Нормами Закону України «Про медіа», який набув чинності із 31 березня 2023 року, телеканали, радіо, друковані, онлайн та інші медіа мають зареєструватися у Національній раді України з питань телебачення та радіомовлення. Реєстрація у Міністерстві юстиції втратила чинність, оскільки з 31 березня 2023 року реєстр припинив роботу. В Івано-Франківській області реєстрація друкованих медіа за новими правилами викликає немало запитань у редакторів ЗМІ, зокрема, щодо оформлення документів. Тож Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ організував семінар «Закон України «Про медіа»: як зареєструвати друковане медіа», аби обговорити нюанси закону. Керівники друкованих медіа регіону взяли участь у заході в офлайн та онлайн-режимах.
Навчання провів представник Нацради з питань телебачення і радіомовлення в Івано-Франківській області, член правління обласної спілки журналістів Ігор Маслов. Він подав покроковий алгоритм дій щодо процесу реєстрації ЗМІ.
– Для друкованих медіа в мирний час, згідно з новим законом, реєстрація є добровільною, однак під час воєнного стану ця реєстрація є обов’язковою. Я не був знайомим із процесом реєстрації у Мін’юсті, але керівники тих медіа, які вже реєструються в Нацраді, кажуть, що теперішній процес набагато простіший, – зазначив Ігор Маслов.
Для реєстрації медіа визначено терміни від 31 березня цього року до 31 березня наступного. Новий реєстр веде Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Ті медіа, які реєструвалися в Міністерстві юстиції, будуть недійсними, оскільки реєстр припинив свою дію 31 березня 2023 року. Тому телеканали, радіо, друковані, онлайн та інші медіа треба реєструвати наново. Важливо, що ті друковані медіа, які були зареєстровані в Міністерстві юстиції, у новому реєстрі можуть зареєструватися безкоштовно. Якщо газети й журнали, тобто, друковані медіа, протягом року не стануть реєстрантами Нацради, то після 31 березня 2024 року вони будуть закриті.
– Щоб реєстрація друкованого медіа була безкоштовною, потрібно знайти старе свідоцтво про реєстрацію, зробити копію та завірити печаткою редакції. Цей документ буде обов’язковим. Нові газети й журнали можуть зареєструватися з оплатою, яка становить 2684 гривні, – пояснив Ігор Маслов. І зазначив, що представник Нацради надішле редакторам друкованих медіа необхідні бланки для реєстрації та інструкції, в разі потреби – надасть необхідні консультації.
Центр журналістської солідарності не вперше проводить заходи щодо роботи медіа у нових законодавчих умовах. З його ініціативи на пленумі правління Івано-Франківської обласної спілки журналістів у квітні окремим питанням винесли на обговорення зміни, які очікують на ЗМІ з набуттям чинності нового Закону «Про медіа», а на початку травня Івано-Франківський і Дніпровський Центри журналістської солідарності НСЖУ провели спільний захід – офлайн-онлайн «круглий стіл» на тему: «Закон «Про медіа» набув чинності: що змінилося».
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба НСЖУ