Зустріч із українською письменницею Анною Шевченко, яка нині мешкає в Лондоні, відбулася в офісі Національної спілки журналістів Україні. Напередодні голова НСЖУ Сергій Томіленко брав участь у презентації її книги «Навколо війни за 20 історій» у червоному корпусі Київського національного університету.
В офісі НСЖУ Анні Шевченко показали Центр журналістської солідарності та конференц-залу з міжнародними фотовиставками про роботу журналістів під час війни та «Спалахи війни» — найкращі роботи фотожурналістів першого року після російського вторгнення. Також гостя була вражена фотовиставкою в солідарність із полоненими росією українськими журналістами, їхнею трагічною долею.
«Особливі слова вдячності — за 25 тактичних аптечок найвищої якості, які пані Анна передала нам для воєнних кореспондентів, – написав у соцмережі Сергій Томіленко. – Це реальна, без перебільшення — життєво важлива допомога під час фронтових відряджень. Кошти для цих аптечок, як і для багатьох інших добрих справ (обладнання для лікарень та бібліотек, підтримка важкопоранених воїнів, відбудова зруйнованої російськими ракетами друкарні “ФакторДрук” у Харкові), письменниця збирає через презентації та поширення англомовного варіанту своєї книги історій про війну».

Голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко зазначив під час презентації, що «книга пані Анни є прикладом культурної дипломатії, оскільки несе правду про Україну, допомагає формувати у світі думку про російсько-українську війну та українців». Він також розповів про благодійну акцію «Українським дітям – українську книгу», в рамках якої близько мільйона книг доправлено в міста України та 25 країн світу, підкресливши, що «книга та слово здатні долати всі кордони й бар’єри».

Під час презентації в КНУ, де були присутні також проректорка з наукової роботи КНУ Ганна Толстанова та проректор з гуманітарних питань Тарас Компанець, Сергій Томіленко розповів про його особисте знайомство з пані Анною в Лондоні, у легендарному «Фронтлайн Клубі», де демонструвалася документальна стрічка НСЖУ «На межі» про мужнього головного редактора прифронтової газети «Зоря» Василя Мирошника. Анна була зворушена історією Василя Савича, який в умовах жорстоких російських обстрілів та атак дронів щотижня привозить свіжі примірники своєї газети у кожне село на кордоні з країною-агресоркою. Репортаж про нього у британському Daily Mail навіть отримав назву «Найнебезпечніший у світі маршрут із доставки газет»…





Тоді, після показу фільму, Анна запитала, чим вона може допомогти українським журналістам. І згодом надіслала НСЖУ коробки з фронтовими аптечками для воєнкорів.
Перед презентацією книги Сергій Томіленко зателефонував Василю Мирошнику і запитав, що він хотів би передати пані Анні.
«І Василь Савич, який попри загострення обстрілів на Харківщині залишається в рідному Золочеві (хоч і вивіз рідних у безпечніші місця), попросив передати слова глибокої вдячності за невтомну роботу з допомоги Україні. Він благав закликати пані Анну продовжувати щодня привертати увагу у світі до цієї несправедливої війни та до простих українців», – зазначає Сергій Томіленко.
«Окупанти змінили тактику. Зараз вони свідомо “полюють” за цивільними. У мене постійно меншає читачів та читачок… – зацитував Василя Савича голова НСЖУ. – Бо росіяни дронами обстрілюють простих людей на Харківщині, вони вбивають моїх постійних читачів…»
Василь Мирошник також просив не давати можливості окупантам поширювати свою ворожу пропаганду у світі.
«Пані Анно, ще раз дякую Вам за Вашу душевність. Четвертий рік з часу повномасштабного вторгнення… Уже не витримують бронежилети і шоломи… Але дуже цінуємо Вашу допомогу, Ваші аптечки. Українська нескореність витримає всі випробування!» – підсумував Сергій Томіленко.
Інформаційна служба НСЖУ
Фото: Наталія Євдокименко, Леся Сакаль-Лісніченко, Юрій Бочан.
Дискусія з цього приводу: