16 лютого в Україні відзначається День військового журналіста
Це свято всіх працівників вітчизняних медіа, які захищають державу на всіх посадах у складі Сил оборони України. Але насамперед – військовослужбовців, які служать на посадах у структурах комунікацій та зв’язків з громадськістю. Вони документують військові злочини путінських головорізів, фіксують подвиги оборонців України у священній війні проти окупантів, у форматі 24/7 створюють новітню історію нашої країни, котра кується мужністю, стійкістю та самовідданість наших воїнів на полі бою.
Напередодні свята ми поспілкувалися з одним із представників військової журналістики – начальником відділення комунікацій 5 Окремої важкої механізованої бригади Оперативного командування «Захід» Сухопутних військ Збройних сил України капітаном Олександром Бондарем. Разом зі з’єднанням він виконує бойові завдання за призначенням на Сході України.
Олександр народився 1980 року у місті Хмельницькому. У 2004 році закінчив Львівську політехніку, став магістром комп’ютерної інженерії. Строкової служби начальник відділення комунікацій бригади не проходив, під час навчання у виші відвідував відповідні заняття на військовій кафедрі, після чого й отримав первинне звання офіцера запасу. Зараз про це абсолютно не шкодує, бо російсько-українська війна визначила справжні пріоритети.
![«Танкісти мають на озброєнні грізну техніку, але серця в них такі самі, як у всіх інших», – пресофіцер Олександр Бондар 18 «Танкісти мають на озброєнні грізну техніку, але серця в них такі самі, як у всіх інших», – пресофіцер Олександр Бондар 1](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/whatsapp-image-2025-02-14-at-10.23.16_760611f8-759x1024.jpg)
До мобілізації Олександр Бондар спробував себе реалізувати на різних напрямках, зокрема, понад 10 років займався художньою фотографією.
Коли прибув на військову службу, спочатку пройшов короткотривалі курси офіцера напрямку морально-психологічного забезпечення, був зарахований на відповідну посаду в 3 Окрему штурмову бригаду, котра перебувала на стадії формування. Служив заступником командира артилерійської батареї з МПЗ. З січня 2023 року третя штурмова воювала з окупантами на Бахмутському напрямку. Олександр Бондар отримав статус УБД. Також був нагороджений почесною відзнакою Головнокомандувача Збройних Сил України «Хрест Військова честь».
Згодом відбулося переміщення. На той час ще в 5 Окремій танковій бригаді, яка згодом стала 5 Окремою важкою механізованою бригадою, офіцер був призначений на посаду заступника командира з морально-психологічного забезпечення інженерно-саперної роти. А за якийсь час рішенням командира бригади Олександр Бондар був призначений на напрямок тоді ще служби зв’язків з громадськістю, яка трансформувалася у відділення комунікацій. Тут якнайкраще знадобився довоєнний досвід фотографії та вміння спілкуватися з людьми.
– Дуже добре, що в нашій бригаді створені хороші умови для роботи в цьому напрямку. Навіть командири підрозділів проявляють ініціативу, підказують теми та героїв, допомагають реалізувати ідеї по максимуму, – говорить Олександр.
Специфіка служби в 5 ОВМБр теж присутня: професійні терміни, взаємодія з командирами та особовим складом, розуміння специфіки бойової роботи танкістів та інших підрозділів… Та Олександр Бондар вважає, що танкісти мають на озброєнні грізну техніку, але серця в них такі самі, як у всіх інших захисників і захисниць України.
– Хоча, звичайно, є певні специфічні особливості, – додає він. – Наприклад, цими днями познайомився з військовослужбовицею, яка має військово-облікову спеціальність навідника бойової машини піхоти. Дуже цікава людина і не менш захоплююча її доля як у мирному житті, так і на фронті.
Армія не існує в інформаційному вакуумі. Особливо під час війни на неї звертають особливу увагу працівники всіх медіа. Якою може бути порада цивільним журналістам: що їм змінити в їхній роботі під час воєнного стану?
– Думаю, що вже суто цивільних тилових журналістів в Україні не залишилося. Кожен і кожна з них у той чи інший спосіб цю тему висвітлює. Втім, всі колеги, які не у війську, повинні утриматися від спекулятивних сенсацій, які можуть бути використані не на користь Силам оборони. Треба користуватися головним принципом: у жодному випадку не нашкодити ЗСУ. І завжди треба перевіряти наведені факти та першоджерела інформації, особливо в соціальних мережах, – вважає офіцер.
![«Танкісти мають на озброєнні грізну техніку, але серця в них такі самі, як у всіх інших», – пресофіцер Олександр Бондар 19 «Танкісти мають на озброєнні грізну техніку, але серця в них такі самі, як у всіх інших», – пресофіцер Олександр Бондар 2](https://nsju.org/wp-content/uploads/2025/02/whatsapp-image-2025-02-14-at-10.23.16_c2b07ff4-1024x682.jpg)
Відділ зв’язків з громадськістю управління комунікацій Оперативного командування «Захід»
Фото відділення комунікацій 68 ОЄБр імені Олекси Довбуша
Дискусія з цього приводу: