, які небезпеки чекають на медіа та як працювати в надзвичайних умовах.
Лідія Тараш, редакторка газети “Наше слово” (Волноваха, Донецька область), перед початком зустрічі-наради поінформувала про поточну ситуацію в Волновасі.
«Я живу на окраїні Волновахи, за мною поле і вид на Донецьк, Новотроїцьке. Зараз ведуть активні дії і проводяться евакуація населення, яке живе на лінії розмежування: Новогнатівка, Миколаївка. Там кілька днів тривають обстріли. У Волновасі ми вчора працювали над випуском газети. За вікном я почула сильний вибух. На мою думку, це якісь терористичні акти з боку тих мешканців, які підтримують «русскій мір», – розповіла вона (інформація станом на 24 лютого).
Голова НСЖУ Сергій Томіленко зазначає: «Ми були стривожені заявами, які пролунали минулого тижня від керівництва країни-агресора, коли вони почали згадувати Маріуполь та інші населені пункти. Відповідно, вже у вівторок було зрозуміло, що перші атаки припадуть на Донецьку та Луганську область. Тоді ми, порадившись із керівниками Донецької обласної організації НСЖУ та колегами з Луганської області, вирішили провести зум-нараду, щоб заспокоїти людей, зрозуміти, чим ми можемо підтримати колег у регіонах, обпалених війною.
Сьогодні ми працюємо за нових обставин, коли бомбардування йдуть по всій країні, і вся Україна опинилась під загрозою відвертої ворожої окупації з боку Росії. Сьогодні ми всі жертви війни», – сказав він.
Як зазначає Сергій
Томіленко, ключова місія активу Спілки – обмінятися думками та створити і
удосконалювати план дій, як задовольнити потреби в захисті спілчан. Це шокова і
трагічна ситуація для всіх нас. Але ми розуміємо, що ми – не влада, а
громадський сектор. Але все одно маємо працювати за певним планом, який буде
ефективним і корисним для спілчан.
«Ми на початку лютого давали рекомендації для кожної обласної організації, хоч
і страшно було взагалі цієї теми торкатися. Частина колег не вірила, що настане
такий момент, але війна прийшла. Відтак працює наша спеціальна група в
керівництві НСЖУ з питань моніторингу та реагування на ситуації, допомоги
членам Спілки та всім медійникам загалом», – повідомив голова
НСЖУ.
На сайті НСЖУ та на особистій сторінці в фейсбуці Сергія Томіленка оприлюднена інформація про створення спеціальної групи для моніторингу ситуації та координації дій членів НСЖУ в умовах війни Росії з Україною у складі: Сергій Томіленко (голова НСЖУ), Ліна Кущ (Перша секретар НСЖУ), Алла Малієнко (заступник голови Київської спілки журналістів, голова Ревізійної комісії НСЖУ), а також Ольга Куліш, Сергій Шевченко, Володимир Данилюк (секретарі НСЖУ). Це офіційна робоча група гарячого реагування.
Сергій Томіленко також додає, що перебуває на контакті з міжнародними колегами, які щиро вболівають за українців: це, передусім, керівництво Європейської федерації журналістів, яке готове надати допомогу для медійників, Міжнародна федерація журналістів, національні спілки країн Європи та інші. Але найперша допомога, яку можуть надавати європейські журналісти – інформувати про те, що Україна є жертвою російської агресії.
«Ми повинні порадитись, чим українським журналістам можуть допомогти міжнародні партнери. Щоб надати їм імпульс впевненості. Бо фактично за нами стоїть актив НСЖУ, це близько 60 осіб, за ними йде зв’язок із редакторами, колегами. Їх треба озброїти впевненістю, що у нас є взаємодопомога», – акцентував він.
Учасники наради озвучили власне бачення ситуації та визначили, з якими ініціативами журналісти можуть звернутися до влади для посилення оборони України.
Секретар НСЖУ Володимир Данилюк нині входить до Волинської територіальної оборони, з місця дислокації батальйону доповдає: «Ситуація складна. Пропозиції, які треба вирішувати, треба розглядати на рівні міністерства та НСЖУ. В кожній області є штаб територіальної оборони, який очолює голова облдержадміністрації. Необхідно, щоб туди входив представник Спілки, щоб наші колеги знали, як їм діяти: в якому режимі працювати, тікати з міста чи не тікати. Це дуже важливо. Територіальна оборона ще не до пуття розгорнута, тому необхідно набирати людей. А для цього потрібен інформаційний супровід. Тому те, що ми не зробили за рік, треба зробити за день-два. Ситуація буде ускладнюватися, і представник від Спілки при штабі буде доносити до колег необхідну інформацію і допомагати їм, і вони будуть оперативно створювати інформаційний продукт, який потрібен сьогодні».
