Сьогодні, в понеділок, 6 лютого, Басманний суд Москви заочно засудив журналістку і блогера Вєроніку Білоцерківську до 9 років колонії за статтею про «фейки про російську армію». Як повідомляє служба новин ForPost з посиланням на сайт «Медіазона», під час дебатів у справі держобвинувачення так і запросило для журналістки дев’ять років колонії за пунктом «д» частини 2 статті 207.3 Кримінального кодексу Росії. Крім тюремного терміну, прокурор запропонувала позбавити Вєроніку Білоцерківську права публікуватися в інтернеті впродовж п’яти років.
Національна спілка журналістів України свого часу виступила з ініціативою виключити Союз журналістів Росії з Європейської федерації журналістів за підтримку війни Росії в Україні. Однак водночас українські журналісти підтримують будь-які зусилля та заходи окремих журналістів Росії, спрямовані на правдиве відображення агресивної війни Росії проти України.
Насправді російська юстиція переслідує журналістку вже давно. Ще в липні 2022 року Мін’юст Росії вніс Вєроніку Білоцерківську до реєстру «іноземних агентів». А місяцем раніше Басманний суд Москви наклав арешт на власність журналістки – квартиру і паркувальне місце в Москві, два житлові будинки, квартиру і земельну ділянку в Санкт-Петербурзі. 13 травня МВС Росії оголосило журналістку в розшук.
Порушення справи у березні 2022 року Ніка Білоцерківська прокоментувала словами: «Мене офіційно оголосили порядною людиною!»
За версією слідства, у березневих постах Вероніки Білоцерківської нібито містилися «завідомо неправдиві відомості про використання Збройних сил Російської Федерації для знищення міст та цивільного населення України, зокрема дітей». Справу проти Білоцерківської Слідчий комітет Росії порушив у березні минулого року. Її звинувачують у поширенні фейків про дії росіян за кордоном за мотивами політичної ненависті або ворожнечі. Максимальне покарання за цією статтею – позбавлення волі на строк до 15 років.
Слідство стверджує, що Вєроніка Білоцерківська у своїх постах у Instagram поширювала «неправдиві відомості про використання Збройних сил Росії для знищення міст та цивільного населення України, у тому числі дітей» у ході нічим не спровокованої війни Росії проти України.
Вероніка Білоцерківська народилася в Одесі, її родичі мешкають в Україні. Нині вона живе у Франції. На її сторінку в Instagram підписано понад 1,3 мільйона читачів. Вона також є автором кулінарних книг, є фундатором і була власником петербурзького журналу «Собака.ru», який позиціонує себе як «журнал про людей в Петербурзі» і який вона передала у власність співробітників, а також московської та петербурзької версій британського журналу Time Out.
Як повідомляють, у свою чергу адвокат Білоцерківської Ельвіра Кашигіна назвала свою підзахисну «випадковою злочинницею» та попросила призначити їй мінімальне покарання. «Моя підзахисна живе за кордоном у повній дезінформації, під тиском закордонних ЗМІ… Публікації вона писала у стані сильного потрясіння, а не навмисне», – зазначила адвокат.
У Росії звинувачення за «фейки про армію Росії за кордоном» стало досить поширеним. За ним уже притягнуто до відповідальності тисячі блогерів, журналістів, редакцій. Однак кількість правдивих розповідей про злочини російської армії в Україні не зменшується, тому президент Росії Володимир Путін 4 березня підписав закон про позбавлення волі до 15 років за «фейки» про дії російських збройних сил в Україні, який Держдума ухвалила цього дня раніше. Поправки вносяться до статті 207.3 Кримінального кодексу РФ, яка називається «про публічне поширення завідомо неправдивої інформації про використання Збройних сил РФ з метою захисту інтересів Росії та її громадян». Покаранням за «порушення» встановлений штраф до 5 мільйонів рублів або позбавлення волі терміном до 10 років. Якщо поширення «фейків» спричинило тяжкі наслідки, термін позбавлення волі становитиме від 10 до 15 років. Законом також запроваджується кримінальне покарання за заклики до санкцій проти Росії. За подібні дії загрожує штраф у розмірі до 500 тисяч рублів, або обмеження волі, або позбавлення волі терміном до трьох років зі штрафом до 200 тисяч рублів. Влада Росії вимагає від ЗМІ висвітлювати бойові дії лише через офіційні джерела. Наприклад, в повідомленнях «Роскомнагляду», спрямованих до редакції Російської служби Радіо Свобода, йшлося про те, що війну в Україні не можна називати війною – «бо Міністерство оборони не підтверджує, що Росія з кимось воює». Тим часом навіть Володимир Путін в своїх промовах вже вживав слово війна стосовно дій в Україні.
Повідомляється, що через загрозу кримінального переслідування після ухвалення цього закону тимчасово припинити роботу в Росії вирішила Російська служба ВВС, редакція працюватиме за межами РФ. Російська «Нова газета» оголосила про видалення всіх матеріалів про вторгнення Росії в Україну, а в The Bell вирішили припинити висвітлювати конфлікт. З моменту початку війни в Росії були заблоковані або припинили роботу Російська служба Радіо Свобода та регіональні проєкти радіостанції, телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», телеканал «Дождь», радіостанція «Ехо Москви», видання Znak.com, The Village, ТВ 2, «Медуза», The New Times, «Тайга.інфо», DW, у Свердловській області були вилучені тиражі газет «Вечерний Краснотурьинск», «Глобус», «Вечерний Карпинск», «ПроСевероуральск.RU» та «Новый Качканар», а також низка українських видань. У Росії також обмежили роботу Facebook, Twitter, TikTok, Instagram. Раніше стало відомо, що Роскомнагляд ухвалив рішення про блокування доступу до мережі Facebook на території Росії. Раніше у Генеральній прокуратурі Росії заявили, що участь у «нібито мирних «антивоєнних» акціях» може бути кваліфікована як «участь у діяльності в екстремістській організації».
Останнім часом, як приклад, майже дев’ять років ув’язнення за поширення «фейків» про російську армію отримав опозиціонер та екс-депутат Красносільського району Москви Ілля Яшин (також визнаний іноагентом). У грудні його засудили за тією самою статтею, за якою звинувачують Білоцерківську, він отримав вісім із половиною років колонії загального режиму.
Інформаційна служба НСЖУ