Упродовж двох днів у столиці Косова Приштині тривав міжнародний форум «Жінки, мир і безпека». Уперше в історії молодої балканської держави відбулася не лише подія такого виміру (загалом понад 400 учасників і почесних гостей з п’яти континентів), а й прибуло немало людей з України, зокрема з медійної сфери. І саме журналістки-українки вийшли на сцену як уособлення всіх жінок нашої держави та прийняли почесну нагороду – президентську медаль «За заслуги».
Організатори форуму запросили до Косова перших осіб низки держав, науковців та експертів правозахисних організацій, громадських діячів з понад 30 країн світу. Були й онлайнові звернення – держсекретаря США Ентоні Блінкена, першої заступниці міністра закордонних справ України, голови Національної комісії України в справах ЮНЕСКО Еміне Джапарової та інших. Рефреном багатьох промов лунала міжнародна солідарність і підтримка цивілізованим світом мужніх і героїчних людей України, її жінок і матерів.
Серед учасників форуму – 11 наших краян, що живуть і працюють у Приштині за програмою професійного захисту «Journalists-in-Residence Kosovo». Ця ініціатива Європейського центру свободи преси та ЗМІ, Асоціації журналістів Косова втілена за сприяння уряду Альбіна Курті й спрямована на підтримку українських медійників у час війни (співорганізатор проєкту в Україні – НСЖУ). Творчим людям створено можливості залишатися в професії та активно працювати на інформаційному фронті.
У форумі взяла участь народний депутат України, заступниця голови парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук. Спільно з очільницею Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива», заступницею голови Українського фонду миру Людмилою Мех політична діячка (вона також, до речі, випускниця Інституту журналістики Шевченкового університету) прийняла з рук президентки Республіки Косово Вйоси Османі відзнаку всім жінкам України.
Медаллю глави держави нагороджено українок за мужність, жертовність та надзвичайний внесок у захист цінностей свободи і демократії. «Ми почули дуже зворушливі історії від українських жінок, які нагадують нам про наше болісне минуле, боротьбу за свободу й водночас підтверджують безпрецедентну стійкість жінок», – зазначила Вйоса Османі по завершенні урочистої церемонії нагородження.
Євгенія Кравчук бездоганною англійською розповіла зі сцени форуму, тема якого – «Створення альянсів заради стійкого миру», про мужність українців у боротьбі з ворогом, про власну родину, що живе нині в Україні, і, як і її донька Вікторія, вірить у прийдешню перемогу над агресором. Аргументованим і емоційним був виступ українки й наступного дня під час панельної дискусії.
А про виступ Людмили Мех, яка звернулася до зали рідною мовою (на екранах синхронно транслювали переклад англійською), косовський волонтер Роберт Фейзулаху написав авторці: «Це було неймовірно – і це так дивно чути українську мову посеред Приштини на такому великому міжнародному заході! Слава Україні!» У подальшому листуванні Роберт додав: «Така велика підтримка України від усього світу – це те, чого москва не чекала, розпочавши агресію».
«Ця нагорода українкам – визнання важливої ролі жінок у суспільстві, – зазначила Людмила Мех у своєму слові. – Це також визнання їхнього вагомого внеску у справу миру й безпеки в Європі та світі, де нині, на жаль, триває війна. Цю війну розпалив російський терористичний режим. Він прагне знищити нашу націю і вчиняє геноцид. Під ударами ракет гине мирне населення, гинуть діти. Під обстрілами – міста Харків, Запоріжжя, Дніпро, Миколаїв, наша столиця Київ…
Нас називають солдатами правди. Ми розповідаємо про вашу підтримку України. Про це була й моя стаття в парламентській газеті «Голос України» 6 червня. Це стаття – про волонтерський рух у Косові, про народну дипломатію.
Друзі пізнаються в біді. Ми віримо, що наш парламент підтримає проєкт постанови про визнання незалежності Косова. Упевнена, що цивілізований світ спільними зусиллями переможе агресора. Дякую вам і всім жінкам, які захищають майбутнє своєю активною громадянською позицією і щоденною працею. Дякую справжнім героїням! І слава Україні!»
Як представниць держави, що нині стоїть в обороні світової демократії та ідеалів свободи, українок щиро вітали іноземні учасники в кулуарах форуму, де між засіданнями тривали зустрічі та спілкування. Журналістки відповідали на запитання й давали інтерв’ю пресі – кожен виконував свою місію, розповідаючи про Україну і її героїчну боротьбу.
Незабаром президентська відзнака Республіки Косово жінкам України прибуде до нашої столиці, про це теж подбали активні учасниці форуму – фахові журналістки.
Пресслужба НСЖУ
Фото Сергія Шевченка