Заходи з хімічної, медичної й будівельної безпеки обговорили учасники тренінгу в Івано-Франківському Центрі журналістської солідарності. Тренером виступила кандидат хімічних наук, доцент кафедри архітектури та будівництва Університету Короля Данила Мирослава Шевчук. Захід пройшов за сприяння кафедри журналістики, реклами та PR університету.
Мирослава роз’яснила учасникам найбільш суперечливі питання, пов’язані з безпекою в умовах війни. Зокрема, використання калію йодиду для запобігання променевої хвороби в разі радіаційної аварії.
– Калію йодид радили мати в аптечці, але про те, що пити його людям після сорока років немає сенсу, бо він буде шкодити, ніхто не попереджав. Насправді щитова залоза не буде засвоювати такий йод зовсім. І пити його без рекомендації лікаря також не можна. Це саме стосуються й інших маніпуляцій: йодна сітка нічого не дасть, а капля йоду в молоці – це велика шкода печінці, – зазначила Мирослава Шевчук.
Торкнулася Мирослава Шевчук й проблеми утилізації використаних ліхтариків та батарейок, яка актуалізувалась у зв’язку з масовими вимкненнями світла.
– Є багато неякісної продукції китайського виробника, термін експлуатації якої становить менше року. Пунктів збору відходів дуже мало, тому багато хто викидає батарейки на смітник, а ці метали потім осідають у ґрунті. Тому я хочу наголосити на важливості їхньої утилізації, – зауважила спікерка.
Також науковець наголосила на заходах, які необхідно враховувати архітекторам під час проектування житла.
– Хотілося б, щоб надалі всі, хто задіяний у будівництві, проєктували надійні бомбосховища. Треба публічно наголошувати на їх важливості, пояснювати, чому руйнуються будинки, і яким має бути безпечне помешкання, – додала фахівець.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності в Івано-Франківську