Минув другий рік від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну. Журналісти з різних країн активно відвідують Україну, фіксують усі злочини країни-агресора та розповідають світові про жахливі події російсько-української війни. Наші колеги з Іспанії Луїс Альфонсо Кінтана Санс, Хав’єр Хесус Забальза Гранеро, Маурісіо Гонсалес Готор, Есперанса Марія Кальво Васкес приїхали до України теж саме з такою метою
Упродовж майже двох тижнів вони працювали в Україні, аби потім розповісти про побачене своїй авдиторії. Захисне спорядження для роботи на прифронтових територіях закордонним колегам надали у Львові – в об’єднаному Західноукраїнському Центрі журналістської солідарності НСЖУ.
У Львові журналісти також відвідали Superhumans Center, підготували матеріали про протезування для військових, а також сюжети про Захисників, які зараз перебувають там. Superhumans Center – це сучасна клініка з протезування, реконструктивної хірургії, реабілітації та психологічної підтримки українців, які постраждали внаслідок російського повномасштабного вторгнення.
Окрім цього, журналісти відвідали Київ. Там вони працювали майже п’ять днів. Готували сюжети про ППО, зокрема, про роботу зенітної самохідної установки Gepard, яка може збивати і ворожі дрони, і ракети. Також, закордонні колеги робили матеріали про підготовку жінок-військових, адже сьогодні чимало українок стали до лав ЗСУ.
У Донецькій і Харківській областях журналісти теж знімали сюжети. Готували матеріали про іспанців-добровольців, які сьогодні захищають Україну. В Іспанії є Guardia Civil – професійна військова організація, дещо схожа на французький Légion. Саме її військовослужбовці сьогодні доєдналися до боротьби проти росії.
Також, колеги зробили репортаж про танки Leopard. Танкісти розповіли журналістам про особливості використання техніки, зазначивши, що є велика проблема – її зараз дуже мало. Журналісти готували матеріали про артилерію у польовому шпиталі.
Знімали сюжети зазвичай без пригод і загроз безпеці, хоча дуже неспокійні ситуації все ж були.
– Лише один раз, коли знімали про артилерію, ми не доїхали до позицій, тому що в артилерійську установку, яку повинні були знімати, прилетіло і вона вибухнула. На щастя, у цей час там нікого не було. Ми поїхали знімати другу, яка була поряд, але теж не доїхали, бо почався сильний обстріл. Ми повернулися назад, та сюжет все одно зробили. Розповіли про те, чому не доїхали і що трапилося. У ворога дуже багато дронів і снарядів, нам їх критично не вистачає, – зазначає фіксер Юрій.
Закордонні колеги уже повернулися до Іспанії, тож незабаром сюжети з України будуть транслювати на іспанському телеканалі. Говорити про Україну світові – надважливо, адже сьогодні це теж допомагає у боротьбі з ворогом.
Звертаємо увагу, що НСЖУ через свої Центри журналістської солідарності надає брендовані бронежилети, шоломи, тактичні аптечки українським та іноземним журналістам, які працюють у зоні бойових дій. Плануючи відрядження у прифронтові території завжди дбайте про свій захист!
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Аліна Штемпель