Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я» (Alliance for Public Health) провів в Україні ІІ Всеукраїнський конкурс для медіа «Наркозалежність vs наркополітика: проблеми та шляхи їх вирішення в Україні». Напередодні Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом Альянс провів онлайн-дискусію «Наркозалежність vs наркополітика та їх вплив на епідемію ВІЛ/СНІДу в Україні», в ході якої були підбиті підсумки конкурсу.
Така онлайн дискусія – це щорічний підсумковий захід для ЗМІ, який організовує Міжнародний благодійний фонд «Альянс громадського здоров’я». Подія має на меті звернути увагу медіа на вади і протиріччя наркополітики в Україні, актуалізувати проблематику порушення прав наркозалежних людей, проаналізувати, як саме чинне законодавство та практика його застосування впливають на епідемію ВІЛ/СНІДу. На заході були анонсовані заходи Альянсу, які заплановані на наступний рік.
За оціночними даними, в Україні проживає 350 тис. людей, які вживають ін’єкційні наркотики. Згідно з дослідженнями Альянсу в 2020 році, поширеність ВІЛ серед наркоспоживачів становить 22,6% в усіх вікових групах. Разом із тим, лише 59% від оціночної чисельності таких людей було охоплено програмами профілактики (близько 204 тис. осіб), і тільки 58% ВІЛ-позитивних представників цієї групи знають про свій статус.
Ситуацію з ВІЛ значно погіршує зростаюча криміналізація політики щодо наркоспоживачів. У 2020 році кожен восьмий засуджений отримав кримінальну судимість за незаконне зберігання наркотиків! Протягом останніх чотирьох років щонайменше 83% засуджених за «наркозлочини» мали кримінальну судимість саме за незаконне зберігання наркотиків без мети збуту за ст. 309 Кримінального кодексу України. Саме ця складова наркополітики примушує наркозалежних відмовлятися від лікування у програмі замісної підтримувальної терапії (ЗПТ), ВІЛ, щоби не бути обвинуваченими за діагноз «наркозалежність». В ході онлайн-дискусії виступили начальниця відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності Центру громадського здоров’я МОЗ України Ірина Іванчук, асоційований директор з політики та партнерських відносин МБФ «Альянс громадського здоров’я» Павло Скала, психолог, психотерапевт із залежностей Артем Осипян, менеджерка програм з політики та адвокації МБФ «Альянс громадського здоров’я» Мирослава Андрущенко, директорка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА», голова правління Благодійного фонду «Надія та Довіра» Тетяна Лебедь та інші активісти фонду.
Велику увагу в дискусії було приділено ролі засобів масової інформації та журналістської спільноти в Україні у справі боротьби з наркозалежністю. Журналістка спецпроєктів журналу «Новое время», членкиня редколегії МБФ «Альянс громадського здоров’я» Олександра Горчинська розповіла про журналістські стандарти у висвітленні наркополітики. Головний редактор журналу «Фокус» Олексій Газубей проаналізував роль журналістики у вирішенні гострих соціальних проблем в Україні. Він також, як голова конкурсу підбив його підсумки.
Було відзначено, що загалом на конкурс надійшло понад 80 заявок від різних ЗМІ України. В номінації «Інтернет-ЗМІ» визнана переможницею журналістка «Громадського.UA» Олеся Біда за матеріал «Ти ще не готовий від нас піти». Як реабілітаційні центри для наркозалежних лікують, ламають і міцно тримають».
В спецномінації за цікаву реалізацію теми визнана перемога журналістки сайту Parlament.ua Ірини Гамбарян за матеріал «Ті, кого в суспільстві «немає»: як живуть наркозалежні жінки в Україні. Чому українська наркополітика залишається каральною, а більшість наркозалежних не отримують другого шансу на достойне життя».
В спецномінації за відданість тематиці зменшення стигми і дискримінації щодо наркозалежних людей переможницею визнана журналістка газети «Трибуна» з Сум Олександра Токар за цикл матеріалів «Рік COVID-19: як живуть уразливі групи».
У спецномінації новий погляд на соціально важливу тематику визнаний переможцем журналіст Texty.org.ua Андрій Гарасим за матеріал «Наркофоруми: тут купують наркотики гуртом і вроздріб, наймаються на роботу і проводять конкурси поезії».
Нам приємно відзначити, що в номінації «Радіо/Телебачення» переможцем став оглядач сайту «Крим.Реалії» (проект Радіо Свобода), секретар НСЖУ Микола Семена за статтю «Наркотизація Криму як наслідок «приєднання до Росії».
В спецномінації за цикл матеріалів у ЗМІ з тематики наркозалежності переможницею визнана журналістка телеканалу Live Анна Сідаш.
В номінації «Друкована преса та інформаційні агентства» визнані переможцями журналісти Одеської обласної газети «Чорноморські новини» Андрій Райков та Ганна Марущенко, журналісти інформаційної агенції Interfax-Ukraine Ганна Левченко та Андрій Снаговський.
В номінації «Блог» переможницею стала журналістка агенції «Production by Anna Trushova» Анна Чабаненко (Трушова) за відеоматеріали «Реалії наркополітики в Україні: чому наркозалежні опиняються за ґратами?». В спецномінації найкращий репортаж визнаний переможцем журналіст агенції «Експерт-КР» Костянтин Романенко за відеорепортажі про життя наркозалежних та проблеми їх лікування.