Як успішно релокувати газету прикордоння Сумщини у безпечне місце і якої допомоги потребує редакція? НСЖУ прагне допомогти виданням, які опинилися в небезпеці і в скрутній ситуації. Тож питання подальшого функціонування газети та релокування обговорили на онлайн-нараді, яку провела перша секретар НСЖУ Ліна Кущ з редакторкою газети «Білопільщина» Наталією Калініченко. У нараді також взяли участь голова Сумської обласної організації НСЖУ Володимир Садівничий, регіональний менеджер проєктів Ірина Хроменко, та голова Рівненської обласної організації НСЖУ Дмитро Тарасюк.
Редакція Білопільської газети, як і всі медіа, що знаходяться на прифронтових територіях та на прикордонні, що постійно обстрілюється, уже третій рік працює в екстремальних умовах. От і на онлайн-нараду щодо подальшого функціонування газети «Білопільщина» її головна редакторка Наталія Калініченко змушена була виходити з укриття. Не вперше співробітникам видання доводиться переривати робочий процес, аби спуститися у безпечне місце. Бо й біля редакції «прилітало» – у кабінеті головної редакторки обвалилася стеля, добре, що це було вночі і нікого там не було. У таких умовах редакція продовжує працювати і випускати газету. Однак зараз опрацьовується питання релокації редакції, втім, один співробітник залишиться у Білопіллі, аби продовжувати розвозити газети.
–Працюємо під постійними ризиками, адже живемо за 7 кілометрів від кордону, ми його бачимо. У нас прикордонна громада, і ми залишаємося єдиним офіційним медіа, і наших виходів чекають, оскільки газеті довіряють. Тож випускаємо і друковану газету, і ведемо сайт та соцмережі – тобто маємо повністю весь набір, потрібний для інформування нашої території. А ще цієї цими евакуювали архів, адже газета виходить з 1947 року і це було важливо, бо були випадки, коли горіли документи в інших організаціях. Нині двоє з п’яти співробітників редакції працюють дистанційно, це мами з дітьми які виїхали на безпечніші території. Нині редакція працює в одній кімнаті, але шукаємо безпечніше місце. Хочемо частково переїхати у Суми. Релокується троє працівників. Насамперед – щоб людина, яка верстає газету і відправляє на друк, працювала в безпеці, тож треба, щоб приміщення було з інтернетом, і з електроживленням, щоб можна було передавати газету в друкарню. У Білопіллі залишиться людина, яка чергуватиме – прийматиме оголошення, розвозитиме газету, – розповіла Наталія Калініченко.
Вона зауважила, що намагається мінімізувати виходи працівників у місто з редакційних потреб, в основному це робить сама. Коли треба зафіксувати наслідки обстрілів тощо – виїжджають разом з поліцією, ДСНС. А в основному працюють дистанційно.
Наталія Калініченко звернулася до НСЖУ з двома проханнями. Перше – допомогти з приміщенням у Сумах для переїзду редакції, і друге – надати комплект захисного спорядження для співробітника, який залишиться у Білопіллі і продовжуватиме розвозити газету по магазинах, інших точках. Адже ця людина під час розвезення газет уже двічі потрапляла під обстріли.
Щодо іншої складової питання – приміщення для релокування газети – до вирішення його підключилась Сумська обласна організація НСЖУ. Володимир Садівничий зауважив, що провів певні перемовини, і можна обговорити можливість орендувати приміщення у бібліотеці. Однак, з огляду на ненормованість робочого часу у медійників та фіксований час робити бібліотеки це виявилось лише одним з варіантів. До того ж, у подібних до «Білопільщини» умовах працює й редакція сусідньої Краснопільської газети, тож можливе релокування ще одного видання.
Тут найкращим варіантом Наталія Калініченко назвала оренду помешкання, у якому журналісти самі визначатимуть режим роботи.
–Ми погоджуємось на такий варіант, – зауважила Ліна Кущ,– і НСЖУ може підтримати ці медіа, оплачуючи – повністю чи частково – оренду. Тож прошу вас, пані Наталіє, підібрати варіант приміщення, у якому, окрім вашої, потенційно могла б працювати ще одна редакція, яка опинилась у такій же ситуації. Ваша редакція буде першою, але завдяки вам і інші журналісти знатимуть, куди їм можна буде приїхати і працювати. Єдина наша умова – це наявність обладнаного укриття поруч з тим місцем, де ви працюватимете. Нині ніхто не може сказати, де безпечніше – чи Суми, чи, наприклад, Охтирка. А щодо захисних засобів – у нас є бронежилети 4-го класу, то можемо надати вам комплект, обговоримо деталі доставки та інші нюанси, щоб ви могли доставляти читачам газети.
Також перша секретар поцікавилась у редакторки газети «Білопільщина» – як змінився характер звернень громадян до редакції у нинішній час.
– Люди просять, щоб друкували різні розклади, де і які магазини відчинені, що де можна купити, як знайти безпечне місце, куди можна переїхати. Також люди хочуть більше офіційної інформації. Тому ми намагаємося все це враховувати. А також розповідаємо про загиблих героїв, фіксуємо обстріли, з урахуванням тих моментів про які можна говорити. Зараз тираж газети – півтори тисячі примірників. Це на 6 тисяч населення, яке залишилось, бо до повномасштабного вторгнення тут було 16 тисяч жителів, — зауважила Наталія Калініченко.
Інформаційна служба НСЖУ