Поточну ситуацію друкованої преси, проблеми у фінансуванні та скорочення штату обговорили у львівському офісі об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності НСЖУ під час зустрічі медійників регіональних видань області. За два роки повномасштабного вторгнення виникло чимало питань щодо того, як пристосуватися до нових умов та розв’язати проблеми, з якими стикнулися видання. ЦСЖ у Львові став надійним коворкінгом, де журналісти мають змогу висловити свої думки, знайти рішення та отримати підтримку.
Декому може здатися, що багато газет може просто зникнути, оскільки є проблеми з передплатою та доставкою. Логістична компанія впроваджує власні правила для угод, що перешкоджає редакціям вільно здійснювати роботу.
–Наразі Укрпошта дає нам якісь нові угоди підписувати, а там вже прописані жорсткіші правила. Вони кажуть, щоб ми погоджувалися й не дивилися на ці положення, оскільки їх не будуть застосовувати, а це просто, так би мовити, для них. Натомість я кажу, що у такому випадку хочу їх змінити, на що вони не погоджуються, – розповів редактор газети в Городку Роман Смілка.
За його словами, в договорі прописано, що редакції можуть робити спарені номери тільки у випадку, якщо видання виходить 5 разів на тиждень. І це попри те, що в Україні вже майже немає такої друкованої преси. Роман висловив думку, що Укрпошта не може примушувати чи вказувати, як саме працювати газеті.
Окремою проблемою є й доведення преси, тому що Укрпошта вже не доставляє комерційний роздріб від друкарень. Внаслідок цього до сіл, де немає листонош, пресу привозять купою та залишають у школі чи магазині. До цього додається ще й питання термінів, яких компанія часто може не дотримуватися. Зокрема журналістів хвилює питання вартості послуг – наразі доставка – це 50% від тіла передплати, але здійснення розвозу наскільки не якісне, що редакціям це просто не вигідно.
Регіональні видання стикаються з нестачою кадрів, адже доходи, й тиражі низькі. Зокрема, у Романа Смілки працює редактор, бухгалтер та «багатофункціональний працівник», який виконує надзвичайно різну роботу щодо випуску газети. Отримати додаткове фінансування з реклами теж практично нереально, адже в епоху активного розвитку соціальних мереж люди мають змогу розмістити в інтернеті безкоштовне оголошення та нічого за це не платити.
Водночас для львівських видань складно брати участь у грантових програмах, адже під час війни вони здебільшого розраховані на ті регіони, де сьогодні підвищена небезпека. Тож на видання зі Львівщини міжнародні організації звертають увагу не часто.
Під час дискусії медійники заслухали депутата Львівської обласної ради, члена НСЖУ Петра Цеголка, який зауважив, що наразі більшість коштів бюджету спрямовані на оборонну сферу, тож виділити фінансування для медіа важко. Журналісти дійшли висновку, що можна спробувати написати ґрант для усіх видань області, аби поліпшити почну ситуацію з друкованою пресою.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Дар’я Маркова