Онлайн-конференція організаторів та партнерів проекту «Медіадіалог 2020: плюралізм і порозуміння» дала старт новому сезону важливого міжнародного проекту, який реалізується вже протягом п’яти років. Його партнерами є громадські, журналістські та освітні організації із Німеччини, України, Грузії, Вірменії, Білорусі й Молдови. Проект реалізується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини і спрямований на кооперацію та підвищення професійних навичок молодих журналістів і студентів-журналістів країн Східного партнерства.
Керівником проекту та одним із його ініціаторів є директор регіонального медіацентру Open Channel TV Ludwigshafen (Німеччина), керівник European Youth4Media Network Association Вольфганг Рессманн. Національна спілка журналістів виступає партнером проекту – нарівні з ГО «Форум українських журналістів», Інститутом журналістики Київського національного університету імені Шевченка та факультетом філології й журналістики Східноєвропейського університету (Луцьк).
«Важливо те, що протягом кількох років вдалося створити мережу із чотирьох університетів (Луцьк, Київ, Тбілісі, Єреван) і що майбутні журналісти мають можливість співпрацювати один з одним і з професійними журналістами», – відзначив доктор Вольфганг Рессманн. За його словами, важливими темами для учасників проекту є дискусії про свободу слова, про заморожені конфлікти, мирні процеси, про відповідальність журналіста перед суспільством. Крім того, під час навчання і спілкування учасники опановують навички створення власних текстових та відеоматеріалів, аналізу соціальних мереж тощо.
Виступаючи перед учасниками онлайн-конференції організаторів і партнерів проекту, перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ наголосила на тому, що пандемія коронавірусу спричинила сплеск інтересу до традиційних медіа. Разом із тим, за даними опитування НСЖУ, 82% редакцій потерпають від втрати рекламодавців і зниження доходів. Майже 10% медіа призупинили свою діяльність на час карантину, а до кінця року можуть припинити роботу до 20% медіа, якщо не отримають відповідної допомоги від уряду, як це було зроблено в інших країнах.
«Охоплення українців широкомасштабною дезінформацією з метою впливу на вільні вибори та політичні процеси є одним із головних викликів для нашої країни. У цій ситуації нам варто зважити і зробити вибір між спробами посилити законодавче регулювання та запровадженням саморегуляції в медіа», – додала Ліна Кущ.
Голова ГО «Форум українських журналістів» Володимир Данилюк висловив сподівання, що в рамках реалізації проекту «Медіадіалог 2020» вдасться налагодити спільну роботу в умовах нових обмежень, викликаних пандемією. «За чотири роки проект виховав цілу плеяду молодих журналістів. Приємно відзначити, що цього року географія розширилася, до нас приєдналися партнери з Молдови. Сподіваюся, все це допоможе нам краще зрозуміти природу «заморожених» конфліктів».
Про зміни в медіапросторі і нові виклики говорили й інші учасники конференції: директор Akos Cultural Мкртіч Тоноян (Вірменія), програмний менеджер Transparency International Georgia Мамука Андгуладзе (Грузія), заступник директора Інституту журналістики імені Шевченка Євген Цимбаленко та викладачка інституту Катерина Соколова, Міхаель Клем із Німецької асоціації журналістів DJV, Андрей Бастунець із Білоруської асоціації журналістів та інші.
Організатори запланували найближчим часом провести дві онлайн-конференції: під час однієї з них говоритимуть, як криза, викликана пандемією коронавірусу, вплинула на ситуацію в медіа в Україні, Вірменії і Грузії – трьох країнах, які потерпають від наслідків збройних конфліктів на своїй території. Під час другої конференції порівнюватимуть наслідки кризи для медіа двох країн із різними політичними системами – Німеччини та Білорусі.