Волинські депутати вимагають від центральної влади співпрацювати з «Укрпоштою» так, щоб це було вигідно всім. Вони категорично проти закриття поштових відділень і масового скорочення листонош.
«Уряд постановою №277 від 27 березня ц. р. по суті запровадив монополію банків на виплату пенсій по всій країні. Іншими словами, повноваження, які раніше виконувала «Укрпошта» в пенсійному забезпеченні громадян, із 1 вересня хочуть повністю передати в компетенцію комерційних банків. По суті це викликає необхідність скорочень штатів поштовиків… більше 300 поштових відділень на Волині і 400 листонош нашої області втратять роботу. За великим рахунком, це дуже серйозна проблема для мешканців сільської місцевості: щоб отримати пенсію, їм доведеться їхати в райцентр чи місто. І це при тому, що й державні «Ощадбанк» і «Приватбанк» також скорочують штати та відділення! Таким чином, якщо на селі не буде пошти, то село можна буде закрити на ключ!», – сказав Андрій Козюра у виступі з питання №37 порядку денного сесії, котра відбулася 27 травня 2021 р.
Ініціатор звернення до Президента України Володимира Зеленського та Кабінету Міністрів України Дениса Шмигаля зазначив, що напередодні сесії зустрічався з керівником облдирекції ПрАТ «Укрпошта» Іваном Люсаком, щоб визначити позиції. Раніше в соцмережах він активно дебатував із цього приводу навіть із гендиректором ПрАТ «Укрпошта» Ігорем Смілянським.
Іван Люсак теж отримав можливість озвучити свої аргументи. Щоправда, вже після того, як більшість – 54 депутати – проголосувала за звернення «Щодо недопущення закриття стаціонарних поштових відділень «Укрпошти» у Волинській області»..
Що в ньому найголовніше?
Висловлюється стурбованість, що з 1 вересня ц. р. мешканці населених пунктів із числом жителів до 2 тис. осіб можуть обслуговувати не стаціонарні, як зараз, а пересувні поштові відділення.
«Однак, новації, які пропонує «Укрпошта», викликають чимало сумнівів, зважаючи, що майже половина волинян живе в сільській місцевості. Жителі віддалених і малочисельних населених пунктів – це, переважно, люди віком понад 60 років. Багато з них мають проблеми зі здоров’ям, не можуть самостійно пересуватися або не мають можливості дістатися до автівки «Укрпошти», котра приїжджатиме в село на кілька годин двічі на тиждень. Листоноші, які розносили пенсії та друковану періодику, у малих селах планують скоротити, замінивши їх на один-два виїзди «мобільної пошти» на тиждень», – зазначається.
Волинські депутати нагадують столичним чиновникам, що на значній території відсутній Інтернет, а також навіть мобільна мережа телефонів, тому виникнуть проблеми і з оплатою за комунальні послуги та електроенергію. Люди також занепокоєні, чи після скорочення листонош їм буде доступно оформити передплату на друковану періодику і чи вчасно доставлятимуть газети та журнали, які донині їм приносять прямо на подвір’я?
«Обурені люди все частіше звертаються до керівників своїх громад через ситуацію з закриттям відділень «Укрпошти», вимагаючи не допустити цього. А коли вже запроваджувати пересувні поштові відділення, то тільки як додаткову форму обслуговування людей. Переконані, що селяни потребують гідної уваги до своїх потреб, і тут не підходить бізнес-модель, яку планують запровадити в соціальній сфері. Вона мимоволі нагадує, як знищували українське село під час сталінських репресій. Аби зламати основу держави, найперше намагалися винищити саме сільське населення. Так виглядає і сьогодні чергове «покращення» їхнього життя. Ми як представники територіальної громади Волині, звертаємося з вимогою врахувати думку волинян і не допустити закриття поштових відділень», – написано в тексті звернення до центральної влади.
«Дякую за підтримку «Укрпошти»! Якщо згадана Постанова КМУ буде скасована або в неї внесуть суттєві зміни, то ми й надалі будемо якісно обслуговувати не лише пенсіонерів, а й усіх інших людей. У нас на сьогодні працює 435 відділень, де трудиться понад 2 тис. співробітників, із яких 766 листонош. Цими силами та засобами наразі ми щомісячно повністю виконуємо функції з доставки пенсій, інших соціальних виплат, а також надаємо інший спектр послуг», – наголосив Іван Люсак.
Згодом депутати поставили Іванові Олексійовичу кілька запитань, а потім, на пропозицію голови облради Григорія Недопада, спілкування з найголовнішим поштовиком Волині відбулося вже після завершення сесійного засідання.
Слід зазначити, що під час Всеукраїнської наради керівників друкованих ЗМІ, яку провів голова НСЖУ Сергій Томіленко за участі урядовців, парламентарів та Ігоря Смілянського, головні редактори також виступили категорично проти «оптимізації» листонош та відділень.
Роман УСТИМЧУК,
Джерело сайт “Волинська газета” http://volga.lutsk.ua/view/43819/?fbclid=IwAR1m_jbAD7cI1gOA7Q3bELB1XW84SoV4n1uF9qE3C1LuUYlNcfrKQBDRim8
На фото Світлани КОМИ