Місцеві
медіа відіграють вирішальну роль у суспільстві як в Україні, так і в Швеції, і
тому підтримка цих медіа важлива. На цьому наголосила президентка Спілки
журналістів Швеції Ульріка Гіллерт під час зустрічі з першим секретарем
Національної спілки журналістів України Ліною Кущ у Стокгольмі.
Представниця НСЖУ розповіла про те, із якими викликами зустрічаються українські
журналісти сьогодні і як спілка допомагає у подоланні проблем. Зокрема, мережа
Центрів журналістської солідарності дозволяє оперативно реагувати на екстрені
запити журналістів, від надання захисного спорядження до робочого місця з
інтернетом. Із шести центрів три діють поблизу зони бойових дій
(Запоріжжя,Харків, Дніпро). Вдалося відновити роботу 30 місцевих газет на
деокупованих і прифронтових територіях. Також спілка фіксує російські воєнні
злочини проти журналістів і медіа та передає інформацію міжнародним партнерам
для притягнення винних до відповідальності.
«Від перших днів російського вторгнення Спілка журналістів Швеції була однією з тих журналістських організацій, які зробили внесок до Safety Fund for Journalists in Ukraine Міжнародної та Європейської федерацій журналістів. Ця міжнародна підтримка допомогла тисячам українських журналістів і десяткам редакцій під час війни. Тому для нас важливо розповідати, як працює ця допомога, як це допомагає звичайним журналістам», – зазначила Ліна Кущ.
«Вражена неймовірно витривалою і важливою роботою, яку робить наша українська сестринська спілка. Саме зараз один із викликів – утримувати мережу Центрів журналістської солідарності, створених під час війни в шести містах України. Нам потрібно продовжувати цю підтримку», – наголосила президентка Спілки журналістів Швеції.
«Ще одне питання полягає в тому, що через війну зникли багато місцевих медіа, і в той час, коли світ підтримує відбудову України, місцеві медіа мають стати невід’ємною частиною відбудови. Так само, як у Швеції, в Україні місцеві медіа мають вирішальне значення для функціонування та зміцнення суспільства», – додала Ульріка Гіллерт.
Участь у зустрічі також узяла радниця з правових питань Тове Карлен. Журналістська організація захищає права журналістів і долучається до обговорення нових європейських законодавчих актів, які мають вплив на свободу слова. В останньому випадку спілка обʼєднує зусилля з іншими організаціями – наприклад із Асоціацією видавців.
Спілка журналістів Швеції нараховує 13,5 тисячі членів, включно зі студентами і ветеранами. Щоб стати членом спілки, потрібно підтвердити, що більшість доходів ви отримуєте від журналістської діяльності. Є також спеціальні умови вступу для студентів.
Спілка розробляє правила професійної поведінки для членів: вони включають, наприклад, рекомендації щодо відеозйомки та інші стандарти поведінки журналістів під час роботи. Порушення таких правил розглядає етичний комітет.