«Під час нещодавніх візитів до США і Польщі я старався поспілкуватися з найбільшою кількістю наших партнерів, щоб заохотити їх до підтримки України», – наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час онлайн-зустрічі з активом Спілки в четвер.
Очільник НСЖУ зазначив, що під час поїздки завжди тримав у руках місцеві газети з деокупованих територій, які відновили свій друк за підтримки НСЖУ, й працював над тим, щоб залучити якомога більше фінансових донорів для допомоги українським медіа та журналістам.
– Я прагнув донести до іноземних партнерів, що сьогодні в Україні абсолютна більшість журналістів ймовірніше волонтерять на інформаційному фронті, ніж заробляють, і обов’язок світу – підтримати нашу галузь. Ми просимо не про вічну підтримку, яку українські медіа проїдали б, а про надання донорських коштів, щоб наші ЗМІ могли перевести подих, аби через рік-два повернутися до заробляння коштів на ринку, – сказав Сергій Томіленко.
За словами голови НСЖУ, в багатьох своїх співрозмовників він знайшов розуміння й готовність допомогти.
Крім того, Сергій Томіленко закликав іноземних партнерів до спільної боротьби за звільнення з російських катівень журналіста УНІАН Дмитра Хилюка, кримськотатарських громадянських журналістів, Владислава Єсипенка, Ірини Данилович та інших колег, які перебувають у неволі.
Також під час візитів Сергій Томіленко наголошував на відповідальності російських пропагандистів за розпалювання ворожнечі й ідеологічну та емоційну підготовку росіян до схвалення війни.
– Російська токсична пропаганда стала першою стадією війни, під час якої росіян накачали ворожнечею. І коли на нашу землю полетіли ракети і пішли танки, вони вже були готові це сприйняти, – сказав Сергій Томіленко.
Сьогодні НСЖУ має значний міжнародний авторитет, набутий передусім тим, що вона чітко демонструє, на підтримку яких саме редакцій, з якою саме передісторією вона спрямовує іноземні кошти. Тож є обґрунтовані сподівання очікувати, що така підтримка продовжиться, додав голова Спілки.
Нагадаємо, з нагоди Всесвітнього дня свободи преси Сергій Томіленко відвідав США, де взяв участь у показі в Нью-Йорку фільму Мстислава Чернова і Євгена Малолєтки «20 днів у Маріуполі», виступив на заході в Генеральній асамблеї ООН, Глобальній конференції ЮНЕСКО, провів низку важливих зустрічей, а по дорозі додому зустрівся в Варшаві з відомою журналісткою і громадською діячкою, другом українських журналістів Йоанною Кравчик.
Учасники зустрічі схвалили діяльність центрального офісу НСЖУ в напрямку міжнародної співпраці задля підтримки українських журналістів і медіа, звільнення захоплених російськими окупантами українських медійників і належного покарання російських пропагандистів.
Голова Кіровоградської облорганізації Спілки Петро Мельник навів конкретні приклади колег (зокрема, редакторки «Сільського життя» Катерини Матко), які заявляють, що були готові піти з журналістики, і тільки підтримка НСЖУ допомогла їм залишитися в професії.
Секретар НСЖУ, головний редактор «Обріїв Ізюмщини» Костянтин Григоренко наголосив на важливості локальної преси, яка на багатьох прифронтових територіях, у тому числі й в Ізюмі, досі залишається практично безальтернативним джерелом інформації й способом протистояння російській пропаганді. Голова Дніпропетровської обласної організації Олексій Ковальчук зазначив, що на прифронтових територіях локальна преса – в дуже скрутному стані, й успішні до війни газети продовжують закриватися.
А голова Черкаської обласної організації НСЖУ Тетяна Калиновська додала, що нині ситуація в Україні така, що «крім Спілки та її партнерів, чекати допомоги нізвідки», адже той бізнес, який традиційно допомагав медіа, нині потерпає сам, а якщо є можливість виділити кошти, то справедливо вирішує, що ліпше допомогти фронту.
Підсумовуючи обговорення, Сергій Томіленко додав, що тим, що НСЖУ має можливість допомагати значній частині українських медіа та журналістів, значною мірою слід завдячувати міжнародним партнерам.
– Сьогодні надія – на них, на міжнародну журналістську солідарність, – сказав Сергій Томіленко. – Нам слід розвивати свої Центри журналістської солідарності, допомагати журналістам зі всіх регіонів України. А також посилювати англомовну комунікацію, доносячи до партнерів наші проблеми і здобутки.
Також з ініціативи першої секретаря НСЖУ Ліни Кущ обговорили особливості цьогорічного відзначення Дня журналіста та підготовки до цього свята.
– Важливо під час відзначення підтримати колег-журналістів та медіа, показати важливість роботи журналістів в умовах широкомасштабної війни, – сказала Ліна Кущ. – Під час публічних заходів (зустрічей, виступів у медіа, міні-виставок, презентацій тощо) важливо зробити роботу журналістів видимою. Також необхідно, щоб у цей день родини загиблих колег, журналісти, які їздять на передову, воюють у складі Сил оборони відчули увагу до них від усієї журналістської спільноти.
Інформаційна служба НСЖУ