Зустріч журналістів-переселенців і працівників місцевих ЗМІ з відомим художником та вокалістом Андрієм Шмиріним відбулася у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ напередодні персональної виставки митця у художньому музеї. У Центрі періодично відбуваються творі зустрічі, які є цікавими пізнавальними заходами і, водночас можливістю для журналістів отримати позитивні емоції.
Андрій Шмирін розповів медійникам, що малювати він почав у три роки. Батько – інженер-конструктор – приносив йому великі листи ватману, клав просто на підлогу, щоб малий Андрійко креслив і малював…
У дорослому житті Андрій Шмирін обрав технічний виш і навіть успішно працював програмістом. Та мистецький талант покликав на іншу стежку. А знайомство і дружба із запорізьким художником Вадимом Мітковим ще більше переконали Андрія в правильності вибору. Так відбувся художник Андрій Шмирін. Його картини сповнені світла і дивних кольорів; на них – проникливі пейзажі Хортиці, краєвиди рідної землі, і величні гори, які стали однією з головних тем живопису митця.
В його житті були успішні вернісажі і виставки. Чергова з них, яка стартувала 23 червня у Запорізькому обласному художньому музеї, присвячена 70-річчю видатного українського альпініста Владислава Терзиула, який підкорив усі 14 восьмитисячників планети на чолі з Еверестом, без додаткового кисню, та встановив на них прапор України. На жаль, Владислав Терзиул загинув під час спуску з останньої вершини, гори Макалу у 2004 році.
– Мене так вразила ця непересічна людина, що я вирішив присвятити їй виставку. До того ж гори – улюблена тема в моїх картинах, хоч сам я був там лише в юності. Пишу гори по фотографіях, але дуже зримо уявляю і відчуваю їх. Захоплювався гірськими пейзажами відомих художників і, водночас, мені хотілося написати «свої» гори. Я бачив їхні могутні, неприступні, пронизані світлом вершини, які велично здіймалися до хмар, мов корона землі. І так довго створював їх в своїй уяві, що в 25 років лише за два тижні написав картину «Вид з Ельбруcа на Кавказький хребет». Вона невелика за розміром – 60х110см – і не настільки довершена, в порівнянні з моїми нинішніми полотнами. Але залишається моєю найулюбленішою. Напевне тому, що саме під час роботи над нею я відчув і зумів передати душу гір, – розповідає Андрій Шмирін.
Далі були великі полотна гірських пейзажів, і створення унікальної колекції, яка у 2018 році занесена до Книги рекордів України. Роботи запорізького митця унікальні за розмірами (кожна в середньому близько двох метрів) та за технікою виконання. Полотна Андрія Шмиріна світяться у темряві в ультрафіолетових променях, це також є ноу-хау у класичному живопису, вперше використане художником у 2023 році.
Крім того, демонстрація картин супроводжується відповідною музикою, адже Андрій не тільки майстер пензля, а ще й співак, музикант. Природа наділила його красивим, багатим за тембром голосом. Митець його серйозно удосконалює, займається вокалом, виступає з концертами і готується до участі в одному з національних пісенних конкурсів. А в тому, що Андрія Шмиріна чекає успіх і на вокальній стезі, журналісти змогли переконатися, послухавши одну з пісень, яку він виконав наприкінці зустрічі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Марина Степанюк
Фото Дар’ї Зирянової