У селищі міського типу Октябрьске Червоногвардійського району Криму російські силовики масово вручили «застереження» кримським татарам, – повідомляє ГО «Кримська солідарність». Фактично – це превентивна заборона на участь у «масових несанкціонованих заходах». А для громадянських журналістів на додачу це ще й заборона на свободу слова, оскільки є забороною на перебування на місці події, а отже і забороною на повідомлення інформації про неї.
Такі «застереження» є порушенням закону, оскільки заборона на участь у подіях виноситься заздалегідь, без врахування особливостей і значення і змісту події, і обмеженням свободи мирних зібрань.
У список тих, кого відвідували російські силовики, були занесені літні батьки політв’язня Рустема Емірусеїнова та Арсена Абхаїрова, який є громадянським кореспондентщм «Кримської солідарності», Куламет Ібраїмов, 64-річна Шадія Катик, 61-річна Зера Сатівалдієва та Юнус Велієв. Всі вони кількома днями раніше брали участь у колективному дуа (молінні), присвяченому річниці затримання трьох кримських татар у справі кримських мусульман.
У силовиків не обійшлося і без прорахунків. Так, «застереження» того ж дня також принесли політв’язню Емілю Зіядінову – за місцем проживання його сім’ї, тоді як сам кримський татарин засуджений до 17 років позбавлення волі та вже кілька років перебуває в ув’язненні. Дружина політв’язня Ельвіє Зіядінова розповідає: «Співробітник поліції сказав, що хоче поговорити з Емілем Зіядіновим. Мати відповіла, що поговорити з ним не можуть. Він спитав про причину. Вона сказала, що перебуває в ув’язненні, і тоді він розвернувся і пішов».
«Застереження» також принесли батькам політв’язня Рустема Емірусеїнова – Решату та Зурі Емірусеїновим. Жінка за станом здоров’я вийти до працівників поліції не змогла. Решат переповів його розмову з силовиками: «Чи бачили ви, що літають літаки, дрони, він каже. Ну літаки летять, кажу, а решта – я не знаю, що летить. Потім питали, чи приходять до нас, щоб агітувати проти спецоперації (так влада РФ називає війну проти України – Ред)».
Співробітники поліції наполягали на тому, щоб до них вийшла літня Зуре Емірусеїнова. «Вимагали – нехай дружина вийде, але вона дуже хворіє, вона не може ходити зараз. Хотіли зайти на подвір’я, щоб вона до вікна підійшла. Але я їх не пустив у двір, тому що вона погано почувається і нервувати їй не можна» – додав Решат Емірусеїнов.
Громадянському журналісту, кореспонденту «Кримської солідарності» Куламету Ібраїмову російські силовики принесли «застереження» за місцем прописки, хоч журналіст живе за іншою адресою. До співробітників поліції вийшов його брат. Прочитав. У документі застерігали від участі у якихось «масових несанкціонованих заходах». Співробітники також ставили питання про те, чи пролітали будь-які безпілотні літальні апарати над смт Октябрьске.
«Це «застереження» я вважаю черговою спробою тиску на незалежну журналістську діяльність у Криму, оскільки ми з 2014 року висвітлюємо ті події, які відбуваються тут. Також, крім мене, дійшли ще до шести сімей. Це аж ніяк не зупиняє мене, не вплине на мою журналістську діяльність», – прокоментував Куламет Ібраїмов.
Подібні «застереження» раніше вже було вручено багатьом кримським татарам, серед яких активісти, члени Меджлісу кримськотатарського народу, визнаного в Росії екстремістською організацією, правозахисники та громадянські журналісти, кореспонденти «Кримської солідарності». Правозахисники вважають це способом психологічного тиску, а російська поліція називає «превентивним заходом» непроцесуального характеру.
Також зрозуміло, чому силовики цікавились, що люди кажуть про безпілотники. Адже, починаючи з серпня 2022 року, у Криму та Севастополі майже щодня чути звуки вибухів. Російська влада пояснює це стріляниною по «українським безпілотникам» та «роботою ППО». Російський голова Криму Сергій Аксьонов називав безпілотники «основною загрозою» для Криму.
Інформаційна служба НСЖУ