Напередодні Дня Незалежності України у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ оговорювали проблеми свободи слова і незалежності медіа у незалежній Україні. Вела медіадискусію «Свобода слова за часів незалежності України» тренерка, професорка факультету журналістики місцевого Національного університету Ірина Бондаренко. Учасники зібрання обговорили принципи свободи слова і певні її обмеження, викликані війною в України, етичні норми і правила, яких повинні дотримуватись журналісти, зупинилися на проблемі недосконалого українського законодавства, що нерідко заважає журналістам одержувати інформацію безпосередньо з місця події.
–Особливу увагу ми також повинні звернути на беззаперечну вимогу щодо відповідальності медійників за кожне мовлене слово, за кожен відзнятий кадр для широкого загалу. Бо дотримання принципів і стандартів свободи слова і незалежності медіа, попри недосконале законодавство, все ж багато в чому залежить від самих журналістів, їхньої принципової позиції, чесності і об’єктивності. І дуже радує, що всі ви під час обговорення звертали увагу і на цей аспект. Я вдячна Запорізькому Центру журналістської солідарності НСЖУ за організацію такого заходу, а всім учасникам – за гостру дискусію, за плідний обмін думками, та цікаві історії журналістів. Я зможу це використати в своїй навчальній роботі з студентами – майбутніми журналістами, – підкреслила Ірина Бондаренко.
Активну участь в обговоренні проблеми взяли практично всі присутні – і працівники регіональних медіа, і журналісти-переселенці. А цікавий досвід колег щодо дотримання принципів свободи слова і принципів незалежності медіа, безумовно, стане у пригоді всім учасникам дискусії.
–Сьогодні було “гаряче” у Запорізькому Центрі журналістської солідарності: Ми обговорювали досягнення і проблеми щодо свободи слова і незалежності медіа в Україні, і учасники круглого столу висловили свої думку і свої позиції. Тема в умовах війни з рашистами надзвичайно корисна і наскільки актуальна, що її обговорення продовжилось ще й після завершення визначеного часу медіа дискусії, – розповіла кореспондентка радіо «На дотик» з Енергодару Алла Шамрай.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Лісечко,
Фото Дар’ї Зирянової