Усі щасливі сім’ї схожі одна на одну, кожна нещаслива сім’я нещаслива по-своєму. Цей відомий вислів класика якнайкраще характеризує життя українських місцевих телерадіокомпаній в умовах коронакризи та соціально-політичних потрясінь. Втім, є один нюанс: у тому, що стосується викликів і проблем, більшість регіональних ТРК якраз схожі.
Про це свідчать попередні результати опитування, яке проводиться Національною спілкою журналістів України напередодні Всеукраїнської наради керівників регіональних (місцевих) телерадіокомпаній, яка пройде 27 травня.
Для прикладу пресслужба НСЖУ обрала дві телерадіокомпанії – вінницьку «Місто над Бугом» та ТОВ «Телерадіокомпанія «КТМ» м. Олександрія Кіровоградської області. Історія кожної з них унікальна, як і досвід творчих колективів. Багато в чому є спільною й позиція керівників щодо державної підтримки та регулювання медіа Нацрадою.
Почнемо з візитки.
Вінницька радіокомпанія “Місто над Бугом”, директор Ігор Голуб.
У презентації на сайті радіокомпанії зазначається: «Ми мовимо 24/7 з мегасучасної студії, яка знаходиться в самому серці найколоритнішого вінницького району, що зветься Єрусалимка. Назву радіостанції дала однойменна програма першого на Вінниччині обласного радіо. Ідея створення вінницької міської радіостудії належала автору радіопроекту «Місто над Бугом» Дмитру Педоруку та Володимиру Бойку.
Творча концепція РК «Місто над Бугом» – актуальні міські новини 24/7, авторський контент та профільні програми. В ефірі 101,8 FM журналісти звертаються до експертів та інсайдерів, які висловлюють свої думки й враження і, звісно, комунікують зі слухачами. Інформаційна служба, редакції творчих та розважальних проєктів прагнуть завжди тримати руку на пульсі міських подій. Регулярно влаштовують інтерактиви та розіграші подарунків в ефірі. Фіксуємо рекорди. Вже зафіксували: рекорд з одночасного чищення зубів та зображення логотипу найбільшої кількості людей». Засновником радіокомпанії є Вінницька міська рада.
Телерадіокомпанія «КТМ», головний редактор Надія Бойко.
Територія мовлення: м. Олександрія, Олександрійський райони, до реформи – крім Олександрійського, ще Петрівський, Онуфріївський, Знам’янський, Світловодський райони Кіровоградської області.
Цільова аудиторія: усі верстви населення.
Загальний обсяг мовлення: 24 години на добу цифрового (багатоканального) мовлення та 18 годин на добу у кабельній мережі
Формат: розважально-культурологічний.
Телерадіокомпанія «КТМ» створена у квітні 1991 року. Першу місцеву телестудію, яка сьогодні стала потужною телерадіокомпанією, відкрив незмінний директор Станіслав Чечітко. Починалася діяльність на медіа-ринку з невеликої студії кабельного телебачення фірми «Віра-Сервіс». Послуги надавались шести багатоповерхівкам Заводського мікрорайону Олександрії і передбачали мовлення 5-ти телевізійних каналів.
Власний телевізійний продукт місцевої компанії став для жителів міста цікавою місцевою новинкою. Поступово розширюючись, кабельна мережа охопила майже повністю центральну частину Олександрії.
У 1999 році підприємство реорганізували у товариство Телерадіокомпанія «КТМ». У 2002 році була повністю збудована телемережа. Розширюючи спектр та якість телекомунікаційних послуг, телерадіокомпанія взяла на озброєння новітні технології.
Протягом 2008-2010 років магістральну мережу замінили на волоконно-оптичний кабель. Загалом до кожного будинку підведено близько 30 кілометрів волоконно-оптичних ліній. Наразі запроваджується мовлення у цифровому форматі з можливістю трансляції кількох сотень телеканалів.
На більшість запитань анкети НСЖУ надійшли однакові відповіді.
Так, на запитання: «Який обсяг мовлення ваше медіа мало до карантину згідно з ліцензією і чи скорочено його в зв’язку з кризою з 1 січня 2021 року?» і Ігор Голуб, і Надія Бойко відповідають: «Скорочення обсягу мовлення не відбулося».
Як позначається пандемія COVID-19 у вашій роботі в 2021 році?
Обидва колективи працюють в офісі. Стосунки видання з Концерном РРТ та провайдерами нормальні.
Як позначилася економічна криза на вашому медіа?
Відмовилися від нових проектів, збільшили кількість повторів, зменшилася кількість рекламодавців. Припинили співробітництво з позаштатними авторами, збільшилося навантаження на штатних працівників.
Як, на вашу думку, може вплинути Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на запровадження державної підтримки телерадіомовникам?
Ігор Голуб: Сприяти збільшенню обсягів мовлення!
Надія Бойко: Сприяти виділенню фінансової підтримки місцевим ТРК за принципом місцевого «громадського» ТБ і радіо.
Які функції Нацради потрібно посилити, щоб покращити роботу місцевих ТРК? Які вилучити?
Ігор Голуб: Нацрада і не заважає!
Надія Бойко: До контролюючих функцій варто було б додати інформаційно-консультативні.
Які три кроки повинна зробити влада для допомоги місцевим ТРК?
Ігор Голуб: Стабільність законодавства, економічна стабільність, соціальний захист журналістів.
Надія Бойко: Фінансова підтримка через пільги та часткові компенсації, укладання договорів на висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування, укладання договорів на розміщення матеріалів передвиборчої агітації за рахунок коштів державного бюджету не лише з ТРК державної форми власності, а й з регіональними ТРК приватної форми власності.
Чи підтримуєте ви проект Закону про медіа, згідно з яким Національна рада з питань телебачення і радіомовлення стає спільним регулятором для телерадіо-, онлайн- та друкованих ЗМІ?
«Так» відповіли обоє респондентів.
Які з перерахованих кроків можуть сприяти економічній незалежності медіа?
Ігор Голуб: Стимулювання рекламодавців до розміщення реклами, допомога у придбанні техніки та транспорту, укладання угод на проведення соціальних кампаній у медіа.
Надія Бойко: Створення державного Фонду підтримки медіа, стимулювання рекламодавців до розміщення реклами, податкові пільги, часткова компенсація заробітної плати персоналу, допомога у придбанні техніки та транспорту, укладання угод на висвітлення діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування та угод на проведення соціальних кампаній у медіа.
Які питання варто винести на обговорення керівників Всеукраїнської наради телерадіомовників?
Державна підтримка регіональних ТРК.
Коментуючи результати опитування, голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко підкреслює: «В умовах інформаційної війни голос місцевих телерадіокомпаній особливо цінний, і його потрібно зберегти, аби держава не опинилася в інформаційному вакуумі. Тому найбільша в Україні журналістська спільнота збирається обговорити не лише проблеми галузі, а й способи виходу з кризи. Ми прагнемо до проблем невеликих місцевих ТРК привернути увагу посадовців, аби знайти порозуміння і підтримати регіональних мовників. Вони роблять важливу справу для держави».
Нагадаємо, 27 травня о 10:00 НСЖУ проведе Всеукраїнську нараду керівників регіональних (місцевих) телерадіокомпаній. До участі в заході також запрошені урядовці і народні депутати.
Для участі в Нараді необхідно зареєструватися – заповнити форму галузевого опитування – https://bit.ly/3uOlfrJ .
Нарада пройде онлайн на ЗУМ-платформі.