Секретар НСЖУ Ольга Куліш, яка працює в структурі із налагодження стратегічних комунікацій Міністерства оборони, наголосила: хоч сьогодні і важко, але перемога буде за Україною.
«Ми маємо об’єднуватися, і сподіваюся, що НСЖУ буде достойно обороняти нашу державу на інформаційному фронті. Мої пропозиції до нашої спільної роботи – об’єктивне інформування. Нам треба постійно звертатись до українських журналістів. Ми на багатьох тренінгах і семінарах про це говорили, і ніби всі знають, але все одно бачимо, що навіть у київському радіоефірі забагато емоцій, або пишуть неперевірену інформацію. У воєнний час це взагалі недопустимо. Цілком можливо, що влада скористається своїм правом вимкнути всі ЗМІ, крім одного чи двох, які даватимуть тільки офіційну інформацію. За часів воєнного стану є такий варіант. В умовах, коли зараз інформаційна війна іде паралельно з бомбуванням, це, можливо, буде правильне рішення, оскільки диверсантів у нас достатньо в ефірі, або корисних ідіотів, які ганяються за смаженими фактами», – сказала вона.
Щодві години оновлюється інформація на сторінці Генштабу Збройних сил України. Це зараз найоперативніше джерело інформації про те, що відбувається на наших фронтах. Є ще багато сайтів, зокрема, і Сухопутних військ, і пресцентру ООС, і Наша армія інформ, і офіційна сторінка Міноборони.
«Але ми теж всі свідомі того, що будуть кібератаки на ці джерела інформації. думаю, за день-два ми заспокоїмось і визначимо якийсь план Б, В і так далі. Але думаю, до голубиної пошти справа не дійде, – сказала вона. – Реакція Європейської федерації журналістів навряд чи подіє на російських журналістів, але може підтвердити те, що вони своєю брехнею дали привід Путіну напасти на Україну. Треба ще раз звернути увагу журналістів всього світу на те, що те, що роблять журналісти Росії – це так само злочин проти людства, який може призвести до всесвітньої катастрофи».
Також Ольга Куліш бачить доцільність у зверненні до Генштабу, аби поширювати місцеві газети на Українських територіях, де йдуть бойові дії, та підтримала ідею посили місцеві штаби з тероборони членами НСЖУ. Тим більше, що Президент Володимир Зеленський дав відповідне доручення. Сергій Томіленко додав, що від НСЖУ можна створити мережу регулярної розсилки інформаційних дайджестів для друкованих ЗМІ.
Тетяна Вергун, очільниця Луганського прес-клубу, інформує про ситуацію в Луганській області. Вона повідомляє, що наступ ведеться з боку Російської Федерації, була обстріляна облдержадміністрація, але вона працює в штатному режимі.
«Потрібна підтримка для тих ЗМІ, активно працюють, щоб забезпечити їхнє подальше функціонування. Газети роздержавлені, але гроші мають не всі. Тож важливо продумати на березень-квітень для них якусь підтримку. Ми перед цим обговорювали з журналістами можливість державної підтримки і навіть спілкувалися з Мінтеінтеграції, аби її надати. Можливо, створити якусь агенцію, на яку приходять гроші, і по кожній редакції їх розкидувати. Можливо, зробити це за підтримки міжнародних організацій», – зазначила вона.
Якщо ж події розгортатимуться за менш оптимістичним сценарієм, журналісти працюватимуть, як і працювали. Але потрібно евакуювати їхні родини та надати їм тимчасове житло.
Щодо порушень прав журналістів, якщо в них будуть якісь проблеми в умовах окупації – потрібно налагодити роботу «гарячої лінії», на яку можна звернутися за потреби й оперативно отримати допомогу.
Сергій Томіленко нагадав, що для членів НСЖУ і всіх медівників уже зараз працюють всі канали зв’язку. Прийом повідомлень приймається:
– у Фейсбук-месенджери сторінки НСЖУ, особистих акаунтів голови та Першого секретаря НСЖУ;
– на електронні адреси Спілки [email protected] та [email protected] ;
– на стаціонарний телефон у Києві 0442342096 .
