У російській Читі суд засудив до чотирьох років ув’язнення журналістку Ніку Новак, визнавши її винною у «співпраці з іноземною організацією на конфіденційній основі».
Про це повідомляє редакція проєкту «Сибір.Реалії» з посиланням на джерела, знайомі з справою Ніки Новак. При цьому відзначається, що ніякого порушення законів Росії, крім співпраці в галузі журналістики, підсудна не допустила. Таким чином, в Росії сама професія правдивого журналіста уже трактується як злочин.
Як видно з творчого шляху Ніки Новак, вона є обдарованою, професійно зрілою журналісткою, яка не має ніякого стосунку до державно небезпечної діяльності. Ніка Новак, як повідомляється, в Західному Сибіру працювала у виданні ChitaMedia, згодом була головним редактором сайту Zab.ru. З 2021 року вона керувала центром «Обдаровані» у Читі, де проводила музичні та поетичні вечори. З 2022 року як позаштатний кореспондент співпрацювала з «Радіо Свобода».
Ніку Новак затримали ще в 2023 році в Москві. Восени 2024 року її етапували у Забайкалля, де у закритому режимі пройшов суд. Як і повідомлялося, справа Ніки Новак має гриф секретності, деталі процесу та звинувачення не розголошуються. Таким чином, правдива журналістика в Росії прирівняна її чиновниками до антидержавної розвідувальної, засекреченої діяльності, що є нонсенсом, оскільки журналістика – цілком відкрита легальна діяльність зі збору, обробки і публікації соціально важливої інформації.
Проєкт «Меморіалу» «Підтримка політв’язнів» визнав Ніку Новак політичною ув’язненою.
Стаття про співробітництво з іноземною організацією на конфіденційній основі з’явилася у російському кримінальному кодексі в 2022 році. Вона дозволяє переслідувати за передачу іноземним організаціям інформації, що навіть не містить держтаємниці.
Першим переслідуваним за цією статтею у Росії став активіст Павло Піщулик із Пензенської області. Справу на нього порушили в жовтні 2022 року. У липні 2024 року Піщуліна засудили до п’яти років колонії загального режиму.
За версією слідства, він листувався з представниками спецслужб України. У пресрелізі уточнювалося, що, дізнавшись про його контакти, співробітники російських правоохоронних органів почали спілкуватися з Піщуліним від імені українських спецслужб, таким чином вони просто вдалися до провокації, за що потім і засудили Піщуліна. До таких провокативних методів російські спецслужби вдаються досить часто.
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: