Ключовою проблемою для громадянських журналістів, як і для всіх кримчан, є питання безпеки. Національна спілка журналістів України перебуває на постійному контакті із правозахисниками у Криму, з якими ведеться діалог про практичну допомогу для убезпечення громадянських журналістів. Зокрема, громадянські журналісти за відповідними процедурами можуть стати членами Національної спілки журналістів України, що дозволить надавати колегам міжнародні прес-карти Європейської федерації журналістів. Міжнародний журналістський статус може стати певним елементом захисту, хоча в умовах переслідувань Росією в Криму складно говорити про будь-який захист. На цьому зауважив голова НСЖУ Сергій Томіленко під час онлайн-зустрічі громадського правозахисного руху «Кримська солідарність». Захід пройшов 30 січня за участі родичів ув’язнених російськими спецслужбами кримськотатарських активістів, їхніх адвокатів, правозахисників та журналістів.
Зокрема, голова НСЖУ Сергій Томіленко поінформував про зусилля з боку українських медіа та зарубіжних партнерів, щоб «максимально привернути увагу міжнародної спільноти і вплинути на цю ситуацію з переслідуваннями людей в Криму, і висловити солідарність з кримськими громадянськими журналістами».
Далі наводимо текст виступу Сергія Томіленка.
«Наприкінці минулого року ми – НСЖУ і рух «КС» – дуже зблизились. Ми дуже цінуємо ці зв’язки із правозахисним рухом «Кримська солідарність».
Минулого року ми провели потужний онлайн-курс для підняття обізнаності журналістів про реалії в Криму. Курс називався «У фокусі – Крим», ми його визначили як пріоритет НСЖУ. Це власне вже наша постійна ініціатива, яка буде спрямована на те, щоби давати якомога більше можливості вам, «Кримській солідарності», інформувати журналістів про чинні реалії на окупованому півострові.
В українських медіа, на жаль, поменшало публікацій про Крим. Не тому, що Крим нецікавий журналістам. Просто багато журналістів не знають, як писати історії про Крим, куди вони не можуть приїхати фізично. Через це багато журналістів в Україні бояться торкатися цієї теми, бо не знають, до кого звертатися, де брати достовірну інформацію тощо.
В рамках проекту «У фокусі – Крим» ми об’єднали 26 кафедр журналістики українських університетів, понад 1500 слухачів – студентів, викладачів і журналістів, які отримали прямий доступ до експертів. Насамперед, ми вдячні «Кримській солідарності» за активну участь і постійну підтримку. Це була платформа зв’язку із шановними Муміне Салієвою, Лутфіє Зудієвою, Лілею Гімеджі. Також ми вдячні, що спонтанно, але зміг долучитися Наріман Мемадемінов, і він теж дав потужний імпульс зв’язку й підтримки.
Зараз накопичено великий обсяг методичного матеріалу (Рекомендацій), який ми вже презентували за участі голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата кількох скликань Рефата Чубарова. Це книжка для журналістів про те, де брати інформацію, як її перевіряти та зв’язуватися з правозахистом. Ми заохочуємо прямі контакти з адвокатами, правозахисниками для того, щоб було якомога більше публікацій про кримські реалії.
На мою думку, це дасть змогу вбачати в кримських політв’язнях не просто статистику чи формальні рядки, які переходять з однієї публікації до іншої, а реальні історії родин. Це наш спільний з вами фотопроект «Громадянські журналісти важливі!». Ми вдячні руху «Кримська солідарність» за те, що ви провели спеціальну фотосесію в родинах громадянських журналістів. На сьогодні десять кримських громадянських журналістів є ув’язненими, дев’ять з них представляють «Кримську солідарність». Ми дуже вдячні за ті зворушливі фото, які ви надали нам. Це велика честь, що в Києві на Хрещатику, в офісі НСЖУ відкрита ця фотовиставка. Там фото ваших рідних, які зараз ув’язнені, а також ваших діток, ваших рідних. Ці зворушливі фотографії – постійне привернення уваги до цієї проблеми.
Я вдячний Ніярі Ібрагімовій, мамі Тимура Ібрагімова, та іншим людям, чиї історії допомагають розбивати ярлики «терористів», «екстремістів», які жертв репресій намагаються навісити. Ми показуємо, що це реальні люди, що вони не скоювали жодних страшних злочинів.
