Загальна безпекова ситуація в Косові спокійна та не вплине на медійників з України, які перебувають у Приштині за програмою професійного захисту “Резиденція в Косові”. Про це сказав у коментарі прес-службі Національної спілки журналістів України голова Асоціації газетярів Косова Джемаль Реджа. Він фактично підтвердив слова прем’єр-міністра Альбіна Курті, який у своєму письмовому зверненні до українських журналістів зазначив: ускладнення ситуації на кордоні із Сербією не має дійти до столиці – Приштини.
«Шановні журналісти! У зв’язку з останніми повідомленнями, будь ласка, уважно стежте за інформацією, наданою нашим урядом, Міністерством внутрішніх справ і поліцією Косова, і не піддавайтеся дезінформації фейковими новинами. Будь ласка, будьте впевнені, що ми працюватимемо вдень і вночі та будемо виконувати свій обов’язок заради нашої демократичної Республіки. Наші державні установи, які відповідають за безпеку та порядок, збирають інформацію та моніторять ситуацію», – йдеться у зверненні Офісу прем’єр-міністра.
Напруга почала зростати за місяць до цього з повідомлення уряду Косова, що з 1 серпня всі громадяни Сербії, які мають посвідчення особи, отримають тимчасові косовські документи при в’їзді на територію Косова.
“З 2011 року всі громадяни Косова повинні отримувати ті ж самі документи, коли вони в’їжджають до Сербії, – розповідає Джемаль Реджа. – Це є частиною угод, укладених за посередництва ЄС у Брюсселі. Уряд Косова вирішив, що нарешті настав час для взаємності. Але місцеві серби на півночі, яка межує з Сербією, виступають проти цього рішення, і їх підтримує безпосередньо президент Сербії Вучич. Вже не вперше вони забирають вантажівки та легкові автомобілі та блокують дорогу, що веде до двох прикордонних переходів Яріньє та Берняк, які потім закривають”.
За словами Джемаля Реджа, спеціальні підрозділи косовської поліції були готові розібрати барикади. Напередодні, 31 червня, надходили повідомлення про стрілянину та проникнення озброєних людей у масках навіть із самої Сербії. Новини про інциденти на півночі Косова стривожили і політиків, і простих громадян, у тому числі в Україні. Учасники програми “Резиденція в Косові” отримали десятки телефонних дзвінків та листів у месенджерах, де головним питанням було: “Чи ви в безпеці?”.
Після тривожної ночі на ранок 1 серпня стало відомо, що напруження почало спадати. Видання https://balkaninsight.com повідомило, що барикади, що блокують дороги до двох пунктів пропуску на кордоні з Сербією, ліквідовуються. Європейські та українські ЗМІ заспокоювали читачів обнадійливими твердженнями, що загроза війни минула.
Голова АГК Джемаль Реджа дав роз’яснення для українських колег: “Після запиту посольства США в Косові уряд вирішив відкласти на місяць початок виконання рішення, а новий діалог відбудеться в Брюсселі. Це не перший випадок, коли банди на півночі, які повністю підтримуються урядом Сербії, блокують дороги та погрожують. Але напруженість насправді ніколи не виходить за межі Іберського мосту, який розділяє Південну Митровіцу (де живуть албанці) та Північну Митровіцу (де живуть серби)”.
Він наголосив: Приштина є дуже безпечним і спокійним місцем.
“Сили НАТО, які тисячами розміщені по всьому Косову, відповідають за безпеку країни і діятимуть, якщо Сербія спробує здійснити будь-яку агресію проти Косова. Я розумію, що це було важко для наших українських друзів, але немає підстав для хвилювання. Ми перебуваємо в постійному контакті з владою, включно з поліцією Косова, яка надає повну гарантію безпечного середовища”, – пояснив Джемаль Реджа.
У той же час російські та сербські медіа звинувачують у загостренні конфлікту косовського прем’єра, а також НАТО та Європейський Союз. Про те, чиї нарративи вони транслюють, свідчать красномовні деталі. Зокрема, повномасштабну агресію росії проти України там називають “спецоперацією”, а для виправдання своїх злочинних дій вигадують заїжджені аргументи про “провину” НАТО, ЄС та Сполучених Штатів Америки.
Людмила Макей