Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейро висловила свою серйозну стурбованість обшуками у Білоруській асоціації журналістів (БАЖ) та у медіа-працівників по всій Білорусі. Про це повідомляється на офіційному сайті Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ.
«Обшуки в офісі Білоруської асоціації журналістів, найвизначнішої організації з питань свободи ЗМІ в Білорусі, та в оселях її членів – це ще одна тривожна подія щодо свободи засобів масової інформації та свободи вираження поглядів у країні, – сказала пані Рібейро. – Передувала цьому серія тривожних судових переслідувань працівників ЗМІ та журналістів, які відбуваються останні кілька місяців».
Представниця ОБСЄ зазначила, що з серпня 2020 року близько 400 журналістів, що представляють місцеві та іноземні ЗМІ, були затримані та побиті під час виконання своїх професійних обов’язків, в тому числі під час висвітлення акцій протесту в Мінську та інших частинах країни.
«Я наполегливо рекомендую владі змінити цю негативну тенденцію та привести свою політику та практику у відповідність до зобов’язань ОБСЄ щодо свободи ЗМІ та безпеки журналістів, – сказала Тереза Рібейро – У 2018 році Білорусь підтримала важливе рішення Ради міністрів щодо безпеки журналістів та приєдналася до інших держав-учасниць, визнавши, що уряди відіграють ключову роль у встановленні безпечного робочого середовища для журналістів».
Також, Тереза Рібейро висловила глибоке занепокоєння справами щонайменше десяти журналістів та представників громадських організацій, які перебувають під вартою за звинуваченнями у серйозних кримінальних злочинах. Зокрема, ув’язненими є Катерина Борисевич, Катерина Андрєєва, Дар’я Чульцова, Андрій Александров та Юлія Слуцька.
«Я прошу владу ретельно розглянути справи всіх заарештованих журналістів та повністю дотримуватися принципів верховенства права. Я сподіваюся на їх швидке звільнення», – сказала пані Рібейро.
«Мій офіс готовий надати допомогу та поділитися досвідом у вирішенні таких проблемних питань для покращення ситуації зі свободою ЗМІ та безпеки працівників засобів масової інформації в Білорусі», – додала Тереза Рібейро.
Нагадаємо, що Національна спілка журналістів України, Міжнародна та Європейська федерації журналістів вже висловили своє обурення щодо подій у Білорусі. Також, НСЖУ та ряд журналістських та правозахисних організацій звернулися до Верховної Ради України, Кабінету Міністрів, Міністерства закордонних справ України, Президента України із закликом відреагувати на масові обшуки в Білорусії.