У час російсько-української війни майже два з половиною роки діє на Балканах програма «Journalists-in-Residence Kosovo». Національна спілка журналістів України (НСЖУ) високо цінує внесок Республіки Косово в підтримку цієї міжнародної програми захисту журналістів. У Приштині днями відбулися заходи солідарності з народом України, а медійники мали змогу 30 серпня ще раз зустрітися з прем’єр-міністром Косова Альбіном Курті й висловити вдячність співорганізаторам та виконавцям програми.
Секретар НСЖУ Сергій Шевченко за дорученням керівництва спілки вручив главі уряду Косова спеціальну відзнаку провідної в Україні професійної організації, яка об’єднує журналістів і працівників ЗМІ. НСЖУ як найбільша творча спілка своєї країни – активний член Європейської та Міжнародної федерацій журналістів. Спілка бере участь у доборі кандидатів для діяльності в міжнародній програмі. Від квітня 2022 року майже два десятки журналістів з України за відповідними рекомендаціями працювали (а більшість і нині працює) у міжнародній програмі «в резиденції» в Приштині.
Творча спілка відіграє ключову роль у розвитку незалежної журналістики в Україні й адаптує свою діяльність до викликів воєнного часу та підтримує високі стандарти професії. Основні напрями діяльності НСЖУ в умовах війни такі:
створення по всій країні мережі центрів журналістської солідарності для підтримки колег, що постраждали внаслідок російської агресії;
організація міжнародної допомоги медіа (включно з матеріальною підтримкою редакцій на прифронтових територіях);
ініціативи з відродження локальної преси на деокупованих територіях;
захист прав журналістів та адвокація безпеки працівників ЗМІ в зоні бойових дій.
Також спілка проводить тренінги з безпеки журналістів, які працюють в умовах війни, сприяє професійному розвитку колег через освітні програми й обмін досвідом, проводить моніторинг порушень прав журналістів та інформує міжнародну спільноту про ситуацію в Україні.
На зустрічі виступив прем’єр-міністр Альбін Курті, який сказав, зокрема, що для Косова це обов’язок підтримувати справедливу визвольну боротьбу України за свободу й демократію. Він подякував представникам українських ЗМІ за їхню працю й додав, що два тижні тому, відповідно до запиту Європейського центру свободи преси та медіа, урядовці погодили приїзд ще трьох українських журналістів до Косова в межах професійної програми.
Учасницею цієї зустрічі була й Доніка Гервалла-Шварц – віцепрем’єрка, яка очолює Міністерство закордонних справ і діаспори Косова. На зустріч дістали запрошення в урядовий офіс українські журналісти й представники співорганізаторів та виконавців програми «Journalists-in-Residence Kosovo», серед них, зокрема, Флютура Кусарі – від Європейського центру свободи преси та медіа. Багато робить для виконання програми й Асоціація журналістів Косова, представниця її колективного керівного органу Наіле Демай також була учасницею обміну думками на цій події.
Сергій Шевченко в короткій промові зазначив, що має честь виконати доручення голови Національної спілки журналістів України, члена Виконавчого комітету Європейської федерації журналістів Сергія Томіленка, який вперше побував у Косові в травні цього року на засіданні ЄФЖ, що відбулося в Приштині. Лідер спілчан високо оцінює зусилля, яких докладають європейські партнери в забезпеченні захисту українських журналістів та створенні їм умов для дистанційної професійної діяльності. «Наша щира вдячність за вагомий внесок у цю важливу справу Європейському центру свободи преси та медіа, Асоціації журналістів Косова, уряду Косова, а також дипломатам Німеччини, інших провідних країн світу та офісу Європейського Союзу, – сказав Сергій Шевченко. – Нині ми чекаємо ще трьох журналістів, які приїдуть до Приштини з прифронтових областей України. Ми вдячні всім причетним за підтримку прохання нашої спілки розширити програму «Journalists-in-Residence Kosovo».
Промовець також наголосив, що українці цінують внесок косоварів у боротьбу проти російського агресора та висловив упевненість, що Україна й весь демократичний світ неодмінно переможуть.
Спеціальну відзнаку творчої спілки вручено прем’єр-міністрові Косова за значний внесок у захист українських журналістів у час війни, підтримку міжнародної програми «Journalists-in-Residence Kosovo» та зміцнення співпраці між журналістськими організаціями України і Косова.
«Ми вручаємо цю відзнаку з твердою вірою в те, що демократичні цінності в захисті свободи слова та забезпеченні прав журналістів будуть і далі пріоритетом в обох наших країнах», – сказав Сергій Шевченко, який закінчив свій виступ словами «Rrofte Kosova! Слава Україні!»
Спільні фото на згадку та спілкування глави уряду з медійниками наприкінці заходу підсумували дружню атмосферу, в якій відбулася ця зустріч.
Людмила Мех
Фото авторки й надані пресслужбою уряду Косова
30.08.2024
Джерело сайт ВБФ “Журналістська ініціатива”