«Багатостраждальний» закон про медіа став предметом обговорення чергового випуску ютюб-програми «Кабінет експертів». Гість студії, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко, стверджує: запропоновані нововведення звужують права журналістів, але розширюють права держави контролювати й регулювати. А це значить – стане ще складніше захистити права українців отримувати різноманітну інформацію, неконтрольовану владними кабінетами.
Нинішня діяльність влади у розрізі медіа, заявив Томіленко, більше схожа на імітацію і на реформи заради реформ. Тоді як будь-які зміни до законодавства повинні грунтуватися насамперед на довірі журналістів до влади.
«Коли ми подавали пропозиції гуманітарному комітету, то з трьох сторінок, ледве-ледве, після трьох різних дебатів, врахували нашу одну невелику пропозицію – це право НСЖУ подавати кандидатури до Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Фактично те, що 20 років і так було як право у Спілки журналістів, – навів приклад Сергій Томіленко. – Та й це ж не гарантія, що висунутий нами кандидат буде призначений. Ми завжди гордилися, що в Україні прогресивне медійне законодавство. У кожному законі половина змісту – про права журналістів, про заборону на цензуру і заборону на тиск. Зрозуміло, що ці гарантії нестабільні, нерідко свобода слова стає жертвою бідності, але, разом з тим, базові – дуже широкі права у журналістів. Те, що пропонують зараз, обурює. Адже у законопроєкті збережено ідею встановлення тотального контролю над усіма медіа. Функцію регулятора пропонується покласти на Національну раду з питань телебачення і радіомовлення. Це політично заангажований орган, де половину складу призначають представники політичних партій Верховної Ради, а іншу половину – президент».
За словами Томіленка, необхідно відмовитися від ідеї уніфікації, бо вона відразу провокує спокусу контролювати і блокувати, аби полегшити контроль над медіа. Також гість програми «Кабінет експертів» навів приклад, як під лозунгами про захист державної мови захована небезпека спекуляції ЗМІ.
«От ми дискутуємо про мовні квоти, але знову ж таки, ті мовні квоти для друкованих ЗМІ, які закладені торік, ми в нашому середовищі вважаємо інструментом політичних спекуляцій, коли за рахунок читачів російськомовних вирішили нібито продекларувати повагу до української мови. А жертвами просто стануть російськомовні газети, які закриються, бо вони не отримують підтримки держави для українізації преси», – заявив Томіленко.
Серед іншого у програмі обговорили, яку небезпеку несуть запропоновані нововведення до закону про медіа. Зокрема, йшлося про право чиновників блокувати роботу сайтів й інформаційних ресурсів релігійних організацій, накладання штрафів, тобто – про тиск на роботу всіх без винятків ЗМІ. Переглянути «Кабінет експертів» можна за посиланням