У рамках співпраці та завдяки спільним зусиллям НСЖУ, ЮНЕСКО та організації «Репортери без кордонів», українські медійники, які працюють на передовій, отримали ще 25 комплектів захисного спорядження. Вручення відбулось під час офіційної церемонії у Львові за участі представника штаб-квартири ЮНЕСКО Гільєрмо Канели, голови НСЖУ Сергія Томіленка та представника організації «Репортери без кордонів» Олександра Квері.
Перші три бронежилети й шоломи високого захисту передадуть фронтовим журналістам і операторам новинної служби телеканалів «Україна» та «Україна24». За словами журналістки цієї медіагрупи Оксани Лабойко, це свідчить про велику підтримку її колег на передовій: «Напередодні ми знімали, як транспортували до Польщі онкохворих діток з Херсону. Перше, що сказала нам мама дитини, що вони дуже раді бачити українських журналістів, бо, мовляв, у Херсоні вже немає українського телебачення, але люди знають, що журналісти ТРК «Україна» залишаються, і херсонці продовжують дивитися їхні матеріали в інтернеті. Так само багато наших журналістів працюють в «гарячих» точках, в Сумах, в Харкові, і ми розуміємо, наскільки це важливо насамперед для людей, які залишаються там. Це велика підтримка і надія, що журналістика там все ж працює. Тому дуже дякуємо, а засоби захисту перейдуть тим колегам, які працюють в «найгарячіших» точках».
Під час передачі захисних комплектів до присутніх звернувся й
Гільєрмо Канела, керівник відділу ЮНЕСКО з питань свободи вираження поглядів та безпеки журналістів (Париж). За його словами, головна мета ЮНЕСКО – висловити свою солідарність з українськими медійниками.
«Головна причина, чому ми тут, головна причина нашого 48-годинного візиту до Львова – бажання вас почути, – говорить Гільєрмо Канела. – Хочемо зрозуміти, як ми можемо допомогти вам у цій надзвичайно складній ситуації. Минулого грудня Нобелівський комітет присудив нагороди двом журналістам, але також він відзначив журналістику загалом, оскільки не може бути ніякої свободи без свободи слова. Тому, аби мати незалежну журналістику, нам, перш за все, потрібно захистити наших репортерів. І наразі те, що ми зробили, це маленька, але дуже важлива річ, а ви є тим символічним віконцем, через яке весь світ може бачити, що відбувається в Україні. Вже через 10 днів ми закликаємо вас відсвяткувати Всесвітній день незалежної журналістики. І цей 2022-й рік є надзвичайно важливим для Всесвітньої свободи преси. Оскільки показує, наскільки кожен з вас є важливим. Тому що всі ви ризикуєте, аби світ знав правду. Ми також бачимо, як преса страждає через певні фінансові проблеми. І ми можемо побачити цей феномен не тільки в Україні, а й в багатьох інших країнах світу. Ми могли це побачити на фоні пандемії. Але ми хочемо, щоб, попри різні ситуації, журналісти могли продовжувати працювати й для нас, як для ЮНЕСКО, це надзвичайно важливо».
За словами голови НСЖУ Сергія Томіленка, на сьогодні питаннями безпеки українських журналістів опікується чимало міжнародних організацій. А тому, завдяки міжнародним партнерам, вже вдалось передати за запитом НСЖУ близько 50-ти бронежилетів.
«І сьогоднішній внесок є дуже потужним від ЮНЕСКО, – зазначає Сергій Томіленко. – Ми отримали додаткові 25 бронежилетів та шоломів найвищого рівня захисту для українських фронтових репортерів. І в найближчі тижні, можливо тиждень, чекаємо ще близько ста комплектів захисного спорядження. Відповідно 125 комплектів – це буде внесок ЮНЕСКО для тих репортерів, які на передовій. На жаль, в один день всі журналісти в Україні фактично стали фронтовими журналістами. Для їх захисту потрібно ще близько 700 комплектів. Ми бачимо, що окупанти ведуть дуже агресивну війну, намагаються загарбати все нові регіони. Бомблять і нищать Харків та інші міста. Тому маємо убезпечити кожного журналіста там. З іншого боку, у Львові репортери так само можуть стати жертвою підступних ударів ракетою. Тому ми докладаємо всі ці зусилля для їхнього захисту».