Працівники українських медіа є очевидними військовими цілями для російських окупантів, і наразі немає жодної можливості надати журналістам на окупованих територіях правову допомогу чи іншу підтримку, заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко в інтерв’ю Міжнародному інститутові преси (International Press Institute, IPI).
Як приклад він навів журналістів із Херсонщини Олега Батуріна та Сергія Цигіпи.
– Затриманим на окупованих територіях журналістам загрожують тортури та позасудові розправи, – наголосив очільник Спілки. – Російські окупаційні сили утримують їх у нелюдських умовах. Механізмів захисту для цих людей немає. Якась форма відносного захисту або контакту з ними з’являється тільки після того, як їх відправляють відбувати покарання в колонії в окупованому Криму або в Росії, – сказав Сергій Томіленко.
Водночас заступник директора IPI Скотт Гріффен заявив, що Інститут глибоко стурбований зростанням кількості повідомлень про зникнення або затримання українських журналістів на окупованих територіях.
– Російська окупаційна влада, дії якої не контролюються жодною значущою інституцією, може легше вдаватися до катувань та інших позасудових дій проти заарештованих журналістів, про які міжнародна спільнота отримує лише мізерну інформацію. Міжнародне співтовариство повинно негайно втрутитися в цю ситуацію, змусивши російську владу забезпечити прозорість і звільнити всіх українських журналістів, яких вона утримує в заручниках, – додав Скотт Гріффен.
Глобальна мережа International Press Institute (IPI) вимагає від міжнародної спільноти докласти більше зусиль для пошуку та звільнення українських журналістів, які зникли безвісти або були затримані за нез’ясованих обставин під час висвітлення подій на окупованих росією територіях. За даними моніторингу IPI, такі випадки почастішали за останні місяці.
За даними НСЖУ, 30 жовтня російська окупаційна влада повідомила про затримання Георгія Левченка, адміністратора популярного телеграм-каналу «РІА Мелітополь», який публікував новини про події в Мелітополі – місті на півдні України, яке перебуває під російською окупацією з березня 2022 року. Левченка та ще кількох жителів Мелітополя звинувачують у закликах до тероризму, повідомляє Національна спілка журналістів України.
За даними НСЖУ, російські окупаційні війська розцінили телеграм-канал як «вороже до них медіа», затримавши Левченка та інших осіб, імена яких залишаються невідомими.
Наприкінці серпня українські ЗМІ вже повідомляли, що телеграм-канал Левченка зламали російські окупанти. Проте впродовж наступних двох місяців не було жодної інформації про місце перебування журналіста та висунуті йому звинувачення.
Ситуація, в яку потрапив адміністратор «РІА Мелітополь», схожа на ситуацію з українською журналісткою-пенсіонеркою Іриною Левченко, яку затримали в тому самому місті в травні цього року разом з її чоловіком. Після арешту подружжя російська влада впродовж кількох місяців офіційно не повідомляла про звинувачення проти них, а родичі лише повідомляли про підозри, що Левченків заарештували за звинуваченнями в екстремізмі.
На початку жовтня українські медіа також повідомили про зникнення журналістки Вікторії Рощиної, фрілансера провідного київського видання «Українська правда». Наприкінці липня Рощина вирушила на окуповану територію Півдня України й із того часу вважається зниклою безвісти. Російська влада не надала інформацію про її можливий арешт, і її поточне місце перебування невідоме.
Ще один журналіст, Дмитро Хилюк, вважається зниклим безвісти з березня 2022 року після того, як потрапив у полон до російських військ на півночі України. Рідні Хилюка лише через кілька місяців отримали від нього коротке повідомлення, в якому журналіст підтвердив, що живий. Українські правозахисні групи також змогли підтвердити, що він перебував під арештом у в’язниці в Росії поблизу українського кордону, перш ніж його перевели до установи на схід від Москви.