Радіо «Сяйво» – одне із 168 локальних медіа, зареєстрований на Івано-Франківщині. У 2002 році творча група однодумців у маленькій студії на вулиці Січових Стрільців у Коломиї створила оригінальний проєкт регіональної радіостанції, який згодом став популярним на Прикарпатті. Спочатку «Сяйво» мовило лише на одній частоті, сьогодні за допомогою аналогового приймача радіо можна слухати на п’яти хвилях – 106,8 FM, 106,7 FM, 102,8 FM, 100,7 FM та 89,6 FM – на території Івано-Франківської області, потенційна аудиторія – 500 тисяч слухачів.
Від новин до авторських проєктів
Із початку виходу в ефірі Радіо «Сяйво» звучали місцеві новини, кілька авторських проєктів та музика. Згодом почали з’являтися програми в прямому ефірі за участю слухачів, які активно телефонували у студію. Нині радіостанція має 24 години мовлення, яке ведеться винятково українською мовою. Більшість програм з 8.00 до 20.00 виходять у прямому ефірі. Найголовніша з них – новини. Щогодини слухачі дізнаються про події місцевого, національного та світового рівнів. «Ранкова кава» на радіо «Сяйво» – це перший крок у новий день: тут і вітання, і розіграші, і різноманітні інтерактиви, і мелодії, які дарують енергію та натхнення.
«Неймовірна Україна» – програма про Україну й українців: туристичні родзинки, історичні дати, здобутки українців. «Мова» – щоденні експрес-уроки української мови в ефірі радіо «Сяйво». Вісім разів на добу слухачі мають шанс отримати інформацію, яка допоможе їм якісно розмовляти солов’їною. Ексклюзивні новини про музику та її авторів можна почути в ефірі програми «Таблоїд». Улюблена програма постійних слухачів «Сяйва» – «Інтелектуальне казино», яка в ефірі радіо з 2003 року. Її автор та ведучий Віктор Поворозник розігрує призи, і за правильні відповіді слухачі отримують подарунки. У програмі радіо є цікава і пізнавальна передача «Величні українці», де йдеться про історію, видатних вітчизняних вчених, винахідників, творців, героїв, які є символом української нації. Загалом понад 20 різних радіопроєктів наповнюють контент «Сяйва».
Інтерактивні програми радіо «Сяйво» не лише дають голос слухачам, але й дають їм можливість віднайти власний шматочок радіосвіту, знайти резонанс із власними інтересами.
За понад два десятки років своєї діяльності радіо «Сяйво» стало ще доступнішим до своїх слухачів. Нині радіостанцію можна почути онлайн у прямому ефірі на оновленому офіційному сайті або ж використовуючи сервіс радіомовлення bestradio.fm чи безкоштовно, встановивши додаток Online Radio Box на свій смартфон.
Радіо «Сяйво» в умовах повномасштабної війни
Повномасштабна війна внесла свої корективи в роботу радіо «Сяйво», як й інших медіа. Довелося зіткнутися з новими викликами та проблемами, вишукувати можливості їхнього розв’язання. Передусім, у перші дні повномасштабного вторгнення перелаштували свою роботу радіоведучі. Мовлення вели цілодобово, 24/7. Постійно повідомляли екстрені новини. Як розповіла головна редакторка Тамара Приходько, перші місяці повномасштабної війни були серйозним випробуванням для колективу медіа.
–Наші ведучі радіопрограм лінійного ефіру з перших днів повномасштабного вторгнення майже цілодобово працювали на студії, практично жили в радіорубці. Це було їхнє особисте рішення, громадянська позиція, бажання якось допомогти людям в критичній ситуації. Адже на перших порах не було нічого налагоджено. Не було мобільних застосунків «Повітряна тривога», наприклад. Отож, сигнал повітряної тривоги передавала лише місцева система оповіщення. Також паралельно місцева влада в телефонному режимі інформувала студію про оголошену тривогу чи її відбій і ми одразу озвучували ці повідомлення в ефірі. Наші слухачі постійно потребували нової інформації. Радіо «Сяйво» тоді було одним із перших джерел оповіщення повітряної тривоги і для багатьох громадян єдиним доступним інформаційним ресурсом.
Віктор Поворозник, згадуючи події 24 лютого 2022 року, розповів, що, як і більшість колег, не мав досвіду роботи в кризових ситуаціях, тож довелося нелегко. Відданість професії і любов до слухацької аудиторії відіграли важливу роль. Віктор розумів, що без новин люди не зможуть ні повноцінно жити, ні працювати, ані приймати важливі рішення. Від того злощасного дня 24 лютого і до кінця березня журналіст практично жив у студії, адже потрібно було постійно інформувати слухачів про те, що відбувається в країні та регіоні зокрема. Своїм голосом він записав сповіщення про небезпеку «Увага! Повітряна тривога!» і щоразу при необхідності включав це повідомлення в ефірі радіо та розміщував на сторінках соцмереж радіостанції.
