Як повідомив журналістам Радіо Свобода російський правозахисник, очільник правозахисної організації «Агора» Павєл Чиков, нещодавно мобілізований до армії Росії Роман Мартинов подав заяву до Слідчого комітету Росії із повідомленням про те, що його катували, підозрюючи у спілкуванні з журналістами.
Приводом для цього стала трагедія, яка з подачі офіційної державної політики відбулася в Росії із людиною, у якої держава фактично забрала і свободу і навіть право на життя. 25-річного Мартинова із Брянської області призвали на війну в Україні 24 вересня. На збірному пункті з ним провели одне заняття зы стрільби з автомата, а вже 1 жовтня відправили воювати до так званої ЛНР, пише Чиков. Наступного дня Мартинов відмовився повертатися на передову, після чого його провели через три підвали для відмовників на анексованих територіях України.
Суть справи полягає в тому, що 22 жовтня в телеграм-каналі Astra з’явилося відео, записане кимось із мобілізованих, як стверджується, із підвалу в Рубіжному анексованої Луганської області, де утримувалися близько 20 мобілізованих до російської армії, які відмовилися воювати без підготовки.
У передачі відеоінформації журналістам запідозрили Мартинова. «Мене запитували, хто міг повідомити журналістам про місце так званого «центру відмовників», однозначно припускаючи, що це був я», – написав Мартинов у заяві до Слідчого комітету Росії. Він відповідав, що інформацію нікому не передавав, бо не знав точно, де вони тоді були.
Однак, незважаючи на запевнення Мартинова, тортури тривали. Мартинов стверджує, що його били по голові та тілу кулаками у тактичних рукавичках, поставили навколішки обличчям до стіни та погрожували розстрілом. Після цього його кинули в каналізаційний колодязь і пригрозили закопати живцем, «якщо він не розкаже правду».
Внаслідок тортур у середині листопада Мартинова після медкомісії звільнили з військової служби до 7 грудня. Наступного дня він вирішив подати заяву про тортури до Слідчого комітету Росії.
Як пише Astra, редакція виявила вже 12 місць в анексованих Донецькій і Луганській областях, де утримують російських військових, які відмовилися воювати. Журналістам туди доступ закритий. В той самий час президент Росії Володимир Путін заявив, що їх там немає.
Наскільки відомо, випадок з Мартиновим, – це системне ставлення до ситуації, коли російські військові прагнуть перекрити витік правдивої інформації з війська до журналістів і в медіа, оскільки вони намагаються приховати свої воєнні злочини, які здійснюють на українській землі. За даними ООН, на початок грудня в результаті бойових дій в Україні загинуло 6702 мирних жителя, в тому числі 424 дитини. Причому процес виявлення російських злочинів триває, і ці дані різняться з більш повними даними офіційних українських органів. Українська влада розслідує численні кримінальні справи щодо російських військових, звинувачуючи їх у злочинах проти цивільного населення. Журналісти ВВС та «Медіазони» за відкритими даними підтвердили загибель на війні в Україні понад десять тисяч російських військовослужбовців, у тому числі 430 мобілізованих, що, звичайно, також не становить повної інформації.
Інформаційна служба НСЖУ