Передбачити у законопроєкті «Про медіа» місце для саморегулювання у роботі медіа закликає законотворців Комісія з журналістської етики. Відповідне звернення голова КЖЕ Андрій Куликов спрямував до голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва.
Як ідеться у зверненні, у нинішньому проєкті закону не врахована поширена та відпрацьована практика врегулювання конфліктів між медіа та аудиторією, яка сьогодні є основною для вирішення подібних питань у світовій та європейській практиці (через прес-ради чи Комісії журналістської етики ). Натомість відсутність такого механізму в законопроекті «Про медіа» зробить неминучим звернення Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення до суду та до накладання санкцій на медіа. Комісія з журналістської етики вважає це неефективним витрачанням ресурсів держави та таким, що протирічить європейській та світовій практиці. Тому КЖЕ пропонує внести до законопроєкту зміни, які дозволять скаржнику самостійно визначитися щодо того, куди звертатися зі скаргою – до органу саморегулювання чи до Національної ради.
Не передбачені можливості для виправлення помилок самими медіа й журналістами у багатьох розділах документа, зокрема, у статті про захист неповнолітніх, про захист прав користувачів. У статті про «Правила (кодекси) створення і поширення інформації не згадується Кодекс етики українського журналіста, дотримання якого є вагомою умовою довіри до медіа в усьому світі.
«У розділі VIII «Відповідальність за порушення законодавства у сфері медіа» необхідно чітко та однозначно зазначити, що скарги на порушення положень Кодексу етики українського журналіста не є предметом регулювання даного закону», – наголошують у КЖЕ.
Відтак, Комісія з журналістської етики наголошує на необхідності привести текст законопроекту «Про медіа» №2693 у відповідність до європейської та світової практики та чітко визначити у документі сферу відносин, яку законодавець залишає на саморегулювання. «Переконані, що у випадку, якщо скарга до органу саморегулювання не буде розглянута, чи якщо рішення органу саморегулювання не задовольнить сторони, вони зберігають право звернутися до суду. Проте наголошуємо, що робота органу саморегулювання в царині дотримання етичних стандартів медіа та журналістами, яким є Комісія з журналістської етики, вже сьогодні дозволяє вирішувати домінуючу кількість скарг. Що впливає на підвищення якості роботи медіа, на зростання медіаграмотності громадян та розвантажує судову систему України», – зазначають автори звернення.
Відповідні зміни до законопроекту «Про медіа» №2693-д від 27.12.2019 у КЖЕ закликають внести до винесення проекту на голосування в сесійній залі Верховної Ради України.