Страшна правда війни – не цензурована в медіа демократичних країн. Більшість українських ЗМІ висвітлюють війну тими ж фарбами, що і закордонні незалежні медіа. Відтак, сьогодні немає підстав говорити про те, що в Україні є цензура на висвітлення подій. Обмеження ж, встановлені військовим керівництвом країни – виправдані в нинішніх реаліях. Про це сказав голова НСЖУ Сергій Томіленко в ефірі Єдиного телевізійного марафону.
«Це не цензура, але певні правила, логіка яких полягає в тому, аби мінімізувати ризики. Тому ми не бачимо якихось загроз свободі слова. Ми поінформовані, світ поінформований», – прокоментував Сергій Томіленко звернення Головнокомандувача української армії Валерія Залужного до блогерів і медійників з проханням не коментувати військові операції.
«Це заклик до журналістів – розуміти і бути відповідальними за свої слова. На сьогодні на військовому керівництві, президентові та його команді лежить повна відповідальність за виживання України, за перемогу України. Тому треба зважувати результати, інакше оприлюднена інформація, неперевірені чутки можуть спричинити загострення тривоги, підривати стабільність і шанси на перемогу. Ми в Національній спілці журналістів так само наголошуємо колегам, що сенсаційність має поступатися відповідальності», – зазначив Сергій Томіленко.
В той же час він наголосив, що через нинішні події демократичні країни почали гостро відчувати важливість свободи слова, цінність роботи журналістів, які повідомляють правду.
«Зокрема, і Президент України Володимир Зеленський у своїй нещодавній промові під час зустрічі із журналістами використав слова «апостоли правди». Це підкреслює вагомість журналіста, особливо в часи війни», – додав Сергій Томіленко.
Також голова НСЖУ звернув увагу на те, як має діяти в Україні так званий «інформаційний фронт». Кожен, хто має можливість, повинен доносити правду, зокрема, і до росіян, через російські соцмережі. Оприлюднювати реалії, які є в Україні.
«Які б страшні росіяни не були, але ми в людях бачимо людську натуру і намагаємося достукатися – і професійні журналісти, і аматори, показуючи ці дикунства, які жоден сценарист би не вигадав», – зазначив Сергій Томіленко.
Він нагадав, що по відношенню до росії справедливо використовувати таке поняття, як інформаційний тероризм. Адже там свідомо маніпулюють інформацією та заточують її так, аби вона призводила до руйнівних наслідків.
«Російські пропагандисти – теж винні у війні. Якби більшість журналістів і медіа опиралися цій риториці, то і штики б не прийшли. Відповідно, зараз маховик пропаганди розкручується далі. Ворог хоче послабити українців. Ідуть вкиди з метою провокації недовіри до військового керівництва, у те, чи достатньо сил, чи достатньо озброєння. Ми зараз часто згадуємо диверсійні підривні групи, то так само, як багато наших захисників борються з диверсантами, так само українці повинні боротися з інформацією і не транслювати інфотероризм. На щастя, до цього моменту більшість українців опирається дикій російській пропаганді», – підсумував Сергій Томіленко.