У проекті Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення незалежності Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення», прийнятого у вівторок у першому читанні, міститься встановлення переліку вимог та обмежень до кандидатури на посаду члена Національної ради і до громадських об’єднань та творчих спілок, які можуть бути суб’єктами подання таких кандидатур.
Народний депутат України Соломія Бобровська (фракція «Голос») під час обговорення цього питання в парламенті у вівторок, 15 грудня, заявила:
«Ми виступаємо категорично проти можливості висувати свої кандидатури громадським об’єднанням чи творчим спілкам, тому що ви добре розумієте, де зарита собака, і творчі спілки – це фактично шарашкина кантора, яка за 3 роки буде вам впихувати так званий “Український вибір” в Нацраду, яка потім буде віщати про громадянський конфлікт і відсутність російських військ на сході України. Тому ми тут категорично проти».
Таким чином, представниця партії відмовляє всім громадським об’єднанням чи творчим спілкам у праві делегувати кандидатури на посади членів Нацради, як це було всі попередні роки.
Національна спілка журналістів України вважає, що звинувачення на адресу всіх громадських об’єднань і творчих спілок, по-перше, абсолютно суперечать задекларованим партією «Голос» принципам відкритості і підзвітності влади. Сильний та авторитетний державний регулятор буде створений тоді, коли його членами будуть відібрані на прозорому конкурсі фахівці, незалежні від політичного чи бізнесового впливу. Тому норма про право громадських об’єднань і творчих спілок делегувати свої кандидатури важлива для збереження такої незалежності регулятора.
По-друге, народний депутат, яка сама вийшла з громадського сектору, своєю реплікою заперечила заслуги всіх громадських організацій і творчих спілок у розбудові інформаційного простору держави. Національна спілка журналістів України вважає таку поведінку парламентарія незрілою та безвідповідальною.
Розуміємо, що у пані Бобровської недодстаньо часу за поточною завантаженістю грунтовно готуватися до всіх своїх публічних виступів, тому, при нагоді, пропонуємо ознайомитися із діяльністю НСЖУ через наш сайт – www.nsju.org . Зокрема, серед останніх ініціатив Спілки:
- Акції солідарності із переслідуваними білоруськими журналістами ( у партнерстві з Польською асоціацією журналістів,зокрема, підготовлено книгу свідчень 20 журналістів, які зазнали побиттів чи арештів у Білорусі – https://sdp.pl/nasza-bronia-jest-slowo-premiera-ksiazki-jestem-dziennikarzem-dlaczego-mnie-bijecie/
- Вручення Національної премії за свободи слова журналісту Станіславу Асєєву та громадянським кримськотатарським журналістам (НСЖУ організовувала акції солідарності на національному та регіональному рівні із ув’язненим в окупованому Донецьку Станіславом Асєєвим, із несправедливо засудженим у Росії журналістом «Укрінформу», членом НСЖУ Романом Сущенком, переслідуваним у Криму авторитетним журналістом, членом НСЖУ Миколою Семеною);
- Громадські слухання з фізичної безпеки журналістів (через комунікацію із керівництвом МВС та Національної поліції запроваджено гарячу лінію для журналістів, яким перешкоджають у професійній діяльності; новостворений у 2020 році Департамент Національної поліції отримав функції оперативного супроводу розслідувань справ про напади на журналістів);
- Лобіювання напрацьованої НСЖУ у співпраці із сотнями редакцій спеціальної Антикризової програми підтримки українських медіа (за прикладом країн Європейського Союзу);
- Навчальні ініціативи (вебінари) для журналістів із трудових прав, цифрових технологій в редакційній практиці, реформ у сфері регіональної політики та енергетики, захисту прав людини, сталого розвитку Донбасу…
Провідною ініціативою Національної спілки журналістів України з 2018 року є підписання українськими політиками (кандидатами у Президенти України, у народні депутати та учасниками місцевих виборів) спеціальної Декларації на захист свободи слова. Ми цінуємо, що лідер партії «ГОЛОС» Юлія Клименко у липні 2019 підписала Декларацію на захист свободи слова. Сподіваємося, що це було свідомим та відповідальним рішенням політичної партії – http://archive.nsju.org/index.php/article/view/8066
Вважаємо, що поверхові заяви народної депутатки шкодять розвитку активного громадянського суспільства, і вимагаємо від керівництва фракції «Голос» пояснень та вибачень.
Сергій ТОМІЛЕНКО,
голова Національної спілки журналістів України (Київ), член виконкому Європейської федерації журналістів (Брюссель)