У стінах Львівського університету відкрилась фотовиставка «Честь. Мужність. Шляхетність», присвячена полеглим бійцям «Азову». На фотопортретах – здебільшого молоді хлопці, які загинули, захищаючи рідну землю. Серед них чимало студентів Львівського національного університету імені Івана Франка.
Серед студентів та випускників факультету журналістики ЛНУ також є полеглі воїни. Один з героїв фотовиставки – Євген Гулевич – громадський діяч, журналіст та культуролог. Із 31 грудня 2022 року військового вважали зниклим безвісти, але у березні 2023-го його загибель підтвердилася. Євген брав активну участь у боях за Бахмут.
Організацією заходу займалася професорка кафедри та дипломатичної служби факультету міжнародних відносин Львівського Університету Ірина Кіянка, та рідні захисників України.
За словами Ірини Кіянки, ця виставка демонструє, наскільки важливим є донесення правди та розуміння людей про те, що пам’ять про Героїв живе вічно. Ця робота є частиною культурної дипломатії.
На заході були присутні батьки Захисників, представники адміністрації університету, громадських організацій, що працюють із внутрішньо переміщеними особами з Маріуполя та Мелітополя, а також представники органів місцевого самоврядування.
– Виставка, яку ми презентуємо, має бути в кожному куточку нашої країни. Ми повинні знати наших загиблих Героїв, пам’ятати їх, пам’ятати обличчя захисників Маріуполя, які віддали найцінніше – своє життя, аби захистити кожного з нас, – звернулася до гостей Ірина Новосядло, мати військовополоненого,якого вдалося повернути додому:
Свою любов до єдиного сина, який загинув у Маріуполі, висловила Людмила Кріль, мати Богдана Кроля, студента філософського факультету ЛНУ. Вона розповіла про його шлях та любов до України, зачитала шкільний твір сина про відданість Батьківщині, який розчулив відвідувачів до сліз. Також мати активно працює з університетом, щоб заснувати премію та спортивний кубок на честь Богдана Кроля.
Це не перша виставка подібного формату. Попередня виставка «Очима війни» була представлена у Польських містах Гданську, Бидгощі, Слупську та Торуні.
– Відвідувачі були переповнені емоціями, враження надзвичайні. Та й людей прийшло дуже багато”, – так прокоментувала минулі виставки головна координаторка проєкту Ірина Кіянка.
Понад 650 азовців все ще знаходяться в полоні.
– Сьогодні, у важкий для України час, ми повинні пам’ятати про усіх героїв, які боронили та боронять Україну. Нині ми відкрили виставку, на якій вшанували пам’ять бійців полку «Азов». А через кілька днів у стінах Львівського Університету відкриватимемо експозицію “Носії пам’яті. Журналісти, що загинули на російсько-українській війні”. Ми не маємо права забувати їхні імена і повинні цінувати їхні вклад у нашу перемогу, – зазначила координаторка львівського Центру журналістської солідарності НСЖУ Наталія Войтович.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності у Львові – 067 370 04 40 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Катерина Галущенко, фото автора