«Війна в Україні відкрила багато нових викликів перед журналістами та всіма, хто причетний до медіасфери. Сьогодні справді українські медіа докладають максимум зусиль, щоб подолати ворога на інформаційному фронті й зберегти свободу слова», – розповідає медіаексперта медіатренер Олексій Микосянчик.
У Центрі журналістської солідарності в Чернівцях провели тренінг «Дотримання принципів та стандартів журналістики під час підготовки матеріалів військової тематики»». Учасники навчання, а це: журналісти-переселенці, які нині мешкають у Чернівцях, студенти кафедри журналістики ЧНУ ім. Ю. Федьковича та представники місцевих медіа, разом з досвідченим тренером моделювали різні ситуації та знаходили правильні рішення, які стануть в пригоді, особливо молодим журналістам, під час підготовки матеріалів.
Медіапростір сьогодні поширений журналістськими матеріалами, часто з діаметрально протилежними думками та висновками, які вимагають, з одного боку, швидкого реагування і медійників, і суспільства загалом, а з іншого – вдумливого аналізу, серйозного фактчекінгу, вчасного зворотного зв’язку.
– Так, ми навчилися значно краще розпізнавати кремлівську пропаганду, швидше викривати маніпуляції, активніше боротися за чистоту інформаційного простору. Проте з кожним днем з’являється дедалі більше викликів для журналістів, які стикаються з новими ситуаціями, коли працюють у зоні бойових дій, висвітлюють трагічні події, що іноді потребує певного перегляду сформованих у мирний час засадничих принципів професії, – наголосив спікер тренінгу.
Проблеми етичності журналістської діяльності й дотримання професійних стандартів набули під час війни особливої актуальності, адже в таких умовах інформаційний простір дуже стрімко формує певну спрямованість суспільних думок і поглядів.
– Окремі експерти та журналісти-практики вважають, що вітчизняні медіа не можуть бути зараз нейтральними та незаангажованими спостерігачами. Тому в ситуації оборони країни від ворога, який порушує всі закони й принципи ведення війни, можна іноді «відступити від правил». Але журналістські стандарти під час війни такі самі, як і за мирних умов, і зводяться до кількох дій: дізнаватися факти, з’ясовувати, що вони означають, і говорити правду, хоч би якими шкідливими на той момент вона не здавалася, – наголосив Олексій Микосянчик.
Наостанок тренінгу його учасники узагальнили список загальноприйнятих стандартів.
Оперативність – максимально швидко висвітлювати події, проте не на шкоду іншим стандартам.
Вірогідність – кожен факт повинен мати ідентифіковане та надійне верифіковане джерело інформації. Їх перевірка є одним із першочергових завдань журналіста.
Точність – поширювати виключно правдиву інформацію. Особлива увага до імен героїв, власних назв, чисел.
Повнота – у новинах розповідаємо: що сталося, де сталося, коли сталося; в аналітиці додаємо: чому сталося і до чого це призведе; коментарі експертів.
Баланс думок – забезпечує всебічність та безсторонність висвітлення події.
Відокремлення фактів від коментарів – висловлювання журналіста чітко відокремлювати від фактів та цитування експертів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Інформаційна служба об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС