Відновлення громад – процес багатоаспектний. Про це йшлося на Inclusive Community Recovery Forum – офіційному заході, який відбувся у Києві напередодні конференції з відновлення України, запланованої на 11-12 червня в Берліні. Учасники форуму – представники громад організацій громадянського суспільства, національні та міжнародні партнери з розвитку – розповідали про результати своєї роботи, ділились досвідом та ідеями, обговорювали шляхи вирішення проблем тощо. Щоправда, про те, яке місце у відновленні громад займатимуть медіа, на цьому форумі практично не йшлося. Тим часом висвітлення процесів, що відбуваються у громадах – це дуже важливо, це необхідно насамперед для того, аби жителі тих чи інших територій знали і розуміли, що відбувається у їхніх громадах, були включені у процес і долучалися до справи.
Тож Національна спілка журналістів України звернула увагу на цей аспект, насамперед розгорнувши у кулуарах форуму експозицію з відеоісторіями українських журналістів і газетами, які сьогодні виходять поблизу лінії фронту. Обговорення проблеми відновлення медіа відбувалося в кулуарах форуму.
–Головний акцент – на роботі мережі Центрів журналістської солідарності, які стали safety places для сотень медійників, особливо в Харкові, Запоріжжі, Дніпрі. Цього дня ми багато спілкувалися із людьми, які приїхали з різних куточків країни. Наша мета – донести ідею про те, що неможливо говорити про відновлення України і не говорити про відновлення медіа. Наша команда поширювала звернення із закликом включити питання відновлення медіа до порядку денного Ukraine recovery conference у Берліні в червні цього року. Гості форуму (який є підготовчим етапом напередодні конференції в Німеччині) отримали текст звернення, підписи під яким уже поставили понад 60 українських та іноземних медіа, громадських організацій, журналістів. Нам здається, що про те, що ми робимо, знають усі. Ні, не всі. Я бачила, що для багатьох присутніх така постановка питання – відновлення медіа нарівні з критичною інфраструктурою – була відкриттям. Багато хто дивувався, що медіа поблизу районів бойових дій ще працюють, – звернула увагу перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.
Втім, якщо про проблему говорять – вона стає помітнішою і знаходиться все більше тих, хто виявляє зацікавленість, підтримує відновлення медіа, звертає увагу на роль журналістів у загальному процесі, зауважуючи, що йдеться про справу стратегічного спрямування.
Зокрема, Ліна Кущ плідно поспілкувалася з заступницею міністра відновлення Олександрою Азархіною, розповіла про ситуацію у медіагалузі, подарувала примірники місцевих газет, що відновили свої випуски за підтримки НСЖУ та міжнародних партнерів і наголосила на важливості відновлення медіа, насамперед локальних, в Україні. Також Ліна Кущ звернула увагу на те, що під час розмови з представниками німецької Спілки журналістів щодо конференції з відновлення України в Берліні німецькі колеги розповіли, що у них медіа були визнані критичною інфраструктурою. У нас, вочевидь, ця проблема не була належним чином сфокусована.
«Я на вашому боці», зауважила Олександра Азархіна. Вона відвідала експозицію, представлену Спілкою. Також заступниця міністра прокоментувала бачення проблеми щодо підтримки медіа з позиції Міністерства відновлення (Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України).
–З позиції міністерства у нас найважливіше – щоб таке бачення з’явилося саме на рівці стратегічних документів громад. Тобто зараз держава оновила стратегію державного розвитку, автоматично оновити свої документи з планування мають області, і, за бажанням, оновлюватимуть громади. Для нас дуже важливо, щоб на рівні місцевих документів це було конкретно прописано. Ми готуємо методичні рекомендації, у яких також це рекомендуватимемо. Більше того – аспекти щодо інформування, обізнаності населення є і в Державній стратегії регіонального розвитку. На це треба спиратися. Коли ми говоримо про пріоритети щодо інвестицій, донорської допомоги тощо – безумовно, для нас пріоритетним є фокус на забезпечення доступу населення до базових послуг – це тепло, електричний струм, вода, а далі – все інше. Це, на жаль, реалії нашого військового часу. Тим не менше, ми розуміємо, що коли у деяких наших партнерів, особливо на рівні інших країн, є можливість допомагати у тому, що не є таким нагальним, як енергетика – тут треба просити про допомогу. Навіть якщо не одразу нададуть підтримку на відбудову вашої галузі – вони точно підтримуватимуть експертизу. А це ключове. Я вас буду підтримувати, і дякую за вашу роботу, – підкреслила Олександра Азархіна.
Про необхідність підтримки медіа говорили й журналісти, які відвідали експозицію НСЖУ під час Inclusive Community Recovery Forum.
–НСЖУ представило дуже інформативну виставку на форумі. Доповнена відео, вона показує, наскільки важлива робота медіа загалом, а в цей час – особливо. Також це прекрасний меседж для громад – учасників форуму, що медіа, особливо місцеві, потребують підтримки, аби продовжувати відігравати свою неоціненну роль в інформуванні населення про події, які відбуваються у громадах, про те, що роблять і що можуть робити громади для свого відновлення і навіть розвитку у нинішній непростий час. Я бачила інтерес учасників форуму до виставки, і це приємно. Сподіваюсь, що медіа отримають ту підтримку, яка дасть можливість їм повноцінно виконувати свою функцію. Медійники нашої газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства» переконались, наскільки важлива ця допомога. Адже ми для забезпечення фінансової стабільності газети не лише проводимо грантову діяльність, а й отримуємо підтримку від жителів громади – у вигляді донатів і передплати. А ще нашу газету підтримують військові. Тож маємо можливість видавати газету, яка вже увійшла в історію – вона веде свій початок з 1096 року, а в 1917-1918 роках її редагувала Олена Пчілка. Маю надію, що всі місцеві газети України, які нині опинились у скрутному становищі, відродяться, аби й далі успішно творити літопис громад, літопис України, – зазначила Світлана Новікова – співзасновниця газети «Рідний край. Газета Гадяцького земства» що виходить у Гадячі на Полтавщині, і розповіла, що також підписала звернення щодо включення питання відновлення медіа до порядку денного Ukraine recovery conference у Берліні.
–Дуже знаково, що на форумі, присвяченому інклюзивному відновленню, представлена виставка від медійників. Адже журналісти, надто місцеві медіа, нині виконують свою роботу в особливо складних умовах, але часом здається, що розуміння цього виклику бракує на ширшому рівні. НСЖУ виразно представила ці виклики на виставці. Приємно було побачити знайомі медіа та обличчя людей, які самовіддано працюють на прифронтових територіях. Медіа також потребують підтримки у відновленні, це безсумнівно, – підкреслила Ольга Стукало, випускова редакторка «Вікна Відновлення».
Інформаційна служба НСЖУ