Журналістика рішень – такий основний напрямок роботи новоствореного онлайн-медіа SODA, презентація якого відбулась у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ
Його за ініціативи очільниці молодіжного крила обласної організації НСЖУ, відомої журналістки-аналітика Катерини Рождественської створила група молодих медійників.
З перших днів роботи Центр журналістської солідарності НСЖУ опікувався не лише журналістами-переселенцями та місцевими медійниками, а й журналістською молоддю. Зокрема, і організатор нового сайту Катерина Рождественська, і її колеги одержали від Центру і моральну, і матеріальну, і технічну підтримку. Молоді журналісти беруть участь у тренінгах з професійного удосконалення, в разі необхідності працюють на спеціально обладнаних в Центрі робочих місцях, дехто з них одержав в ЦЖС захисне спорядження для роботи на прифронтових територіях.
Наші молоді журналісти неодноразово демонстрували в Центрі свої фото та відеорепортажі з лінії фронту. Частина цих робіт стала основою постійно діючої в Центрі журналістської солідарності фотовиставки «Запорізькі журналісти на війні». Словом, Центр завжди підтримує творчу активність молоді.
Новостворений сайт «SODA» став реальним підтвердженням творчого пошуку, потенціалу і енергії молодих журналістів Запоріжжя.
– Що таке «SODA»? Це сучасне онлайн-медіа, мета якого – використовувати журналістику рішень, як основний інструмент у створенні матеріалів. Ми хочемо не лише доносити інформацію, але й відповідати на дійсно гострі соціально-політичні питання, вишукувати їхні першопричини, та пропонувати способи вирішення, які інші могли б відтворити у реальності, – зазначила під час презентації керівниця сайту Катерина Рождественська
– Але це не все. Ми також – про експерименти з форматами, жанрами та темами. Ми – корисне і цікаве. Чому SODA? Бо це речовина, яка має дуже різноманітний спектр дії. Головне, вона є в кожного вдома, а основна її функція – очищення. Так само і ми своїми журналістськими матеріалами прагнемо очищувати темні плями поінформованості суспільства. Окрім мене на сайті працюють ще дві запорізькі журналістки: Вероніка Хорольська та Лілія Статівко (вона займається ще й питаннями фінансування), харківська журналістка Тетяна Бас працює віддалено, відповідає за роботу в соціальних мережах, і дизайнер Катерина Глуховська. Наша місія – пошук розв’язання проблем Запоріжжя та області. Ми не просто інформуємо, ми медіа про зміни, медіа, що глибоко аналізує проблеми, шукає шляхи їх рішення та ділиться з запоріжцями, які готові діяти. Наш спосіб роботи з інформацією – це не тільки про проблему, але і про її розв’язання. А наш читач – це про дії, а не про стагнацію, – підкреслила Катерина Рождественська.
Зовсім скоро під назвою «SODA – Медіа твого міста» запрацює повноцінний сайт. А поки що публікації виходять в інстаграмі, фейсбуці і телеграм каналі. Запоріжці вже ознайомилися з рубриками «На захисті спокою» (про захисників України), «Російські сліди у запорізькому бізнесі» (як працюють санкції), «Це не про слабкість, це про силу» (досвід молоді, яка зверталася по допомогу до психологів), «Запоріжжя архівне» (історія нашого міста). Проходять своєрідну апробацію у читачів інші теми та напрямки.
Невеликий творчий колектив сайту SODA має грантову підтримку. Сподівається отримати її і надалі. Є намір розширювати поле діяльності, зокрема, запускати відеоматеріали в ютубі. Саме для того, щоб ці відеоматеріали були якісними, очільники Центру журналістської солідарності Наталія Кузьменко та Валентина Манжура вручили керівниці новоствореного сайту Катерині Рождественській сучасну кругову лампу для якісного запису відео, яку передали Центру наші зарубіжні партнери. Катерина Рождественська подякувала і ЦЖС, і міжнародним фундаціям за допомогу українським журналістів в цей важкий воєнний час.
– Ми всіляко підтримуємо і будемо підтримувати прагнення молодих ініціативних журналістів до творчості, до створення нового контенту і нових видань, – зазначила Наталія Кузьменко.
А вже через кілька годин в групі Запорізького Центру журналістської солідарності у Вайбері, куди входять 75 журналістів, з’явився коментар очільниці сайту «SODA» Катерини Рождественської: «Подивилася вдома лампу, дуже гарна, якісна річ, яка конче потрібна нам для роботи. Дякуємо за подарунок!»
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової