Минулого вівторка на фасаді Національної спілки журналістів у Києві з’явилась оновлена версія меморіальної дошки Герою України, журналісту Георгію Гонгадзе. Її створив скульптор Василь Маркуш.
Як зазначив голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко на своїй сторінці у фейсбук, перший варіант урочисто відкрили рік тому.
«Але скульптор увесь час думав над удосконаленням меморіалу. Нову роботу автор погодив із родиною журналіста, зокрема з дружиною Мирославою Гонгадзе», – нагадав він.
Втім, оновлення на фасаді НСЖУ не пройшли непоміченими, і вже за кілька годин і в соцмережах, і на медіа ресурсах з’явились скептичні коментарі. Дехто зрозумів це оновлення по-своєму, сприйнявши його за акт вандалізму.
Зокрема, політичний аналітик, публіцист і громадський активіст Тиміш Мартиненко-Кушлянський, написав у фейсбуці: «У Києві на Хрещатику розбили меморіальну дошку Георгію Гонгадзе. Сталося це напередодні 16 вересня – чергової річниці зникнення журналіста у далекому 2000-му році… А сама дошка не провисіла й року – її урочисто відкрили якраз 16 вересня 2020-го. Навіть через 21 рік після того жахливого вбивства у Таращанському лісі Георгій комусь не дає спокою».
Пізніше, коли НСЖУ надала пояснення, Тиміш Мартиненко-Кушлянський опублікував на своїй сторінці в фейсбук пост під назваою «Зрада скасовується». Він пояснив, що «оригінальний варіант дошки був напередодні замінений на новий самим автором, скульптором Василем Маркушем, за погодженням з родиною Георгія».
Сам автор витвору, скульптор Василь Маркуш, пояснив у коментарі прес-службі НСЖУ причини оновлення дошки. «Минулого разу не вийшло повною мірою втілити задумку. Технологічно виявилось неможливо її виконати. Вона вийшла на відсотків 60, а лишати в такому вигляді я не хотів. Тому мав час, подумав, попрацював. З’явилась ідея більш життєздатна для вулиці. Мені здається, вона стала більш зрозумілою», – каже він.
Концепцію меморіальної дошки він пояснив так: «Справа Гонгадзе для України – це як розбите дзеркало. Коли воно є в хаті, його намагаються винести, щоб його не було, бо це – на нещастя. Це забобон, але я використав його для підсилення ідеї. Допоки справа Гонгадзе не розкрита – лихо до нас буде приходити й надалі. Це також і символ розбитого життя людини. І ми в це розбите дзеркало кожен день дивимося».
Митець зазначає, що надсилав декілька варіантів ескізу вдові Георгія, Мирославі Гонгадзе, на погодження. Вон обрала саме той, що втілений сьогодні: «Він був їй більш до вподоби, більш зрозумілий».
Василь Маркуш зізнається, що був готовий до реакції на зміни в своєму дітищі.
«Дошка непроста, воно важко все йшло. Але для себе внутрішньо я вирішив, що ці корективи внесу. Мені також цікаво, якою бачать її люди…».