Як повідомляє сайт Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода), підконтрольний Росії Ленінський районний суд Севастополя оштрафував журналістку Анастасію Жвік, мешканку міста, за «дискредитацію збройних сил Росії». Це вже друге судове рішення, винесене щодо неї за цим звинуваченням з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Російська влада також визнала Анастасію Жвік «іноземним агентом».
Національна спілка журналістів України, як повідомлялося раніше, висловлює протест проти обмеження свободи слова в Росії та в окупованому Криму, а також підтримує всіх журналістів, які не визнають дискримінаційних рішень російської влади щодо обмеження прав журналістів та свободи преси.
Російська влада масово переслідує жителів анексованого Криму, які не згодні з повномасштабним вторгненням армії Росії в Україну. Адміністративна стаття 20.3.3, відома як «стаття про фейки про російську армію» та «стаття про дискредитацію ЗС РФ», на думку експертів проє’кту «Кримський процес», є «одним із інструментів придушення антивоєнних настроїв», що спалахнули в Криму. Сайт зазначає, що приводом для застосування цієї статті, як показала практика, може бути все, що завгодно: від антивоєнних постів у соцмережах до одиночних пікетів і навіть виконання українських пісень. Як стверджує Постійна Представниця Президента України в АРК Таміла Ташева, в Криму в суди передано 421 справу на осіб, які відмовляються йти воювати в Україну, а також начебто «за дискредитацію збройних сил Росії» вже відкрито 239 справ, з яких вже винесено два кримінальних вироки.
Першу справу щодо Анастасії Жвік суд розглядав вже 8 березня минулого року. Анастасію Жвік вперше звинуватили у «дискредитації Збройних сил Росії». А у червні суд оштрафував її на 30 тисяч рублів. Кримчанка намагалася оскаржити це рішення, але суд апеляційної інстанції залишив його без змін.
Своєї думки щодо російської війни проти України журналістка не змінила. І за півроку російські силовики налетіли до неї з обшуком. У неї вилучили комп’ютер та мобільний телефон. Після цього стало відомо, що її повторно звинувачують у «дискредитації збройних сил Росії».
«Оскільки після першої адміністративної справи за статтею 20.3.3 загрожує кримінальна, то мені було дуже страшно. У цей час у ЗМІ та різних помийних Telegram-каналах виходили статті, в яких мене поливали брудом. Мені писали в особисті різні люди із погрозами вбивства, мене ображали, мій телефон виклали у відкритий доступ. Це була дуже неприємна ситуація», – розповідає вона журналістам.
Торік у грудні Мін’юст Росії визнав Анастасію Жвік «іноземним агентом». Людей та організації зі статусом «іноагентів» влада Росії позбавляє багатьох прав і наділяє обов’язками посиленої звітності перед державою про свою діяльність під загрозою адміністративної та кримінальної відповідальності. Російська влада та підконтрольні їм медіа піддають «іноагентів» публічній обструкції, звинувачуючи їх у роботі на західні спецслужби. У таких умовах багато хто не витримує й виїжджає з країни або припиняє свою діяльність.
«На самому початку мені було страшно і доводилося прислухатися до кроків на сходах, чекаючи, коли постукає товариш майор. Потім я звикла і жила своїм життям: їздила у відрядження та подорожі, лазила на скелях, гуляла із собакою горами. Я більше не боюсь. Я впевнена, що це все мине, і після затяжної темної ночі наприкінці нас чекає напрочуд яскравий світанок», – ділиться вона думками з журналістами Крим.Реалій.
Починаючи з лютого 2022 року до підконтрольних Росії кримських судів, за підрахунками Кримської правозахисної групи, надійшли щонайменше 200 адміністративних справ за статтею 20.3.3 КоАП Росії. Найчастіше судові рішення були обвинувальними. Найчастіше причиною переслідувань стають публікації у соцмережах слів «Ні війні!» або одиночні пікети з таким текстом на плакаті, зазначають у Кримській правозахисній групі. Також часто для таких переслідувань кримчанам достатньо назвати війну війною або опублікувати інформацію про причетність Збройних сил Росії до вбивств цивільного населення в Україні, зазначають українські правозахисники.
Інформаційна служба НСЖУ