Правозахисника та громадянського журналіста Сервера Мустафаєва, засудженого на 14 років ув’язнення, у російській колонії у Тамбовській області відвідала родина. Це їхнє друге тривале побачення за 5 років у неволі, повідомляє ГО «Кримська солідарність». Громадянського журналіста в неволі відвідали його батьки — Рустем та Венера, дружина Майє та двоє дітей. Щоб дістатися Тамбова, вони 20 годин проїхали потягом і подолали відстань 1500 кілометрів.
Сервер Мустафаєв — координатор громадського об’єднання «Кримська солідарність», діяльність якого спрямована на надання юридичної, інформаційної та соціально-побутової допомоги сім’ям політв’язнів Криму і є реакцією у відповідь кримськотатарського народу на системні репресії в Криму та громадянський журналіст. НСЖУ неодноразово публікувала матеріали про справу Сервера Мустафаєва та інших громадянських журналістів з Криму. Ось ПЕРЕЛІК ГОЛОВНИХ ПУБЛІКАЦІЙ.
Його дружина Майє Мустафаєва розповіла про підготовку доньки до побачення. «Джеміле щодня рахувала дні до зустрічі з батьком, викреслюючи у календарі день за днем. Збираючись у дорогу, взяла найкрасивішу сукню з хусткою для зустрічі».
«Діти не могли дочекатися, вибігали до коридору і прислухалися до кожного звуку. Почувши знайомий голос, вибігли назустріч Серверу. Сервер їх обіймав і не міг повірити, що поряд з ним такі вже дорослі діти. Коли його забирали, їм було 6 та 7 років. Юнус закінчував перший клас, а Джеміле ще ходила в садочок. А вже пройшло 5 років розлуки з батьком», – поділилася дружина політв’язня.
У колонію родина приїхала до 8 ранку, щоб зайняти чергу. Прийняли їх в обід, і після перевірки пропустили до кімнати побачення.
Сервер Мустафаєв розповів сім’ї про розпорядок дня. У кримського татарина в колонії Тамбовської області підйом о 6-й ранку, потім сніданок і обов’язкове шикування. На роботу він має стати з 8 години ранку. На обід та вечерю іноді буває свинина, від якої він відмовляється з релігійних переконань. Протягом дня він працює – до 7 вечора. До восьми повертається в барак.
«Сервер цікавився всіма новинами. Для нього новини зі свободи – це свіже повітря. Він звик завжди бути зі своїм народом, бути корисним і потрібним для всіх, і тому йому дуже важко, що зараз він опинився далеко від усіх. Йому надходять листи із Криму. І кожен лист, малюнок дитини – це звістка зі свободи, яка надихає, приносить радість та допомагає долати випробування. Він каже, що наш народ, незважаючи ні на що, єдиний і продовжує свою боротьбу», — додала Майє Мустафаєва.
Сервер Мустафаєв з 2014 року вів системний моніторинг ситуації в Криму та висвітлював політично мотивовані суди. 21 травня 2018 року після обшуків силовики заарештували Сервера Мустафаєва та Едема Смаїлова.
16 вересня 2020 року у Південному окружному військовому суді в Ростові-на-Дону кримського мусульманина засудили до 14 років позбавлення волі.
14 березня Апеляційний військовий суд у підмосковному місті Власиха практично в повному обсязі відмовив захисту в задоволенні скарг, усього в справі пройшло більше 45 судових засідань.
З січня 2015 року в Криму почали порушуватись кримінальні політично мотивовані справи проти партії Хізб ут-Тахрір. В Україні діяльність партії не заборонена, активісти організації випускали газету, могли відкрито виступати у ЗМІ та проводити масові публічні заходи.
На думку правозахисників, членів організації переслідують не за «підготовку державного перевороту» та «тероризм», а за публічні акції прихильників партії проти політичних репресій у Криму, системну критику російської влади та за масову нелояльність серед кримських татар у відповідь на події 2014 року.
Інформаційна служба НСЖУ