–Наша професія потрібна, особливо зараз, адже в умовах війни без новин люди б не змогли обійтись, – стверджує Віктор. – Одного дня, це було на початку повномасштабного вторгнення, коли ми виходили в ефір з укриття, я побачив, як літня мешканка Коломиї спускається під час сигналу «Тривога!» в підвальне приміщення й, окрім валізи, в її руках було маленьке радіо. Зрозумів – наше радіо «Сяйво» слухають, нам довіряють. У часи війни радіо стає джерелом не лише інформації, а й моральної підтримки.
Робота в умовах блекауту
Нинішня енергетична криза для медіа є серйозним викликом. Певний досвід роботи в умовах блекауту на радіо «Сяйво» мають ще з осені 2022 року, коли окупанти цілеспрямовано масово обстрілювали українську енергетичну інфраструктуру. Керівництво телерадіокомпанії «НТК» та радіостудії «Сяйво» подбало про безперервну роботу медіа. У будівлі, де знаходяться телестудія і радіостанція, стоїть дизель-генератор й інші засоби з автономними джерелами живлення, які забезпечують щоденні цілодобові виходи в ефіри. Також є генератори 13 кВт, які забезпечують постійне живлення в приміщеннях медіа та роботу телевізійної вежі. Щоби все технічне обладнання працювало бездоганно, стоять два резервні живлення: одне працює постійно, друге – за потреби включається автоматично.
Окрім низки технічних та організаційних моментів забезпечення роботи радіо «Сяйво» в кризових умовах, редакційний колектив вніс зміни в наповнення контенту медіа. З перших днів повномасштабної війни і дотепер на хвилях радіо «Сяйво» не виходять розважальні проєкти. Щодо музичного наповнення, то вже третій рік поспіль на хвилях радіо не звучать пісні з жанру веселих танцювальних композицій, зокрема, у стилі «гоп-ца-ца». В основному звучить сучасна і мелодійно витримана українська музика. Найбільше ефірного часу відведено випуску новин. З’явилося багато різних тем: новини з фронту; безпекова ситуація в регіоні; інтерв’ю з нашими захисниками; допомога родинам ВПО, які тимчасово замешкали на Коломийщині. Також є нові рубрики – консультації та поради фахівців. Для участі в радіопрограмах запрошуються юристи та психологи, які надають слухачам професійні поради та рекомендації. Також на хвилі «Сяйва» постійно звучить інформація про благодійні акції, збір на потреби ЗСУ тощо.
Як долати труднощі й залишатись у професії під час війни – практичні поради ведучого радіопрограм радіо «Сяйво» Віктора Поворозника:
- потрібно завжди тримати підготовлені матеріали на випадок непередбачених ситуацій. Це можуть бути записані програми, інтерв’ю або музичні плейлисти. Якщо зникне зв’язок чи виникнуть технічні проблеми, ці резерви дозволять продовжити ефір без пауз;
- варто заздалегідь подбати про альтернативні джерела живлення для вашого обладнання на випадок блекауту: павербанки, генератори чи акумулятори стануть у нагоді – це забезпечить безперебійну роботу техніки та можливість залишатися в ефірі;
- потрібно подбати про кілька варіантів інтернет-з’єднання. Використовувати мобільний зв’язок, супутниковий інтернет або інші доступні варіанти. Важливо перевіряти їхню надійність перед кожним ефіром, щоб уникнути раптових зривів зв’язку;
- не забувати про спілкування з аудиторією через соцмережі чи інші онлайн-платформи. Відгуки слухачів допоможуть краще зрозуміти їхні очікування та адаптувати ваш контент під їхні потреби, особливо – в складні моменти;
- будьте впевненими та відповідальними у своїх словах. Ваш професіоналізм допоможе слухачам відчувати стабільність і довіру до вас навіть у найважчі періоди.
Локальні медіа важливі
Радіо, як медіа набуло популярності на початку XX століття. Для звичайного користувача воно є найдоступнішим і найоперативнішим джерелом інформації, особливо для жителів сільської місцевості чи віддалених гірських населених пунктів. Важливі новини, корисну інформацію, поради, застереження, гарну музику завдяки радіо людина може слухати всюди: вдома, за кермом, під час подорожі, а чи навіть в укритті, як от у період воєнного стану в нашій країні.
–Наше радіо «Сяйво» відіграє важливу роль у житті громади, адже воно завжди найближче до людей. Для прикладу, проблеми звичайного коломиянина, чи снятинця, чи косівчанина не турбуватимуть столичні медіа. Хіба, якщо проблема є глобальною. Ми ж, місцеві медійники, щодня живемо життям громади. І все, що у нас відбувається пропускаємо через себе, долаємо разом різні негаразди, радіємо нашим досягненням. В умовах кризових ситуацій локальні медіа можна вважати інформаційним рятівником. Тому їх важливо зберегти, – зазначає Тамара Приходько.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності
Дискусія з цього приводу: