«Репортери без кордонів» засуджують арешт російськими окупаційними військами шести журналістів та адміністраторів новинних телеграм-каналів у Мелітополі, інформують в цій міжнародній недержавній організації, яка опікується захистом свободи слова в усьому світі.
Як повідомлялося, шість журналістів та адміністраторів двох українських телеграм-каналів звинувачено в тероризмі та затримано російськими військовими на окупованій частині Запорізької області на південному сході України.
Російське пропагандистське відео нарешті дозволило відстежити їхнє місцезнаходження, тоді як їхні близькі не отримували від них звісток з кінця серпня. Репортери без кордонів (RSF) вимагають їх негайного звільнення.
Майже два місяці залишалася невідомою доля шести журналістів та адміністраторів телеграм-каналу інтернет-видання «РІА-Мелітополь» та інформаційного каналу «Мелітополь – це Україна». Відео, поширене 29 жовтня російськими пропагандистськими ЗМІ «Россия-1» та «Вести.ру», дозволило встановити місцезнаходження Георгія Левченка, Олександра Малишева, Максима Рупчева, Яни Суворової, Марка Каліуша вперше після їхнього арешту 20 серпня в Запорізькій області на південному сході України. Костянтин Зиновкін, також представлений у відео, був заарештований у травні.
Напередодні оприлюднення відео російська Федеральна служба безпеки (ФСБ) в заяві від 27 жовтня привітала себе з «нейтралізацією діяльності трьох великих розвідувальних груп, координованих Міністерством оборони України», прямо назвавши два телеграм-канали, про які йдеться.
«Російські війська вкотре прирівнюють журналістів до “шпигунів”, щоб залякати тих, хто відмовляється співпрацювати з ними на окупованих територіях, – наголошує Жанна Кавельє, керівниця відділу RSF у Східній Європі та Центральній Азії. – RSF обурена цими новими арештами та принизливою практикою примусових публічних зізнань, що порушує статтю 14 про справедливий судовий розгляд Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, підписантом якого є Росія. Ми закликаємо до негайного звільнення шістьох журналістів».
Шістьом обвинуваченим інкримінують «підбурювання місцевого населення до шпигунства за Росією». Їх змусили визнати свою провину на відео, радянський метод, осучаснений російською владою проти журналістів. Проти них порушено кримінальне провадження за «публічне підбурювання до здійснення терористичної діяльності, публічне виправдання тероризму або пропаганду тероризму». Згідно з інформацією ФСБ, незабаром їм також можуть пред’явити звинувачення в «державній зраді» та «шпигунстві». За нинішніми звинуваченнями їм загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі. Одночасно з цими арештами російські окупаційні війська взяли під контроль телеграм-канал «РІА-Мелітополь», змусивши українське медіа відкрити ще один.
На окупованих територіях систематично переслідують українських журналістів, які відмовляються співпрацювати з російськими військовими. Російська пропагандистська машина продовжує посилюватися завдяки вербуванню та навчанню «журналістів» і створенню власних медіа.
Україна і Росія посідають відповідно 79-е і 164-е місця зі 180 країн у Світовому індексі свободи преси RSF.