Тиск на українських журналістів, виклики, з якими медійники зіштовхнулись під час війни, та потенційні шляхи реформування українського законодавства для запровадження стандартів Ради Європи та Європейського Союзу щодо Anti-SLAPP – таку проблематику обговорили під час зустрічі у центральному офісі НСЖУ та у Київському центрі журналістської солідарності очільниця програми правової підтримки ECPMF (European Centre for Press and Media Freedom) та консультант Ради Європи Спілки Флутура Кусарі (Flutura Kusari) з головою НСЖУ Сергієм Томіленком, першим секретарем НСЖУ Ліною Кущ, медіаюристом та куратором гарячої лінії юридичної допомоги НСЖУ Данілом Сербіним, іншими членами команди НСЖУ.
Ціллю візиту пані Флутури Кусарі було обговорення та налагодження співпраці з зацікавленими сторонами та членами громадянського суспільства щодо імплементації стандартів Ради Європи та Європейського Союзу щодо Anti-SLAPP (Strategic Lawsuits Against Public Participation).
Під час зустрічі Сергій Томіленко також розповів про роботу та досягнення НСЖУ, продемонстрував, яким чином Національна спілка журналістів України підтримує українських журналістів та медіадіячів. Пані Флутура Кусарі високо відзначила внесок НСЖУ у відстоювання прав та інтересів журналістів, а також оцінила допомогу, яку Спілка надає журналістам під час війни.
Під час обговорення актуальних проблем та викликів, що постають перед журналістами, куратор гарячої лінії юридичної допомоги НСЖУ Даніл Сербін поділився (без розкриття імен та назв медіа) практичними кейсами українських медіадіячів, які звертались по допомогу до юридичної служби НСЖУ внаслідок тиску з боку органів місцевого самоврядування, публічних діячів та силових структур.
Флутура Кусарі після зустрічі з членами команди НСЖУ зіставила список актуальних проблем, з урахуванням яких робоча група Ради Європи має напрацювати рекомендації для України, котрі надалі мають бути застосовані національним урядом для зменшення тиску на журналістів та перешкоджанню безпідставним звинуваченням та судовим позовам проти журналістів.
Наступного дня відбулась зустріч представників Ради Європи з широким колом зацікавлених сторін та членів громадянського суспільства, серед яких були представники НСЖУ, представники Офісу генерального прокурора України, судді, медіаюристи, представники громадських організацій тощо.
Представники Ради Європи та пані Флутура Кусарі, з урахуванням почутого під час попередніх зустрічей, розповідали про приклади боротьби зі SLAPP в інших країнах Європи, озвучували практичні кейси та поради, а також провели практичне заняття з учасниками зустрічі, під час якої учасники розділились на дві групи, яким було представлено практичний кейс та поставлено завдання – запропонувати свої шляхи та бачення вирішення кейсу.
Представники від НСЖУ – Сергій Томіленко, Ліна Кущ та Даніл Сербін, які брали участь в цьому заході, завдячують організаторам та пані Флутурі, за публічний розголос та допомогу у вирішенні вкрай актуальної проблеми тиску на українських журналістів.
Національна спілка журналістів України готова всіма способами та силами підтримувати реалізацію згаданої програми Anti-SLAPP в Україні, оскільки повністю розділяє переживання стосовно необхідності зменшення тиску на журналістів та забезпечення свободи слова і висловлення поглядів в Україні.
Інформаційна служба НСЖУ