«Безпека журналістів на передовій, безпека працівників ЗМІ по всій нашій країні, яку атакують російські окупаційні війська – наш пріоритет», – підкреслив він.
Голова Донецької обласної організації НСЖУ, головна редакторка газети «Приазовский рабочий» (Маріуполь) Олена Калайтан повідомила, що тривають обстріли міста.
«Дуже багато фейків, які люди розповсюджують у соцмережах. Тому ми працюємо лише з офіційними джерелами і подаємо лише офіційну інформацію. Як би не хотіли розповсюджувати газету і доносити через неї об’єктивну інформацію до людей, актуальний номер «Приазовского рабочего» не вийходить. Тому що Укрпошта не працює, вони не можуть заправити авто через черги на заправках. Запасів палива в них немає, вони сьогодні не рознесли пенсію, і шансів, що сьогодні-завтра рознесуть газету, теж немає. Тому ми вимушені відмовитись від тиражу, який не хоче везти доставка з Запоріжжя до нас у Маріуполь. Нам потрібна доставка місцева за адресами наших передплатників. Зараз ми всіх людей, які працюють над газетою, перелаштували на роботу над сайтом».
Авторитетний журналіст, секретар НСЖУ Олександр Бриж опікується колегами з Донбасу та Донецької області. Він зазначив: воєнні дії пішли в Харківській, Житомирській, Херсонській областях, і це стосується всіх українських журналістів.
«Спілка може допомогти колегам, найперше, порадами зберігати спокій як у колективах, так і в своїх виданнях, і публікувати тільки перевірену інформацію. Настав момент надавати тільки ту інформацію, яку несе держава. Фейки від «руского міра» будуть постійно, тому їх потрібно викривати. Це головне», – зауважив він.
Також Олександр Бриж вважає доцільним частину тиражів українських газет доправляти військовим, щоб вони потрапляли до тих, хто стоїть на наших рубежах. Також необхідно подумати, як допомогти колегам захисним обладнанням: касками, бронежилетами.
«Президент Зеленський звернувся до журналістів і сказав, що він дуже великі надії покладає на нас із тим, щоб ми теж були на захисті країни. Настав критичний момент, коли ми повинні забути негаразди і об’єднатися навколо ідеї захисту України», – підкреслює він.
Перша секретар НСЖУ Ліна Кущ узагальнила питання стосовно підготовки рекомендацій та наголосила: Спілка разом із міжнародними партнерами готує практичні кейси для допомоги журналістам.
«Перше – це безпека самих членів Спілки, журналістів та активу всіх обласних організацій. НСЖУ готова за потреби надати засоби для захисту та надійного зв’язку, а також надання першої медичної допомоги», – сказала вона й закликала голів обласних організацій надати відповідну інформацію.
«Головне, що потрібно носити з собою журналісту в зоні бойових дій – засіб для зупинки кровотечі. Ми проводимо спеціальні тренінги онлайн, які надають базові навички роботи в надзвичайних ситуаціях, та готові розповісти про надання першої медичної допомоги», – сказала вона.
Ліна Кущ поінформувала, що для оперативного зв’язку між журналістами будуть створені чати на інтернет-платформах – для активу Спілки і для тих, хто є головними комунікаторами в своїх областях.
Щодо технічної готовності роботи редакцій в умовах імовірного відключення електроенергії та блокування інтернету, то варто зосередитись на максимально простих, дешевих способах донесення інформації. Наприклад, на підготовці листівок та роботі онлайн-майданчиків, які допоможуть не зупиняти роботу журналістів.
У випадку загострення ситуації, коли колеги потребуватимуть термінової евакуації, необхідно вивчити як тримати зв’язок з іншими організаціями та партнерами, які можуть допомогти саме в разі евакуації.
Також Ліна Кущ поділилася міркуваннями, як зберігати інформацію стосовно членів НСЖУ та рекомендаціями центрального офісу НСЖУ щодо зберігання документів (особливо облікових карток). Стосовно цих питань також висловлюється і відповідальний секретар Чернігівської обласної організації НСЖУ Ольга Чернякова та секретар НСЖУ, письменник і журналіст Сергій Шевченко.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко закликав журналістів до єдності та підкреслив, що головна умова роботи в умовах надзвичайної ситуації – солідарність і професіоналізм. І об’єднання зусиль для захисту України, для перемоги і миру!