Ми були раді вітати й обіймати у нас в Києві, в Спілці журналістів, дружин чотирьох кримськотатарських журналістів. Спасибі за цей візит Майї Мустафаєвій – дружині Сервера Мустафаєва. Свого часу і Сервер, і адвокат Еміль Курбедінов відвідували НСЖУ, і ми теж спілкувалися про взаємну підтримку і взаємні зв’язки. Також для нас почесно, що приїхали Муміне Салієва, Халіде Бекірова, Ліля Люманова. Це була можливість поспілкуватися й отримати важливу інформацію.
Поєднання зусиль дозволило нам підняти проблему солідарності з кримськими громадянським журналістами на величезний рівень. Понад 400 звернень зі словами підтримки та побажаннями для громадянських журналістів та їхніх родин надійшло від української медіаспільноти. На міжнародному рівні є заява Генерального секретаря Європейської федерації журналістів Рікардо Гутьєрреса, який вимагає негайно звільнити громадянських журналістів та журналіста-фрілансера Радіо Свобода Владислава Єсипенка. Передані досьє на всіх десятьох кримських ув’язнених до Ради Європи, включається механізм дипломатичного контролю.
Вперше Європейська федерація журналістів 30 грудня внесла в оновлений список ув’язнених журналістів Європи всіх десятьох кримськотатарських громадянських журналістів. Рік тому в цьому списку, в якому є ув’язнені журналісти в Туреччині, Білорусі, Росії, було лише троє кримчан.
Ключова проблема для громадянських журналістів, як і всіх кримчан, – це проблема безпеки. Ми перебуваємо в постійному контакті з пані Лутфіє Зудієвою та Муміне Салієвою і пропонуємо найближчим часом розпочати окремий діалог про допомогу з боку НСЖУ для громадянських журналістів. Зокрема, ми пропонуємо і будемо раді, якщо громадянські журналісти (ми говоримо не про ув’язнених наших колег, а про тих, хто транслює стріми судів тощо), зможуть стати членами Національної спілки журналістів України. Це дозволить надати вам прес-карти НСЖУ і одразу розпочати процедуру для отриманнями вами міжнародної прес-карти Європейської федерації журналістів. Це стане певним елементом захисту, хоча в умовах переслідувань Росією в Криму складно говорити про будь-який захист. Але все ж таки міжнародна прес-карта для тих, хто виконує журналістську діяльність, може бути інструментом, який певною мірою допоможе виконувати вашу благородну роботу.
Ми дуже стривожені кожним випадком затримання громадянських журналістів. Ми пропонуємо інформувати НСЖУ про кожне таке перешкоджання та порушення прав громадянських журналістів, щоб ми публікували це на своїх ресурсах та інформували Європу і привертали увагу до долі репресованих».
Емоційним і зворушливим був виступ Ніяри Ібрагімової – матері громадянського журналіста Тимура Ібрагімова, який чотири з половиною роки перебуває у в’язниці. За її словами, пройшло вже 25 слухань, на яких підсудні озвучують свої доповнення до апеляційної скарги та вирок суду. Ніяра Ібрагімова відзначила колосальну працю правозахисника Едема Семедляєва, який відстоює інтереси громадянських кримськотатарських журналістів, та висловила упевненість у силі духу й шляхетності намірів свого сина.
«Мій син – прекрасна людина, за яку мені ніколи не було соромно. Я пишаюся ним і вірю його словам, які він завжди каже: «Матусю, все буде добре!». Ми завжди, коли спілкуємося по конференц-зв’язку, бажаємо синові та його товаришам міцного здоров’я, терпіння і велетенських сил. Ми чекаємо вашого якнайшвидшого повернення додому!», – сказала Ніяра Ібрагімова.
Вона звернулася зі словами підтримки до матерів та дружин кримськотатарських активістів, які сьогодні перебувають далеко від своїх родин: «Я знаю, як це тяжко бачити свою дитину в «акваріумі», закутого в кайданки. Ніколи не плачте! Тримайтеся! Їм удвічі тяжче, коли вони бачать сльози на ваших очах. Тому старайтеся бути сильними, як ваші сини!».