У Запоріжжі журналістам нині знайти роботу за професією дуже нелегко через відсутність попиту – чимало медіа припинили існування через фінансову кризу. Який може бути вихід із ситуації? Про це запорізькі медійники і журналісти-переселенці дізнались під час зустрічі з директором Запорізького обласного центру зайнятості Іриною Дудник.
За два роки війни ситуація на ринку праці у Запорізькій області істотно змінилася через масове переміщення людей та низку змін у законодавстві. Зокрема, майже на третину скоротилася кількість вакансій на підприємствах. Роботодавці зацікавлені в робітничих кадрах, але в службі зайнятості на обліку мало чоловіків, вони воюють. Натомість майже дві третини жінок, які потребують працевлаштування, мають вищу освіту і, на жаль, дуже невтішну перспективу знайти роботу за фахом. А допомогу з безробіття особа, яка стоїть на обліку в центрі зайнятості, отримує лише упродовж 90 діб.
Зменшилася і кількість людей, які перебувають на обліку в центрі зайнятості. І все ж, з початку нинішнього року працевлаштовано понад 10 тисяч осіб, 376 з них – внутрішні переселенці. Для бажаючих знайти роботу Центр пропонує різні програми і гранти – про це розповіла Ірина Дудник.
Що ж пропонує служба зайнятості людям, які прагнуть працювати? Пані Ірина зазначила, що, як і раніше, проводяться ярмарки вакансій. Організовуються суспільно-корисні роботи на підприємствах, зазначених у рішеннях Запорізької міськради. На сьогодні таку можливість отримали півтори тисячі людей. Суспільно-корисні роботи оплачуються в розмірі до 17 тисяч гривень. Для тих, хто добре себе зарекомендує, є шанс отримати постійну роботу. Служба зайнятості залучає до фінансування деяких видів робіт для потреб фронту благодійні фонди.
Окрім загальної інформації, яка, безперечно потрібна медійникам для роботи, пані Ірина акцентувала увагу журналістів на тих можливостях і програмах Центру зайнятості, які саме вони можуть використати для працевлаштування.
– У зв’язку з широкомасштабним вторгненням понад 70 відсотків території області окуповано, там закрилися медіа, а журналісти евакуювалися на контрольовані Україною території. Більшість з них зараз перебувають в обласному центрі. Але і в Запоріжжі чимало ЗМІ через фінансову кризу теж припинили існування. Тож для багатьох журналістів знайти роботу за професією дуже бажана, але поки що доволі складна перспектива, бо на ринку праці області попит на журналістів відсутній, зазначила вона. Тож для тих, хто поки що не може працювати за професією, (і це цілком підходить для журналістів!), ми пропонуємо кілька програм, які допоможуть знайти собі застосування в іншій сфері. Вихід тимчасовий, але цілком реальний – підкреслила директорка Центру зайнятості.
Зокрема, йдеться про сприяння бажаючим започаткувати власну справу. Це міні-гранти розміром 250, 150 і 50 тисяч гривень. Вони надаються за умови працевлаштування двох і однієї особи, якщо бажаєш отримати 250 і 150 тисяч гривень відповідно. Грант у 50 тисяч надається без цієї умови. Майже 300 людей вже скористались цією можливістю.
Діє також програма професійного навчання для здобуття спеціальності, яка затребувана. І, нарешті, ще одна цікава пропозиція служби зайнятості: це ваучери на отримання другої спеціальності у запорізьких вишах, перепідготовку і підвищення кваліфікації. 74 особи вже скористалися цією можливістю, в тому числі 29 ваучерів отримали переселенці.
-Дуже вдячна за одержану інформацію. Зробила для себе висновок, що все в наших руках – можемо знайти собі застосування поза медіа чи створивши щось своє, чи одержавши другу освіту і кваліфікацію – є для цього можливості, то треба пробувати, – поділилась думками після зустрічі журналістка і волонтерка Олена Кареліна, – бо справді, журналістів зараз у нашій області набагато більше, ніж робочих місць для них. То ж краще діяти, не чекати, як кажуть, у моря погоди. А після перемоги завжди зможемо повернутись до улюбленої професії, – підкреслила вона.
Вже після зустрічі Ірина Дудник ще довго відповідала на особисті запитання журналістів, радила, як вирішити ту чи іншу проблему з працевлаштуванням і навіть з пошуком джерел фінансування для медіа.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової